PlusLiga: Wilki Bednaruka wygrały w Częstochowie

W meczu kończącym 21. kolejkę PlusLigi siatkarze AZS Częstochowa przegrali z Onico AZS Politechniką Warszawską 1:3. Gospodarze wygrali pierwszą partię, ale w trzech kolejnych musieli uznać wyższość rywali.

W pierwszej rundzie fazy zasadniczej częstochowianie zwyciężyli na Torwarze 3:1. W ostatnim czasie podopieczni Michała Bąkiewicza przeżywali jednak ciężki okres - przegrali trzynaście kolejnych spotkań. Wyżej notowana ekipa ze stolicy pod Jasną Górę przyjechała opromieniona zaskakującym zwycięstwem 3:1 nad PGE Skrą Bełchatów.

Początek spotkania częstochowian z Onico AZS miał wyrównany przebieg (7:7, 10:10). W środkowej części seta przewagę uzyskali gospodarze, którzy wykorzystali kłopoty rywali na przyjęciu i po asie serwisowym Mykoły Moroza prowadzili 14:11. Przy stanie 18:14 groźnie wyglądającej kontuzji doznał Michał Szalacha, który został zniesiony z boiska. Jego miejsce na parkiecie zajął Aleksander Grebeniuk. Mimo tych kłopotów gospodarze, korzystając z błędów własnych rywali, zdołali jeszcze powiększyć przewagę i pewnie wygrali 25:16.

W drugim secie przyjezdni - w dużej mierze dzięki dobrej zagrywce - szybko wypracowali sobie przewagę (3:7). Gospodarze szybko zdołali odrobić straty (8:8), jednak środkowa część seta znów należała do gości (13:18). Inżynierowie ze stolicy wygrali sześć ostatnich akcji tej partii, świetnie grając blokiem. Decydujący punkt zdobył skutecznym atakiem Bartosz Kwolek.

Trzeci set miał zdecydowanie bardziej zacięty przebieg od poprzednich. Wynik bardzo długo oscylował wokół remisu. Pierwsi piłkę setową mieli gospodarze, gdy Rafał Szymura skutecznie zakończył kontrę (24:23), później jeszcze dwukrotnie mogli przechylić losy tej partii na swoją stronę, jednak to siatkarze z Warszawy - po skutecznych atakach Łukasza Łapszyńskiego i Jakuba Kowalczyka - mogli zapisać tego seta na swym koncie.

Partię numer cztery lepiej rozpoczęli gospodarze (9:5). Inżynierowie ze stolicy odzyskali inicjatywę dzięki zagrywkom odrobili straty (11:11). W środkowej części seta skuteczne ataki Łapszyńskiego pozwoliły podopiecznym trenera Jakuba Bednaruka uzyskać przewagę (14:17). Gospodarze nie rezygnowali, odrobili straty (18:18), końcówka należała jednak do gości. Piłkę setową wywalczył Michał Filip, a spotkanie zakończyło się dotknięciem siatki przez zawodników z Częstochowy. MVP: Łukasz Łapszyński.

AZS Częstochowa - Onico AZS Politechnika Warszawska 1:3 (25:16, 18:25, 28:30, 22:25)

AZS: Bartosz Buniak, Bartłomiej Janus, Tomasz Kowalski, Mykoła Moroz, Michał Szalacha, Rafał Szymura - Adam Kowalski (libero) oraz Konrad Buczek, Ołeksandr Grebeniuk, Łukasz Polański, Adrian Szlubowski.

Onico AZS PW: Michał Filip, Jan Firlej, Jakub Kowalczyk, Łukasz Łapszyński, Guillaume Samica, Andrzej Wrona - Maciej Olenderek (libero) oraz Bartosz Kwolek, Paweł Mikołajczak, Przemysław Smoliński.

Wyniki pozostałych meczów 21. kolejki PlusLigi:

2017-02-10: Cerrad Czarni Radom - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (25:19, 18:25, 21:25, 14:25)
2017-02-10: Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:23, 25:23, 19:25, 18:25, 11:15)
2017-02-10: Łuczniczka Bydgoszcz - Effector Kielce 2:3 (23:25, 25:17, 25:22, 20:25, 15:17)
2017-02-11: GKS Katowice - MKS Będzin 0:3 (20:25, 22:25, 23:25)
2017-02-11: Indykpol AZS Olsztyn - BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:18, 25:22)
2017-02-11: Lotos Trefl Gdańsk - PGE Skra Bełchatów 2:3 (25:21, 20:25, 25:16, 18:25, 10:15)
2017-02-12: Espadon Szczecin - Cuprum Lubin 0:3 (19:25, 16:25, 15:25)