MŚ Lahti 2017: Niskanen najszybszy na 15 km

Fin Iivo Niskanen wygrał bieg na 15 km techniką klasyczną w narciarskich mistrzostwach świata w Lahti. Kolejne miejsca zajęli Norwegowie. Drugi był Martin Johnsrud Sundby, a trzeci Niklas Dyrhaug.

Nieoczekiwany zwycięzca Niskanen uzyskał czas 36.44,0 i wyprzedził Sundby'ego o 17,9 oraz Dyrhauga o 31,3.

Na starcie rywalizacji stanęła czwórka Polaków. Najlepszy z nich Dominik Bury ((MKS Istebna) sklasyfikowany został na 41. miejscu tracąc do Niskanena 3.42,4. Jan Antolec (AZS AWF Katowice) uzyskał 60. czas (strata 5.34,6), ale został zdyskwalifikowany za pokonanie fragmentu trasy techniką dowolną. Paweł Klisz (UKS Rawa Siedlce) zajął 63. miejsce (6.15,0).

Czwarty z biało-czerwonych, kolega klubowy Klisza, Maciej Staręga zszedł z trasy i nie ukończył zawodów.

To pierwszy złoty medal gospodarzy mistrzostw.

W czołowej dziesiątce znalazło się siedmiu Skandynawów. Trzech reprezentowało Norwegię, natomiast Finlandię i Szwecję po dwóch.

Sklasyfikowano 83 biegaczy. Czterech nie ukończyło konkurencji. Ostatni w biegu 83. Mongoł Achbadrach Batmunch stracił do Niskanena 13.22,4.

Wyniki biegu mężczyzn na 15 km techniką klasyczną w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Lahti: