Legia za burtą Ligi Europy!

Legia Warszawa przegrała w drugim meczu 1/16 finału Ligi Europy z Ajaksem Amsterdam 0:1 i odpadła z dalszej rywalizacji. Gola na początku drugiej połowy strzelił Nick Viergever. W pierwszym meczu w Warszawie był bezbramkowy remis.

Zgodnie z oczekiwaniami, od początku spotkania gospodarze starali się dominować na boisku i zepchnąć mistrzów Polski do obrony. Przez pierwszy kwadrans przewaga Ajaksu nie była bardzo widoczna. Głównie za sprawą Brazylijczyka Guilherme, który na prawym skrzydle zastąpił pauzującego za żółte kartki Miroslava Radovicia.

Serb z polskim paszportem, który również przed dwoma laty nie miał okazji rywalizować z Ajaksem na tym samym etapie rozgrywek, miał przylecieć do Amsterdamu z zespołem, ale ostatecznie został w Warszawie.

W porównaniu do ubiegłotygodniowego starcia, w którym padł bezbramkowy remis, w składzie „Wojskowych” zaszła jeszcze jedna zmiana. W ataku wypożyczonego zimą z Bursasporu Tomasa Necida zastąpił Michał Kucharczyk. Ten osamotniony w ofensywie nie był w stanie stworzyć poważniejszego zagrożenia. Mniej widoczny niż w rundzie jesiennej był Vadis Odjidja-Ofoe.

Wraz z upływem czasu przewaga gospodarzy była coraz bardziej wyraźna. W 20. minucie piłka trafiła do niepilnowanego przed polem karnym Hakima Ziyecha. Ten oddał płaski strzał i piłka trafiła w słupek. W tym okresie gry legioniści dali zepchnąć się do głębokiej defensywy i nieco się w niej gubili. Chwilę później bowiem Amin Younes wstrzelił piłkę w pole karne, ale żaden z graczy Ajaksu nie zrozumiał jego zamiarów.

Jednak w 24. minucie niespodziewanie to Legia miała dobrą okazję na strzelenie bramki, ale Kucharczyk nie doszedł do podania z głębi pola. Przeszkodził mu bramkarz gospodarzy Andre Onana, który wybiegł przed pole karne i skutecznie interweniował.

W 41. minucie goście zmarnowali najlepszą okazję na objęcie prowadzenia. Po akcji podaniu Kucharczyka z prawej strony boiska, w doskonałej sytuacji znalazł się Odjidja-Ofoe, ale nie trafił w piłkę.

Należy jednak podkreślić, że gospodarze z łatwością dochodzili do pozycji strzeleckich. Swoje okazje marnowali jednak Davy Klaassen i Kasper Dolberg. Amin Younes i Ziyech zbyt łatwo wbiegali w pole karne Legii i tam szukali swoich partnerów.

Gospodarze objęli prowadzenie niespełna cztery minuty po zmianie stron. Davy Klaassen wbiegł w pole karne, wyłożył piłkę Younesowi. Po jego uderzeniu z kilkunastu metrów Arkadiusz Malarz zdołał odbić piłkę, ale wobec dobitki z bliskiej odległości Nicka Viergevera bramkarz Legii był bezradny.

Po strzeleniu bramki podopieczni Petera Bosza przystąpili do jeszcze bardziej zdecydowanych ataków, wykorzystując coraz prostsze błędy gości. Wydawało się, że kolejne gole dla Ajaksu są tylko kwestią czasu.

Podopieczni Jacka Magiery przetrzymali jednak ten trudny okres i starali się przejąć inicjatywę. Nie byli jednak w stanie poważniej zagrozić bramce Ajaksu. Waleri Kazaiszwili kilka razy próbował zaskoczyć bramkarza Ajaksu strzałami z dystansu, ale kierował piłkę w środek bramki.

W odpowiedzi technicznym uderzeniem Malarza próbował zaskoczyć Bertrand Traore. Na prawej obronie Łukasz Broź wyraźniej nie radził sobie z bardzo dynamicznym Younesem.

W końcówce spotkania trener Magiera postawił wszystko na jedną kartę i wpuścił na boisku dwóch napastników: Necida i Daniela Chimę Chukwu. Ten drugi zadebiutował w barwach Legii.

W doliczonym czasie gry gospodarze mogli podwyższyć prowadzenie, ale znakomitej sytuacji nie wykorzystał Hakim Ziyech. Bramkę na wagę remisu i awansu próbował zdobyć natomiast Necid, ale niecelnie główkował.

Ajax Amsterdam – Legia Warszawa 1:0 (0:0).

Bramka: Viergever 49

Ajax Amsterdam: Andre Onana - Joel Veltman, Davinson Sanchez, Jairo Riedewald, Nick Viergever - Bertrand Traore, Davy Klaassen, Lasse Schoene, Hakim Ziyech, Amin Younes - Kasper Dolberg (82. Abdelhak Nour).

Legia Warszawa: Arkadiusz Malarz - Łukasz Broź, Michał Pazdan, Maciej Dąbrowski, Adam Hlousek – Guilherme (73. Tomas Necid), Tomasz Jodłowiec (57. Thibault Moulin), Michał Kopczyński (82. Daniel Chima Chukwu), Vadis Odjidja-Ofoe, Waleri Kazaiszwili - Michał Kucharczyk

Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji na żywo!

Niestety to jest koniec. Koniec meczu i koniec przygody Legii w LE 2016/2017. Przegrywamy 0:1 w Amsterdamie z Ajaksem 0:1.

Ależ akcje z obu stron! Najpierw Ajax wyszedł z kontrą pięciu na jednego Łukasza Brozia, ale strzał Ziyecha obronił Malarz. W odpowiedzi obrońcy Ajaksu w ostatniej chwili powstrzymali Necida! Co tam się dzieje?

Mamy jeszcze rzut rożny po kolejnej szarży Pazdana!

Doliczone cztery minuty.

Michał Pazdan nagle znalazł się na... prawym skrzydle. Jego dośrodkowanie jednak niecelne!

Bardzo mądrze gra teraz Ajax. Nie spieszy się z atakami i czeka na Legię na własnej połowie.

Kucharczyk domaga się rzutu karnego, ale powtórki pokazują, że faulu nie było...

Onana ładnie obronił zaskakujący strzał Kucharczyka.

A na murawie Chima-Chukwu! Trener Magiera wykorzystał właśnie ostatnią zmianę.

Potężne uderzenie Ziyecha zablokowane przez Necida! A po chwili Schoene tuż obok słupka! Po kilku minutach w ataku, Legia teraz w rozpaczliwej obronie.

Ale Legioniści mogli nadziać się na kontrę! Szybki atak gospodarzy zakończony strzałem Traore tuż obok słupka.

Legia teraz w natarciu - rzut rożny!

Świetna akcja Legii! Kazaiszwili uderzał z 20 metrów, ale ponownie Onana świetnie interweniuje!

Traore przerwał faulem taktycznym groźny kontratak Legii! Po chwili Dąbrowski strzelał po dośrodkowaniu z rzutu wolnego - Onana pewnie między słupkami.

Kolejna zmiana w Legii: Guilherme schodzi, a na boisko wchodzi Necid! Może on odmieni losy meczu?

Rzut wolny Legii: Broź nie dopadł do piłki zagranej na dalszy słupek.

Piękna akcja Traore z Dolbergiem, ale Duńczyk źle przyjmował piłkę w ostatniej fazie.

Kazaiszwili zagrał ręką w pobliżu pola karnego Ajaksu i akcja Legii spaliła na panewce.

A my mamy kolejną świetną obronę Malarza po strzale Dolberga z ostrego kąta!

Malarz na posterunku po strzale Traore sprzed pola karnego!

Kopczyński nabity przez Klaassena w narożniku boiska i jest rzut rożny dla gospodarzy.

Długa, ładna akcja Legii, ale rozbita w ostatniej jej fazie - już w polu karnym Ajaksu.

Godzina gry za nami - na razie nie zanosi się na bramkę dla Legii...

Rzut wolny dla Legii, ale Dąbrowski przy próbie uderzenia głową faulował wychodzącego z bramki Onanę.

Świetny blok Dąbrowskiego przy strzale Dolberga! I mamy zmianę w Legii: za Jodłowca pojawił się Moulin!

Pierwszy celny strzał Legii, ale uderzenie Kazaiszwilego z 18 metrów nie mogło zaskoczyć Onany!

Znakomite wyjście Malarza ratuje Legię! W odpowiedzi Hlousek wywalczył rzut rożny.

Rozkręca się Ajax. Tym razem Younes wywalczył rzut rożny.

Niepotrzebna strata Wojskowych w środku pola, moga się skończyć tragicznie. Na szczęście Pazdan zablokował podanie Dolberga do nieobstawionego kolegi.

Malarz zmuszony do pierwszej interwencji w tym meczu po strzale Younesa. Bramkarz Legii odbił piłkę do boku, ale tuż pod nogi Viergewera, który dobił futbolówkę do pustej bramki!

GOL DLA AJAKSU!

Starcie Dolberga z Kopczyńskim w środku pola ocenione przez sędziego jako faul piłkarza Ajaksu.

Kucharczyk przypadkowo trafiony piłką w twarz. To musiało boleć...

Bez zmian w obu zespołach - zaczynamy!

Początek drugiej połowy już za kilka chwil.

Myślimy, że wystarczy jedna... tylko trzeba ją najpierw strzelić!

W LOTTO Ekstraklasie @LegiaWarszawa ma najwięcej strzelonych goli (45). Dziś do awansu w @EuropaLeague może wystarczyć jeden. #AJALEG pic.twitter.com/6TNSDooZLj

— LOTTO Ekstraklasa (@_Ekstraklasa_) 23 lutego 2017

Wracamy!

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY, która nie porwała na pewno kibiców. Dla Legii ważny jest jednak fakt, że nie straciła gola. Wracamy za kilkanaście minut!

Traore główkował nad bramką.

Źle rozegrany stały fragment gry i od bramki Onana.

Kolejny raz mogliśmy wyjść z kontrą, ale podanie Jodłowca trafiło w rękę Veltmana. Mamy rzut wolny na 35. metrze od bramki Ajaksu.

Kapitalna kontra Legii! Vadis rozrzucił piłkę na prawe skrzydło do Kucharczyka, który popędził tą stroną boiska. Następnie dograł futbolówkę do wbiegającego Odjidjy-Ofoe, ale ten nie trafił w piłkę! SZKODA.

Sanchez faulował Kucharczyka w polu karnym Legii i mamy znowu chwilę spokoju!

Wślizg Guilherme na rzut rożny.

Ajax bardzo szybko przeniósł akcję pod pole karne Legii, ale główka Klaassena też niecelna.

Ajjj! Vadis nie trafił czysto w piłkę na 16. metrze i ta poleciała daleko obok słupka.

A teraz rzut rożny dla Legii!

Nareszcie trochę spokoju pod bramką Legii, Kucharczyk i Guilherme utrzymali kilkadziesiąt sekund piłkę na połowie Ajaksu. Po chwili Vadis wywalczył w mądry sposób rzut wolny przy linii bocznej!

Klaassen strzelał zaskakująco z ostrego kąta, ale tylko w boczną siatkę.

Legioniści ograniczają się teraz do wybijania piłki po autach.

Rzut rożny dla gospodarzy po interwencji Hlouska.

Legia wychodziła w kontrze dwóch na jednego, ale Hlousek niepotrzebnie zatrzymał akcję! Powinien spróbować innego rozwiązania.

Onana uratował teraz Ajax przytomnym wyjściem przed własne pole karne! Kucharczyk był o włos od przejęcia długiego podania Pazdana.

Świetne podanie Younesa wzdłuż linii bramkowej, ale nikt nie przeciął tego dogrania. Znowu było groźnie!

Nieco z innej beczki.

Ufff! Kamień z serca spadł polskim kibicom po strzale Ziyecha w słupek! Dolberg dobijał piłkę już obok słupka! Najlepsza okazja dla Ajaksu.

Dwie bardzo dobre interwencje Legionistów w obronie - najpierw Hlouska, a później Kopczyńskiego.

Ziyech daleko od bramki! Patryk Lipski z Ruchu Chorzów ma jednak lepiej ułożoną nogę ;)

Tym razem Traore faulowany przez Hlouska na 19. metrze od bramki Malarza! Zaraz może być bardzo groźnie!

Bardzo groźna indywidualna akcja Traore. Tak jak lubi Burkińczyk zszedł na lewą nogę w polu karnym, ale jego uderzenie zablokowane przez Jodłowca!

W bardzo podobny sposób piłkę traci Vadis. Legia próbuje się jednak odgryzać.

Nieco szalona akcja Guilherme prawą stroną boiska i Brazylijczyk wyjechał z piłką za linię końcową.

Legia utrzymała się teraz długo przy piłce, nawet przy wysokim pressingu Ajaksu.

Groźnie w polu karnym Legionistów, ale strzał Ziyecha zablokowany przez obrońców!

Pierwszy strzał Kucharczyka obok bramki, ale zawodnik Legii na spalonym!

Pierwsze dośrodkowanie w pole karne Ajaxu, ale holenderscy obrońcy spokojnie wyjaśnili sytuację.

Vadis dobrze wyprowadził piłkę z własnej połowy, ale Legia zdołała tylko oddalić grę od własnej bramki.

Kazaiszwili dwukrotnie świetnie w odbiorze, ale nadal Ajax przy piłce.

Ajax nie ruszył do szalonych ataków, tylko spokojnie rozgrywa piłkę na swojej połowie. Legia przyczajona.

Pierwszy gwizdek sędziego Taylora!

Guilherme, Vadis i Pazdan - to trzej gracze Legii, którzy jeśli dzisiaj ujrzą żółtą kartkę, to nie zagrają w ewentualnym meczu kolejnej rundy!

Już za chwilę zaczynamy!

Legia przegrała 8 ostatnich wyjazdowych meczów w rozgrywkach UEFA. Czy dzisiaj przełamie niemoc?

W ataku na dzisiejszy mecz z Ajaksem... Michał Kucharczyk. Tomas Necid tylko na ławce.

Początek spotkania już za 15 minut!

Jak wyglądało pierwsze spotkanie przy Łazienkowskiej 3? Zobaczcie skrót meczu, który odbył się tydzień temu.

Legia - Ajax. Skrót pierwszego meczu (WIDEO)

A oto skład gospodarzy z Amsterdamu:

Znamy już skład Legii na dzisiejsze spotkanie.

Ajax - Legia: Magiera podał skład

Witamy w relacji na żywo z meczu rewanżowego pomiędzy Ajaksem i Legią w 1/16 finału LE.