MŚ Lahti 2017: Ustiugow najlepszy w biegu łączonym

Siergiej Ustiugow zdobył w fińskim Lahti złoty medal narciarskich mistrzostw świata w biegu łączonym 15+15 km. Rosjanin o 6,7 s wyprzedził Norwega Martina Johnsruda Sundby'ego. Trzeci był kolejny reprezentant kraju fiordów - Finn Haagen Krogh, który stracił 31,8.

Ustiugow i Sundby to zdecydowanie najlepsi zawodnicy tego sezonu. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wyraźnie prowadzi Norweg, ale Rosjanin zdołał go pokonać choćby w wyczerpującym cyklu Tour de Ski.

W sobotę od rywali zaczęli się odrywać na 20. kilometrze i wkrótce stało się jasne, że to oni stoczą walkę o zwycięstwo. Sundby spróbował tego samego manewru, który kilka godzin wcześniej w rywalizacji pań zwycięstwo dał jego rodaczce Marit Bjoergen. Brązowy medalista igrzysk w Soczi (2014) w tej konkurencji zaatakował na ostatnim podbiegu, ale popełnił błąd i potknął się. Ustiugow uzyskał przewagę, której nie zmarnował.

To drugi medal 24-letniego Rosjanina w Lahti. W czwartek w sprincie techniką dowolną stanął na drugim stopniu podium.

W sobotę zacięta walka była również o brązowy krążek. Między trzecim Kroghiem, a siódmym Szwedem Marcusem Hellnerem było tylko 1,5 s różnicy.

Do rywalizacji przystąpił jeden Polak. Jan Antolec zajął 51. miejsce - 8.09,3 straty.