PŚ w biathlonie: Polacy sprawdzą olimpijskie trasy w Pjongczang

Zimowe
PŚ w biathlonie: Polacy sprawdzą olimpijskie trasy w Pjongczang
fot. PAP/Maciej Kulczyński

Od czwartku w Pjongczang biathloniści rywalizować będą na trasach, na których za rok powalczą o medale igrzysk olimpijskich. Tym razem stawką będą punkty w Pucharze Świata. Polacy wystąpią po raz ostatni pod wodzą trenera Adama Kołodziejczyka.

Szkoleniowiec podał się do dymisji po nieudanym występie biało-czerwonych w mistrzostwach świata w Hochfilzen. Na zawody w Korei Południowej jeszcze poleciał, ale zabraknie go w ostatnich rundach PŚ w tym sezonie - w Kontiolahti i Oslo-Holmenkollen. Wtedy kadrą opiekować się będzie drugi z trenerów Tomasz Sikora. Ostateczne decyzje o składzie ekipy szkoleniowej zostaną podjęte w marcu.

 

Polskę w Pjongczangu reprezentować będą: Krystyna Guzik, Monika Hojnisz (obie AZS AWF Katowice), Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Kinga Mitoraj (BKS WP Kościelisko), Grzegorz Guzik, (BLKS Żywiec), Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko), Rafał Penar (AZS AWF Katowice) i Mateusz Janik (AZS AWF Wrocław). Na olimpijskich trasach odbędzie się rywalizacja w sprintach, biegach na dochodzenie oraz sztafetach 4x6 km kobiet i 4x7,5 km mężczyzn.

 

- Wstępny sprawdzian olimpijskiej trasy zrobiony. Trasa wymagająca i na każdym odcinku krzyczy: jak chcesz wrócić tu za rok, weź się do roboty! - napisała Hojnisz na portalu społecznościowym.

 

Obiekt Alpensia Biathlon Centre powstał w 1998 roku, później był modernizowany w 2007. Obecnie trwają tam też prace, które przygotują arenę na przyszłoroczne igrzyska. Mają się zakończyć w grudniu bieżącego roku.

 

Biathlonowy Puchar Świata wraca do Pjongczangu po blisko dekadzie. Ostatnio zawody odbyły się tam w 2008 roku, choć rok później walczono tam jeszcze o medale mistrzostw świata.

 

Przy odpowiednim układzie wyników w Korei, szóstą z rzędu Kryształową Kulę może zapewnić sobie Martin Fourcade. Francuz ma obecnie 330 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji generalnej Rosjaninem Antonem Szypulinem. Trzeci Niemiec Simon Schempp z powodu choroby w Korei nie wystartuje. Do zdobycia pozostało jeszcze 420 pkt.

 

Znacznie bardziej zacięta jest rywalizacja kobiet. Prowadząca Niemka Laura Dahlmeier - pięciokrotna złota medalistka mistrzostw świata w Hochfilzen - ma tylko 46 punktów przewagi nad Czeszką Gabrielą Soukalovą. Na rozstrzygnięcie walki o Kryształową Kulę trzeba będzie zatem poczekać do połowy marca. Najlepsza z Polek Hojnisz zajmuje 32. pozycję.

 

Biathlonowy Puchar Świata w Pjongczang w Polsacie Sport.

 

Program zawodów PŚ w biathlonie w Pjongczang:
   
   czwartek, 2 marca
   sprint na 7,5 km kobiet  (godz. 12.15 czasu polskiego)
   
   piątek, 3 marca
   sprint na 10 km mężczyzn          (11.00)
   
   sobota, 4 marca
   bieg na dochodzenie na 10 km kobiet     (10.45)
   bieg na dochodzenie na 12,5 km mężczyzn   (12.30)
   
   niedziela, 5 marca
   sztafeta 4x6 km kobiet           (8.30)
   sztafeta 4x7,5 km mężczyzn         (11.45)
 
jk, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze