Adios Athletic! Adios Villarreal! Hiszpanie żegnają się z Ligą Europy

Soteriou i APOEL grają dalej. Iraizoz i Athletic za burtą LE

Legia odpadła w czwartek z Ligi Europy, lepiej powiodło się natomiast jej byłemu stoperowi. Inaki Astiz wspólnie z kolegami z APOEL Nikozja w jednej z najciekawszych rywalizacji 1/16 finału wyeliminował Athletic Bilbao. Z rozgrywkami pożegnał się również inny przedstawiciel ligi hiszpańskiej Villarreal.

Villarreal już przed rewanżem stał na straconej pozycji. Porażka w pierwszym meczu u siebie 0:4 (!) z Romą przesądzała o losach awansu do 1/8 finału Ligi Europy. W Rzymie "żółtą łódź podwodną" stać było tylko na honorowe w kontekście całego dwumeczu trafienie Borre.

Zdecydowanie więcej szans miał Athletic. Co nie znaczy, że Baskowie byli faworytem do awansu. Wygrana na własnym stadionie 3:2 z APOEL kwestię kwalifikacji do 1/8 finału pozostawiała otwartą. Z pojawiającej się szansy zdecydowanie umiejętniej skorzystali Cypryjczycy. Dwa strzelone gole dały im awans, także dzięki temu, że obrona z Inakim Astizem w składzie nie dopuściła do utraty żadnej bramki.

Hiszpanie po meczach rozgrywanych o 19.00 nie mają zatem żadnych powodów do radości. Ze zmiennym szczęściem grały natomiast ekipy z Turcji. Osmanlispor po 135 minutach (cały mecz przed tygodniem i pierwsza połowa rewanżu) wyrównanej walki, został zdemolowany przez Olympiakos w ostatnich 45 minutach rywalizacji.

Tureccy fani mogą pocieszać się pewnym awansem Besiktasu, który drugi raz okazał się lepszy od Hapoelu Beer Szewa.

Najbardziej dramatyczny przebieg miał natomiast mecz w Petersburgu. Po porażce 0:2 w Brukseli Zenit znalazł się przed rewanżem w sytuacji bardzo trudnej, ale nie beznadziejnej. Rosjanie od początku meczu rewanżowego konsekwentnie dążyli do odrobienia strat. W 78. minucie wydawało się, że gospodarze zrealizowali swój plan w stu procentach. Po dwóch golach Giuliano i jednym trafieniu Dziuby, to Zenit był w kolejnej rundzie.

W 90. minucie na piłkarzy i kibiców Zenita spadł jednak grom z jasnego nieba. Szwed Isaac Kiese Thelin, wypożyczony do Anderlechtu w styczniu z Bordeaux, strzelił swoją pierwszą bramkę dla Fiołków. I to jaką bramkę! Na wagę awansu do 1/8 finału Ligi Europy.