Tokio 2020: Niekorzystny wpływ wysokich temperatur na organizmy sportowców
Organizatorzy letnich igrzysk Tokio 2020 obawiając się wysokich temperatur podczas największej sportowej imprezy globu już myślą o neutralizacji niekorzystnych warunków klimatycznych. Jednym z pomysłów jest zwiększenie powierzchni terenów zielonych wokół aren.
W sierpniu 2016 roku instytut meteorologii w Tokio zanotował jedynie pięć dni z temperaturami poniżej 30 stopni. Maksymalnie w stolicy Japonii zanotowano latem 37,3 stopni Celsjusza.
Temperatura zmierzona w tym czasie na trzech obiektach olimpijskich: korcie tenisowym, polu golfowym w prefekturze Saitama, akwenie w Kanagawie przekroczyła średnie dobowe. IO odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020.
- Komitet organizacyjny jest świadomy konieczności zastosowania różnych środków, które zmniejszą wpływ niekorzystnych skutków wysokich temperatur na organizmy sportowców i kibiców. Pracujemy nad tymi projektami wraz z rządem i władzami Tokio. Testujemy szereg projektów i pomysłów - powiedział rzecznik organizatorów "Japan Times".
Inne testowe projekty, których celem ma być zmniejszenie skutków upałów podczas zmagań sportowców, oprócz obsadzania okolic aren olimpijskich drzewami, to: użycie wielkopowierzchniowych parasoli, ustawienie fontann z pitną wodą, zastosowanie zraszaczy i nowoczesnych technologii pozwalających na miejscowe schłodzenie powietrza.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze