Rajd Meksyku: Po raz pierwszy w sezonie na szutrze

Moto
Rajd Meksyku: Po raz pierwszy w sezonie na szutrze
fot. PAP

W czwartek wieczorem odcinkiem specjalnym na centralnym placu w stolicy kraju rozpocznie się Rajd Meksyku, trzecia runda mistrzostw świata. Po dwóch - Monte Carlo i Szwecji liderem jest Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC).

Rajd będzie pierwszą tegoroczną rundą MŚ rozgrywaną na nawierzchni szutrowej. Trasa ma w sumie 897 km w tym 370 km podzielonych na 19 odcinków specjalnych.

 

- Wygrałem w poprzedniej edycji i teraz także liczę na dobry wynik. Ale Meksyk to jedna z najtrudniejszych prób w kalendarzu, wszystko się może zdarzyć. O sukcesie może zadecydować nie tylko świetna dyspozycja załogi, ale także warunki drogowe i atmosferyczne - przyznał Latvala.

 

Bazą imprezy jest Leon, ale pierwszy OS zostanie rozegrany w czwartek w Zocalo, na rynku stolicy kraju Mexico City. Samochody zostaną przewiezione w nocy ze środy na czwartek, a załogi polecą dwoma samolotami czarterowymi.

 

Po prologu rajd Guanajuato Corona będzie rozgrywany głównie na górskich drogach w pobliżu miast Leon, Silao, Irapuato i Guanajuato. Rok temu zwyciężył Latvala jadący VW Polo WRC.

 

W piątek kierowcy będą walczyli na trasach w rejonie Guanajuato. Największą atrakcją tego dnia będzie wieczorny odcinek specjalny pod ziemią, prowadzący tunelami dawnej kopalni srebra. Dwa ostatnie etapy w sobotę i niedzielę odbędą się na trasach w pobliżu Leon, 400 km na północny zachód od stolicy.

 

Kierowcy pojadą samochodami nowej generacji, z silnikami mocniejszymi o około 20 procent niż w poprzednich edycjach. Jak zawsze sporym wyzwaniem będą dla zawodników i ich maszyn spodziewane wysokie temperatury dochodzące do 35 st. C, oraz rozrzedzone powietrze, gdyż najwyższy punkt na trasie sięga 2737 m n.p.m. W takich warunkach jednostki napędowe tracą około dwadzieścia procent mocy, są także bardziej podatne na awarie.

 

Rekordzistą imprezy jest Francuz Sebastien Loeb, który triumfował sześć razy. Na liście zwycięzców są także Sebastien Ogier, Norweg Petter Solberg i Estończyk Markko Martin. W 2003 roku, gdy rajd nie był jeszcze rundą mistrzostw świata, drugie miejsce zajął Janusz Kulig z pilotem Jarosławem Baranem jadący Mitsubishi Lancerem Evo VI.

 

W rundzie WRC najlepszy rezultat zapisał na swoje konto Michał Kościuszko pilotowany przez Macieja Szczepaniaka. W 2008 roku Polacy jadąc Suzuki Swiftem S1600 wywalczyli dziesiątą lokatę w klasyfikacji generalnej i trzecią w JWRC. W tym roku jedyną polską załogą będzie w Meksyku Hubert Ptaszek z pilotem Maciejem Szczepaniakiem. Pojadą Fordem Fiestą R5 w WRC2.

 

Po dwóch rundach MŚ Latvala prowadzi w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 48 pkt i o cztery wyprzedza obrońcę tytułu Sebastiena Ogiera.

 

O start w Meksyku spore obawy ma szef debiutującego w mistrzostwach teamu Toyoty Fin Tommi Makinen.

 

- Mamy za sobą dwie zimowe imprezy, w nich samochód spisywał się w nich bardzo dobrze. Teraz jednak pojedziemy w bardzo wysokich temperaturach, trudno przewidzieć, jak wytrzyma to Yaris - przyznał Makinen.

 

W kalendarzu tegorocznych mistrzostw świata jest 13 rajdów. Ósmą rundą na przełomie czerwca i lipca będzie Rajd Polski na trasach w rejonie Mikołajek.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze