Crosby przekroczył pułap 1000 punktów

29-letni kanadyjski hokeista Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) przekroczył granicę 1000 punktów w lidze NHL. W czwartkowym meczu obrońcy tytułu u siebie wygrali z Winnipeg Jets 4:3, zaś Crosby zdobył zwycięską bramkę w dogrywce.

Decydującego gola Crosby strzelił w 65. minucie. Wcześniej kapitan "Pingwinów" zaliczył dwie asysty i jego łączny bilans na lodowiskach NHL to 1002 pkt; tysięczny zapisał po podaniu do Chrisa Kunitza, który zanotował trafienie w 7. minucie.

Crosby jako 86. zawodnik w historii rozgrywek osiągnął magiczną czterocyfrową granicę. Do tej pory wystąpił w 757 spotkaniach w NHL, strzelił 369 bramek i zanotował 633 asyst. Statystycy podkreślają też, że z różnych powodów opuścił 167 meczów, co oznacza absencję w dwóch sezonach...

Pod względem "szybkości" zajmuje 12. miejsce na liście wszech czasów. Legendarny Wayne Gretzky potrzebował 424 gier na uzyskanie 1000 punktów, a wiceliderem jest inny słynny hokeista Mario Lemieux 513.

W tabeli Konferencji Wschodniej drużyna z Pittsburgha zajmuje drugie miejsce - 79 pkt, za Washington Capitals - 84.

Na Zachodzie prowadzą hokeiści Minnesota Wild (82 pkt), którzy w czwartek we własnej hali pokonali Dallas Stars 3:1. "Gwiazdy" poniosły aż siedem porażek w ostatnich ośmiu występach i są jedną z najsłabszych drużyn w tym sezonie.

Zdecydowanie odstają zawodnicy Colorado Avalanche, którzy zgromadzili zaledwie 32 pkt. Tym razem ulegli na wyjeździe Buffalo Sabres 0:2.

W derbowej potyczce w Nowym Jorku zespół Islanders zwyciężył Rangers 4:2. Autorem dwóch trafień dla "Wyspiarzy" był Andrew Ladd.