PŚ w biathlonie: Zwycięstwo Eckhoff, 27. miejsce Gwizdoń

Norweżka Tiril Eckhoff wygrała sprint na 7,5 km w zawodach biathlonowego Pucharu Świata w fińskiej miejscowości Kontiolahti. Najlepsza z Polek, Magdalena Gwizdoń zajęła 27. miejsce, tracąc do zwyciężczyni 1.14,1.

Eckhoff, która odniosła trzecie zwycięstwo pucharowe w karierze, strzelała bezbłędnie i na mecie wyprzedziła o 18,3 s liderkę klasyfikacji generalnej PŚ Niemkę Laurę Dahlmeier (1 runda karna) oraz o 20,4 s utytułowaną Białorusinkę Darię Domraczewą (0 rund karnych). Dahlmeier triumfowała wcześniej w pięciu biegach indywidualnych z rzędu.

Inne Polki zajęły odległe pozycje: 39. była Monika Hojnisz, 48. Krystyna Guzik, a ostatnia ze sklasyfikowanych - 94. Kinga Mitoraj. Biało-czerwone dobrze wypadły na strzelnicy, z wyjątkiem Mitoraj, która zaliczyła aż siedem "pudeł".

W sobotę w biegu na 10 km na dochodzenie wystąpią Gwizdoń, Hojnisz i Guzik. Polki po raz pierwszy startują bez trenera Adama Kołodziejczyka.

Zawody w Kontiolahti są przedostatnią rundą Pucharu Świata. Pierwotnie w tym terminie biathloniści mieli rywalizować w rosyjskiej miejscowości Tiumeń, ale organizatorzy zrzekli się praw gospodarza po publikacji drugiej części tzw. raportu McLarena. Wykazano w nim, że w proceder dopingowy zamieszanych było ok. 30 biathlonistów "Sbornej".