Nowa pływalnia już gotowa na The World Games

Inne

Pływalnia im. Marka Petrusewicza została oficjalnie otwarta i oddana do dyspozycji wrocławian. Obiekt będzie jedną z aren igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games, które odbędą się w stolicy Dolnego Śląska w lipcu.

Budowa 50-metrowej krytej pływalni i modernizacja dotychczas funkcjonujących obok kąpielisk pod gołym niebem były jedną z kluczowych inwestycji związanych z organizacją igrzysk sportów nieolimpijskich The World Games. Całość kosztowała 68 mln złotych, z czego ministerstwo sportu i turystyki dotowało prace kwotą 23,5 mln złotych.

 

- Wygląda na to, że mamy na tym obiekcie wszystko, aby na co dzień trenować tu młodzież, ale także organizować największe imprezy sportowe. Nie ma przerostu formy nad treścią. Mam nadzieję, że będą tu bite rekordy świata i Europy. Ten obiekt pokazuje też, że kiedy się zjednoczy siły, mogą powstawać wspaniałe rzeczy – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

 

Kryta pływalnia została wyposażona w pływający pomost, który pozwala podzielić zbiornik na dwa mniejsze. Jest też ruchome dno regulujące głębokość oraz trybuny mogące pomieścić 600 kibiców. Patronem został Marek Petrusewicz, pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu i uczestnik igrzysk olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku.

 

Podczas igrzysk World Games obiekt stanie się areną rywalizacji trzech dyscyplin. Na głównej pływalni zawodnicy będą walczyli o medale w sportowym ratownictwie wodnym i pływaniu podwodnym a na pływalni na zewnętrz w kajakach polo.

 

- Cieszę się, że tego typu obiekt powstał we Wrocławiu. Oddajemy go do dyspozycji mieszkańcom naszego miasta i wierzę, że będą z niego chętnie korzystać. Poza czasem, kiedy będą tu organizowane różnego rodzaju zawody, takie jak podczas World Games, pływalnia jest dostępna dla każdego – podkreślił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

Igrzyska sportów nieolimpijskich The World Games 2017 rozpoczną się 20 lipca i potrwają dziesięć dni. Weźmie w nich udział około 4 tys. sportowców z całego świata, którzy będą rywalizować w 31 dyscyplinach.

ask, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie