Niepełnoletnia motocyklistka laureatką Konkursu Fair Play PKOl

Inne
Niepełnoletnia motocyklistka laureatką Konkursu Fair Play PKOl
fot. PAP

Motocyklistka Daria Leba została laureatką 50. Konkursu Fair Play PKOl. W piątek odebrała dyplom za czyn "czystej gry", którym było zrzeczenie się tytułu wicemistrzyni na rzecz Kajetana Kupca. Walkę o drugie miejsce uniemożliwiła mu awaria sprzętu.

Dyplom honoruje szczególny czyn "czystej gry", którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener, czy działacz. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.

 

15-letnia Leba ściga się na małych motocyklach crossowych, tzw. Pit Bike'ach. Podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego Kupiec musiał przejechać tylko jedno okrążenie, aby zapewnić sobie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Sprzęt jednak odmówił mu posłuszeństwa.

 

W momencie dekoracji Leba oficjalnie przekazała mu tytuł wicemistrzowski, podkreślając, że w tym sezonie, to nie ona lecz on na niego zasłużył. Sędziowie przychylili się do jej decyzji, co znalazło wyraz w zmianie protokołu zawodów.

 

W piątek przyznano również wyróżnienia w kategorii "Kariera sportowa i godne życie po jej zakończeniu". Uhonorowani zostali: jeden z twórców polskiej szkoły skoków o tyczce Andrzej Krzesiński, wybitny kolarz i trener Marian Więckowski, srebrny medalista olimpijski z Monachium (1972) w judo Antoni Zajkowski, dwukrotny mistrz olimpijski w strzelectwie (Meksyk 1968, Monachium 1972) Józef Zapędzki oraz czterokrotny olimpijczyk, biathlonista Wiesław Ziemianin.

 

Za promocję idei fair play zaś nagrodzono pracownika naukowego Zakładu Pedagogiki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie Jerzego Królickiego, który m.in. jako trener rugby, przekazywał młodym adeptom nie tylko wiedzę o sporcie, ale starał się kształtować ich pro sportowe postawy w duchu fair play. W ten sposób wyróżniono też dr hab. prof. nadzw. Szymona Krasickiego, trenera biegów narciarskich, autora ponad 150 publikacji, promotora prac magisterskich i doktorskich o tematyce związanej z narciarstwem.

 

Inicjatorami nagród fair play byli w 1963 r.: red. Tadeusz Olszański, ówczesny kierownik działu sportowego w redakcji "Sztandaru Młodych" oraz Tadeusz Konwicki, Jan Strzelecki i Andrzej Ziemilski. Pierwszym laureatem plebiscytu na "Dżentelmena Sportu" został wybitny pięściarz Zbigniew Pietrzykowski.

 

W listopadzie 1977 r. Polski Komitet Olimpijski powołał Komisję Fair Play, która postanowiła corocznie przyznawać nagrody sportowcom, działaczom, kibicom sportowym bądź instytucjom za postawę i promocję fair play. W tej sytuacji na sugestię Ryszarda Łukasiewicza – redaktora naczelnego "Sztandaru Młodych" połączono siły i zaczęto organizować wspólne plebiscyty PKOl i "SM" z czasem przekształcone w Konkursy Fair Play.

 

Piątkowa uroczystość była okazją wręczenia Olszańskiemu Trofeum Willie Daume, przyznawanego przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. Olszański nie mógł uczestniczyć jesienią podczas gali w Budapeszcie.

 

"Czuję satysfakcję, że nagrodę odbieram w Polsce, bo tutaj to wszystko wymyśliliśmy. Niezależnie od zmian zachodzących w sporcie szlachetność i fair play wciąż są jego istotną częścią" - podkreślił laureat.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie