MP w narciarstwie dowolnym: Tytuły dla Witych i Karpiela-Bułecki

Inne
MP w narciarstwie dowolnym: Tytuły dla Witych i Karpiela-Bułecki
fot. PAP

Zuzanna Witych i Szczepan Karpiel-Bułecka zdobyli w sobotę w Białce Tatrzańskiej tytuły mistrzów Polski w narciarstwie dowolnym w konkurencji big air. W rywalizacji wzięło udział ponad 20 zawodniczek i zawodników.

"Podobnie jak w latach ubiegłych mocną walkę toczyli faworyci - obrońca ubiegłoroczngo tytułu Robert Szul, czyli ten, który przerwał wtedy sześcioletnią hegemonię Karpiela-Bułecki, oraz Jan Krzysztof. Wśród kobiet zdecydowanie najlepiej prezentowała się pochodząca z Łodzi Witych, która od kilku lat mieszka i trenuje w Szwajcarii" - wyliczał kierownik zawodów Andrzej Lesiewski.

 

Dziewiąty w karierze tytuł zdobył Karpiel-Bułecka. "Łatwo nie było, ponieważ zmagam się obecnie z lekką kontuzją. Same zawody i to, co na nich się wykonuje, zależą w głównej mierze od tego, jak w danym dniu prezentują się przeciwnicy. Tutaj jak zwykle poziom był bardzo wysoki, więc trzeba było do rywalizacji podejść wybitnie taktycznie" - ocenił.

 

W sumie w dwudniowej rywalizacji Honor Winter Sports Festival wystartowało ponad 70 zawodniczek i zawodników z dziesięciu krajów.

 

Na skoczniach ewolucje wykonywali nie tylko narciarze, ale też snowboardziści oraz rowerzyści. Emocji nie zabrakło również na torze jib rails.

 

W narciarskich zawodach big air wygrali olimpijka z Soczi Słowaczka Natalia Slepecka oraz Karpiel-Bułecka. W snowboardowych kobiety nie startowały, a wśród mężczyzn najlepszy był Michał Alster z Warszawy.

 

W rails na nartach i snowboardzie odpowiednio triumfowała Slepecka oraz Barbara Sekudewicz z Katowic, wśród mężczyzn natomiast najlepiej wypadli: Francuz Julien Eustache (narty) i Rafał Sypień z Bytomia (snowboard).

 

Karpiel-Bułecka i Krzysztof byli także konstruktorami skoczni. "Mamy dobrą zimę, są mrozy, dzięki którym mogliśmy wyprodukować naprawdę dużo śniegu i wybudować największy do tej pory obiekt na tych zawodach. 10,5 metra wysokości samego spadu, ponad cztery metry próg i około 19 m do przelecenia, czyli dla nas spore wyzwanie, a dla kibiców prawdziwe widowisko" - podkreślił Bułecka.

 

Zapytany o kolejne starty zawodnik AZS AWF Katowice stwierdził, że teraz musi skupić się na zaleczeniu kontuzji oraz treningach. "Zamierzam bowiem dobrze zaprezentować się w marcowych zawodach Pucharu Świata w Szwajcarii, oraz mistrzostwach globu w Hiszpanii" - zapowiedział zakopiańczyk.

 

Zawody w narciarstwie dowolnym rozgrywane są w snowparkach, czyli na wydzielonych fragmentach stoków, gdzie na wybudowanych ze śniegu skoczniach i ustawionych poręczach oraz murkach startujący wykonują skomplikowane ewolucje.

 

Big air to efektowne tricki wykonywane podczas skoku, a jib rails to jazda po przeszkodach. W Białce Tatrzańskiej rozegrano także zawody rowerowe, które wygrał Szymon Godziek z Wrocławia.

 

"Ustawiliśmy ponad trzymetrowwą rampę, z której rowerzyści wybijali się na 4-5 metrów w górę i wykonując fantastyczne tricki przelatywali ponad 10 metrów. To drugie, po austriackich, tak duże zawody w Europie, stąd też przyjechała do nas właściwie cała czołówka zawodników" - podkreślił Lesiewski.

 

Honor Winter Sports Festival (dawniej Polish Freeskiing Open - PAP) po raz pierwszy zorganizowano w 2004 roku w Zieleńcu. Siedem edycji rozegrano w Zakopanem, trzy ostatnie natomiast w Białce Tatrzańskiej.

 

Medaliści mistrzostw Polski w narciarstwie dowolnym - big air:

  kobiety
  1. Zuzanna Witych (AZS AWF Katowice)
  2. Julia Bogunia (Sosnowiec)
  3. Alina Trybus (Chorzów)
  
   mężczyźni
  1. Szczepan Karpiel - Bułecka (AZS AWF Katowice) 
  2. Jan Krzysztof (Zakopane) 
  3. Robert Szul (PTF Freeskiing Zakopane)
  
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze