Legia bez bramek z Ajaksem. Pozostał niedosyt i szansa na awans

Sporo nerwów, mnóstwo walki, mniej efektownej gry. W pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europejskiej Legia Warszawa bezbramkowo zremisowała z Ajaksem Amsterdam. Rewanż za tydzień w Holandii. Niestety bez Miroslava Radovicia.

W pierwszych minutach meczu 1/16 finału Ligi Europejskiej piłkarze Legii wyglądali na sparaliżowanych tremą. I niewiele brakowało, by swobodnie poczynający sobie na boisku w Warszawie Ajax błyskawicznie to wykorzystał. W ósmej minucie, po dośrodkowaniu w pole karne, bez przyjęcia uderzył Davy Klaassen. Arkadiusz Malarz jakimś cudem zatrzymał piłkę, ale otwarta pozostaje kwestia, czy zatrzymał ją przed linią bramkową. Na szczęście dla mistrzów Polski, sędzia uznał, że tak.

Gola zatem nie było, ale było poważne ostrzeżenie dla Legii. I trzeba przyznać, że podopieczni Jacka Magiery wzięli sobie tę przestrogę do serca. Powoli, powoli gospodarze odzyskiwali rezon. Wprawdzie wciąż mnóstwo pracy miał duet stoperów Pazdan - Dąbrowski, a na wysoką notę pracował Malarz, ale i pod bramką Ajaksu zaczęło coś się dziać. Głównie za sprawą Odjidji-Ofoe.

Belgijski pomocnik kolejny raz był najlepszym z ofensywnych piłkarzy Legii, choć najdogodniejszą okazję do zdobycia bramki dla Legii miał Tomas Necid. Czeski napastnik przyjął na klatkę piersiową piłkę zagraną w pole karne i natychmiast oddał strzał na bramkę; niestety - prosto w Andre Onanę.

To był jeden z niewielu przebłysków nowego piłkarza Legii. Swoją grą Czech nie olśnił również Jacka Magiery i już przy okazji pierwszej zmiany trener Legii zdjął z boiska Necida a wpuścił Michała Kucharczyka. I trzeba przyznać, że ta roszada - dokonana niespełna kwadrans po przerwie - ożywiła grę Legii. W kilku pierwszych akcjach Kucharczyk pokazał się ze znakomitej strony i to były te momenty, w których na Łazienkowskiej najmocniej pachniało bramką dla Legii.

Z upływem minut Ajax odzyskiwał jednak kontrolę nad przebiegiem meczu. W ostatnich minutach, tak jak i przez większość meczu, to goście sprawiali lepsze wrażenie. Nie znaczy to jednak, że Holendrzy wyraźnie dominowali. Po prostu wyglądali trochę lepiej w starciu drużyn, które - powiedzmy to uczciwie - nie tworzyły widowiska na najwyższym poziomie.

Kiedy można było się obawiać, że do końca meczu nie wydarzy się już nic godnego uwagi, o dodatkową porcję emocji zadbał Kenny Tete. Prawy obrońca Ajaksu, który niespodziewanie zastąpił w wyjściowym składzie antybohatera ostatnich dni Joela Veltmana, w 84. minucie obejrzał drugą żółtą kartkę.Niestety, już bez Odjidji-Ofoe (Belga tuż przed czerwoną kartką dla Ajaksu zastąpił Hamalainen), Legia nie była w stanie skorzystać z gry w przewadze. W ostatnich minutach nie udało się stworzyć żadnej dobrej sytuacji strzeleckiej. A że Ajax skupił się już przede wszystkim na zachowaniu czystego konta, to efekt był łatwy do przewidzenia: bezbramkowy remis.

Ten wynik oznacza, że przed rewanżem w Amsterdamie każdy scenariusz jest absolutnie możliwy. Legia, która nie straciła bramki na własnym boisku, wciąż ma wszystko we własnych rękach. I to jest dobra wiadomość. Zła jest taka, że z powodu kolejnej żółtej kartki, za tydzień nie zagra Miroslav Radović.

Liga Europejska, 1/16 finału
pierwszy mecz (rewanż za tydzień)

Legia Warszawa - Ajax Amsterdam 0:0

Legia: Malarz - Broź, Pazdan, Dąbrowski, Hlousek - Jodłowiec, Kopczyński - Radović, Odidja (82. Hamalainen), Kazaishvili (59. Guilherme) - Necid (58. Kucharczyk).

Ajax: Onana - Tete, Sanchez, Viergrever, Sinkgraven - Klaassen, Schone, Ziyech (81. van de Beek) - Traore (73. Kluivert, 86. Westermann), Dolberg, Younes.

Sędzia: David Fernandez Borbalan (Hiszpania). Widzów: 28742.
Żółte kartki: Broź, Radović - Klaassen, Tete (x2). Czerwona kartka: Tete (83.).

Relacja zakończona

Zyczymy dobrej nocy i zapraszamy na kolejne relacje.

Dobrze, że Legia nie straciła gola, to bardzo ważne w kontekście dwumeczu. Mistrzowie Polski mieli swoje okazje, ale ostatecznie Onana zachował czyste konto. Podobnie Malarz, chociaż on musiał się nieco więcej napracować. Niestety w Amsterdamie nie zobaczymy Miroslava Radovicia.

KONIEC MECZU! LEGIA - AJAX 0:0.

Legia przeważa, ale chwila dekoncentracji i Ajax potrafił wyjść z atakiem.

Ajax zepchnięty do obrony. Ostatnie minuty, czy Legia wykorzysta przewagę?

Ciekawa sytuacja na boisku. Schodzi... Kluivert, który na boisku przebywał 13 minut. W jego miejsce Heiko Westermann. Typowa zmiana taktyczna, trener Bosz chce wzmocnić defensywę, a najbardziej ucierpiał na tym 17-latek.

Legia złapała wiatr w żagle.

Czerwona kartka dla Kenny'ego Tete'a po faulu na Guilherme. Ukarany zawodnik był jednym z lepszych na boisku

Z boiskiem żegna się również Odjidja Ofoe. Na murawie melduje się Kasper Hamalainen.

Van de Beek wchodzi, Ziyech schodzi.

Piękna akcja Ajaksu, genialna klepka zakończona strzałem Schoene. Znowu na posterunku Malarz.

Gorsza gra Ajaksu spowodowała, że mecz stał się bardziej wyrównany.

Na boisku pojawił się 17-letni syn Patricka Kluiverta.

Lepszy okres gry Legii, ale trzeba było się wracać, bo Ajax groźnie kontruje. Świetny powrót Kucharczyka konczy atak.

Jodłowiec wychodził na czystą pozycję po genialnym zagraniu Ofoe. Zatrzymał go Tete. Sędzia był pobłażliwy i dał mu tylko żółtą kartkę. Guilherme z rzutu wolnego trafia w mur.

Żółta kartka dla Radovicia. Niestety gwiazda Legii nie zagra w rewanżu.

Trzeba przyznać, że ta dwójka rozbujała Legię.

Ależ była okazja dla Legii. Kucharczyk pognął lewym skrzydłem. Przebiegł 3/4 boiska i zagrał do Guilherme, ale na posterunku Onana.

Rozkręca się na prawej stronie Traore. Bardzo dobrze gra Klaassen, który jest płucami zespołu. Cały czas jednak Ajax nie potrafi sforsowac defensywy Legii.

Zaostrzyła się gra zwłaszcza po stronie legionistów.

Zółta kartka dla Brozia. Bardzo dobra akcja Younesa i będzie rzut wolny z okolicy narożnika boiska.

Kucharczyk wyraźnie rozruszał legionistów.

Świetnym rajdem wprowadził się na boisko Kucharczyk. Genialna interwencja Tete'a uchroniła gości przed stratą gola.

I niemalże od razu druga roszada. Guilherme zmienia Walerego Kazaiszwilego.

Wchodzi Michał Kucharczyk, schodzi Tomasz Necid. Nie był to najlepszy mecz Czecha.

Mały bilard w polu karnym Legii, na całe szczęście gospodarze wybili futbolówkę. Ajax wyraźnie chce zdobyć bramkę.

Odjidja znowu przed szansą! Tym razem nieczysto uderzył

Sędzia niestety popełnia wiele błędów. Teraz zagwizdał saplonego Necida, a jak pokazała powtórka Czech na ofsajdzie nie był. Najgorsza jego decyzja to jak na razie nieuznanie gola Klaassena z pierwszej połowy. Piłka jak widać cąlym obwodem przekroczyła linię bramkową.

Rzuty rożne nie są najlepszą bronią Ajaksu. Legioniści bardzo dobrze potrafią ustawić się przy tych stałych fragmentach.

Legia ruszyła odważnie, ale już trzeba wracać, bo w ataku pozycyjnym goście.

Piłkarze wracają już na murawę.

Ajax gra dużo piłką, ale Legia potrafi odpowiedzieć szybkimi kontratakami. Piłkarze z Holandii powinni już prowadzić. Wracamy za około 15 minut.

Przerwa!

DOLBERG! 200-procentowa sytuacja. Duńczyk miał przed sobą pustą bramkę, ale fatalnie chybił. Ogromną ilość szczęścia ma Legia.

Legioniści wydają się czasami za wolni o jedno tempo. Wyraźnie to widać w polu karnym Ajaksu.

Na boisku bardzo dużo walki. Legia czasami wręcz ofiarnie...

NECID! Świetna okazja Czecha, a 90 procent tej akcji to zasługa Ofoe, który odebrał piłkę i kapitalnie podał do Necida. Napastnik jednak uderzył w środek i broni Onana.

Słabo prezentuje się Tomasz Jodłowiec, który traci wiele piłek, a na dodatek jest mało pomocny w ofensywie. Groźny na prawej stronie Traore oddał groźny strzał, ale czujny Malarz. Lewonożny zawodnik raz po raz próbuje zaskoczyć golkipera gospodarzy. Legia znowu się broni.

Ziyech stanął oko w oko z Malarzem, ale strzelał z ostrego kąta i górą Polak. W odpowiedzi Necid bardzo niecelnie uderzał.

Mecz toczy się w dość szybkim tempie. Ajax oczywiście przeważa, zwłaszcza jeśli chodzi o posiadanie piłki. Na razie nie przynosi to jednak żadnych efektów.

Dobra, szybka akcja gospodarzy. Radović za mocno dośrodkowywał i nici z okazji.

W pojedynkach główkowych na razie Legia góruje nad rywalami. Duet Pazdan-Dąbrowski jak dotąd prawie bezbłędny.

Świetne podanie Ofoe do Necida. Czech jednak najszybszym piłkarzem nie jest i nie doszedł do zagrania, a na dodatek faulował.

Legionisci zaatakowali lewą flanką. Ofoe znowu uderzył, ale trafił w obrońce. Po rzucie rożnym swoją szansę miał również Necid, ale bardzo niecelnie.

Legia dobrze wyborniła rzut rożny. Za darmo jednak oddała piłkę i to Ajax znowu może szykować nową akcję.

Ajax bardzo łatwo traci futbolówkę, ale gospodarze na razie nie potrafią tego wykorzystać. Legia powinna nieco uspokoić grę, rozegrać dłużej piłkę przez obrone.

Kazaiszwlili był bliski przejęcia piłki, Gruzin miałby orzed sobą pustą bramkę, po chwili nie najlepiej rozegrany rzut rożny. Sytuacja się zmieniła i to Legia przeważa. Pierwszy celny strzął oddał Odjidja Ofoe, ale za słabo uderzył.

Ajaksowi wyraźnie brakuje ostatniego podania. Gospodarze zostali zdominowani, oby to tylko chwilowa słabość Legii.

Ajax zamknął Legię na jej połowie.

Rośnie przewaga piłkarzy z Amsterdamu. Legia zapewne będzie szukała swoich szans w szybkim ataku. Na boku aktywni są Radović i Kazaiszwili, którzy mają być motorami napędowymi Legionistów.

KLAASSEN! Jak to nie wpadło? Genialna interwencja Malarza, ale to poważne ostrzeżenie dla mistrzów Polski.

Fabian wspiera swój były klub

Legioniści odważnie wchodzą na połowę Ajaksu. Po chwili ciekawsza akcja gości, ale świetna interwencja Dąbrowskiego oddaliła zagrożenie.

Ajax będzie zapewne dominował i dłużej utrzymywał się przy piłce. Legia zaczęła nerwowo i lekko cofnęła się w okolice swojego pola karnego.

Ruszyli!

Łazienkowska wypełniona kibicami po brzegi. Miroslav Radović i Davy Klaassen losują połowy. Sekundy do rozpoczęcia.

Piłkarze wychodzą na murawę.

Przy Łazienkowskiej tradycyjnie słyszymy  "Sen o Warszawie"

Co ciekawe najstarszy zawodnik Ajaxu ma 27 lat.

Kwadrans do pierwszego gwizdka!

Nawet Nemanja Nikolić wspiera swoich starych kolegów

Jeszcze ładnie rozpisane składy obu ekip:

Ajax w tym sezonie w Lidze Europy jest niepokonany. Sześć meczów, cztery zwycięstwa i dwa remisy. W grupie wyprzedzili Celtę Vigo, Standard Liege oraz Panathīnaïkos.

Stadion Legii powoli się wypełnia, a kibice Ajaksu przypominają na Twitterze oprawy wykonywane przez fanów "Wojskowych".

W porównaniu do meczu ligowego ze Spartą Rotterdam w składzie Ajaksu nastąpiła jedna zmiana. Z powodów zdrowotnych spotkanie opuści Joel Veltman. Przypomnijmy, że piłkarz ten zaszokował ostatnio Holandię swoim zachowaniem we wspomnianym meczu. Zobaczcie całą tę sytuację...

Cwaniak z Ajaksu! Veltman wziął rywala... na litość (WIDEO)

A tak się prezentuje pierwsza jedenastka Ajaksu. Holendrzy zagrają bez Joela Veltmana, który jest chory.

Bez Artura Jędrzejczyka, który nie może grać w Lidze Europy, kontuzjowanego Thibaulta Moulina oraz wracającego po złamani ręki Jakuba Rzeźniczaka (jest na ławce) zacznię Legia. To trzy największe osłabienia mistrzów Polski.

ZNAMY SKŁAD LEGII WARSZAWA

Przypomnijmy, że przed dwoma laty również w 1/16 finału Ligi Europy Ajax rozbił Legię 4:0 w dwumeczu. Trzy gole strzelił wtedy Arkadiusz Milik. Dzisiaj szanse mistrzów Polski są dużo większe niż wtedy.

My jednak skupmy się na tych przyjemniejszych wydarzeniach. Kibice już napływają na stadion przy ulicy Łazienkowskiej.

Niestety dzień przed meczem doszło do bójki kibiców w jedym z warszawskich barów.

Kibice Ajaksu Amsterdam zaatakowani w Warszawie!

Dobry wieczór! Zapowiada się niesamowity wieczór przy Łazienkowskiej. Legia Warszawa podejmie dzisiaj Ajax Amsterdam w 1/16 finału Ligi Europy.