Futsal: Polacy poznali halę, w której rozegrają eliminacje do mistrzostw Europy

Piłka nożna
Futsal: Polacy poznali halę, w której rozegrają eliminacje do mistrzostw Europy
fot. PAP

Futsalowa reprezentacja Polski w środę zakończyła konsultację w Elblągu, gdzie w kwietniu rozegrane zostaną eliminacje do mistrzostw Europy. „Mieliśmy sześć treningów i - co ważne - poznaliśmy halę, w której będziemy grali” – powiedział trener Andrzej Bianga.

Tegoroczne przygotowania do kwalifikacji Polacy zaczęli od styczniowego towarzyskiego turnieju w Tychach. Zajęli tam trzecie miejsce. Przegrali z Finlandią 2:3, zremisowali ze Słowenią 6:6, a na koniec pokonali Bośnię i Hercegowinę 3:1.

 

"Podczas czterodniowej konsultacji w Elblągu doskonaliliśmy znane już taktyczne elementy i pracowaliśmy nad nowymi. Niebagatelne znaczenie miało też zaznajomienie się z warunkami, w jakich przyjdzie nam rywalizować w eliminacjach" - dodał selekcjoner.

 

Kolejne spotkanie kadrowiczów odbędzie się 26-31 marca w Koszalinie. Polacy mieli tam zagrać towarzysko z Niemcami, ale ostatecznie rywale zrezygnowali z przyjazdu.

 

„Bardzo byśmy chcieli zakończyć tamto zgrupowanie meczem międzypaństwowym. Czekamy na odpowiedzi od federacji, do których zostały skierowane zaproszenia, mam nadzieję, że za kilka dni wszystko będzie jasne” – stwierdził selekcjoner.

 

Turniej eliminacyjny w Elblągu zostanie rozegrany w dniach 8–11 kwietnia. Pierwszym rywalem biało-czerwonych będzie Serbia (8.04), potem zespół trenera Biangi zmierzy się z Mołdawią (9.04), a na koniec z Hiszpanią (11.04).

 

Hiszpanie to obrońcy tytułu (2. miejsce w światowym rankingu). Serbowie (17. w rankingu) w ostatnich ME zajęli czwarte miejsce. Mołdawia (57.) wygrała turniej preeliminacyjny z udziałem Grecji, Walii i San Marino.

 

Polska w połowie lutego została sklasyfikowana na 33. pozycji.

 

Do rywalizacji zgłosiła się rekordowa liczba 48 zespołów, w tym debiutanci - Niemcy i Kosowo. Finały zostaną rozegrane w Słowenii w 2018 roku.

 

Zwycięzcy siedmiu grup zapewnią sobie awans do finałów, drużyny z miejsc drugich i najlepsza z trzeciego będą rywalizowały w play off o kolejne cztery miejsca. Stawkę 12 finalistów uzupełnią gospodarze mistrzostw Słoweńcy.

 

W marcu 2015 biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do poprzednich ME, który był rozgrywany w Krośnie. Zremisowali wtedy z Białorusinami 0:0 oraz przegrali z Finami 2:3 i Włochami 3:6. W tamtych zawodach prowadził ich włoski trener Andrea Bucciol, który został zwolniony i w sierpniu 2015 kadrę objął Andrzej Bianga.

 

Futsalowa reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy wystąpiła tylko raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego trafili do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W finałach występowało wówczas osiem zespołów.

 

ME w futsalu odbyły się dziesięć razy. Dotychczasowi zwycięzcy to Hiszpania (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włochy (2003, 2014) i Rosja (1999).

jk, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie