MŚ Lahti 2017: Pellegrino ze złotym medalem w sprincie, Staręga ósmy

Włoch Federico Pellegrino zdobył w Lahti złoty medal narciarskich mistrzostwach świata w sprincie techniką dowolną. Po srebrny sięgnął Rosjanin Siergiej Ustiugow, a po brązowy Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Ósme miejsce zajął Maciej Staręga, który odpadł w półfinale.

26-letni Pellegrino zwycięstwo zapewnił sobie fantastycznym finiszem. O 0,13 s wyprzedził Ustiugowa, a Klaebo stracił 0,44.

Staręga natomiast odniósł w czwartek życiowy sukces. 27-letni siedlczanin całe przygotowania podporządkował zmaganiom w Lahti. Sprint "łyżwą" to jego koronna konkurencja i już wcześniej sygnalizował, że w Finlandii może dobrze pobiec. W obecnym sezonie Pucharu Świata rywalizował w niej pięciokrotnie, a najlepiej spisał się 14 stycznia w Dobbiaco, kiedy zajął ósme miejsce. W sobotę w estońskiej miejscowości Otepaeae był 18., ale mógł mówić o pechu, bo do awansu do półfinału zabrakło mu niewiele.

Wynik Staręgi jest najlepszym rezultatem polskiego biegacza w MŚ od 2007 roku. W Sapporo piątą pozycję w sprincie drużynowym zajęli Maciej Kreczmer i Janusz Krężelok. Indywidualnie natomiast Krężelok był siódmy dwa lata wcześniej w Oberstdorfie w sprincie stylem klasycznym.

Pozostali reprezentanci Polski w czwartek odpadli w eliminacjach. Jan Antolec był 65., a Paweł Klisz 66.