Alpejskie MŚ: Szwajcar Aerni sensacyjnym zwycięzcą kombinacji

Szwajcar Luca Aerni został mistrzem świata w kombinacji alpejskiej. To jak do tej pory największa sensacja odbywających się w St. Moritz mistrzostw świata. O 0,01 s wyprzedził broniącego tytułu faworyta tej konkurencji Austriaka Marcela Hirschera.

Brązowy medal zdobył inny reprezentant gospodarzy Mauro Caviezel - 0,06 straty do zwycięzcy. Maciej Bydliński stracił do Aerniego blisko pięć sekund i został sklasyfikowany na 30. pozycji. Michał Kłusak zrezygnował ze startu.

23-letni Aerni jeszcze nigdy w karierze nie stał na podium zawodów rangi mistrzostw świata czy Pucharu Świata. Zdobywał natomiast medale mistrzostw świata juniorów, chociaż nie złote.

Specjalizujący się w slalomie zawodnik po zjeździe zajmował 30. miejsce, ze stratą 2,62 do prowadzącego Austriaka Romeda Baumanna. Dzięki temu do slalomu startował jako pierwszy. To okazało się decydujące. Pojechał świetnie, a kolejni rywale mieli coraz bardziej miękką trasę, zwłaszcza w dolnej części.

Chwilę po Szwajcarze na trasę wyruszył 28. po zjeździe Hirscher. Faworyt tej konkurencji, czterokrotny mistrz świata i pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata długo uzyskiwał lepsze międzyczasy, ale na mecie okazał się minimalnie wolniejszy od Szwajcara. Gdy kilka minut później okazało się, że słabiej pojechał również Francuz Alexis Pinturault, sensacyjny medal Aerniego stał się realny. Najlepsi w zjeździe specjaliści od konkurencji szybkościowych nie byli już w stanie zagrozić czołówce.

Także brązowy medal Caviezela jest niespodzianką. 30-letni Szwajcar, podobnie jak Aerni, nie odnosił do tej pory sukcesów w seniorskiej karierze, nigdy też nie stał na podium PŚ czy MŚ. Reprezentanci gospodarzy zdobyli już trzy złote medale w sześciu konkurencjach. Kolejną okazję będą mieli we wtorek, gdy zostaną rozegrane zawody drużynowe.