Włodzimierz Smolarek zmarł w nocy z 6 na 7 marca 2012 roku tam, gdzie się urodził - w Aleksandrowie Łódzkim. Miał niespełna 55 lat. To stało się nagle, we śnie - Smolarek po prostu się nie obudził. Jak zdradził jego syn Euzebiusz, pan Włodzimierz zmarł na serce.


Informacja odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Byłe kluby Smolarka umówiły się bowiem, że uczczą jego pamięć minutą ciszy. I tak milczeli piłkarze Widzewa Łódź i Legii Warszawa, ale też Eintrachtu Frakfurt i Feyenoordu. Ci ostatni wybiegli na mecz z FC Utrecht, innym byłym klubem Smolarka, w czarnych opaskach. 


Dla holenderskiego giganta Smolarek rozegrał prawie 50 meczów, a w latach 1996-2009 trenował tam zespoły młodzieżowe, w których występował m.in. jego syn Euzebiusz. W jego sercu najważniejsze miejsce do końca zajmował jednak Widzew Łódź. Klub, w którym się wychował, z którym zdobył dwa mistrzostwa Polski, dla którego rozegrał ponad 180 meczów i zdobył 61 bramek w ekstraklasie. Do dziś pozostaje drugim po Marku Koniarku najlepszym strzelcem łodzian w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Przy alei Piłsudskiego Smolarek jest nieśmiertelny - Widzew bowiem zastrzegł dla niego numer 11, a pod koniec lutego radni miejscy przegłosowali, by imieniem legendy nazwać jedną z innych przystadionowych ulic.

– Pomysł został zaakceptowany przez wszystkich radnych. Panu Włodzimierzowi to się po prostu należało i cieszymy się, że w ten sposób został uhonorowany w Łodzi. To wybitna i zasłużona postać dla Widzewa i całego polskiego futbolu – podkreślił radny Rafał Markwant.

Była to oczywiście inicjatywa kibiców Widzewa. Dodajmy, że już wcześniej imieniem Smolarka nazwano kompleks sportowy w Aleksandrowie Łódzkim.

 

Nadanie ulicy nazwiska Smolarka zbiegnie się w czasie z inaguracją nowego stadionu. Czy duch legendarnego "Sołtysa" poprowadzi Widzew z powrotem do Ekstraklasy? Pierwszy mecz rundy wiosennej RTS rozegra w niedzielę 12 marca w Nowym Dworze Mazowieckim. Inauguracja nowego obiektu - 18 marca, kiedy to przeciwnikiem widzewiaków będzie Motor Lubawa.