Pochodzący z Irlandii Północnej brytyjski kierowca objął prowadzenie w imprezie po najdłuższym w całym rajdzie, liczącym 55 kilometrów odcinku specjalnym numer 4. Wygrał również w piątek wieczorem bardzo krótki (2,7 km) OS7. Po dwóch dniach Meeke wyprzedza Francuza Sebastiena Ogiera (Ford Fiesta RS) o 20,9 s.

Lider, który nie ukończył na skutek wypadków dwóch poprzednich rajdów MŚ (Monte Carlo i Szwecja), wykorzystał na meksykańskich bezdrożach sprzyjającą pozycję na liście startowej. Ruszał bowiem na trasę jako dziesiąty, mając już drogę "oczyszczoną" z kamieni i luźnej nawierzchni przez startujących przed nim zawodników.

Startujący z numerem "2" Ogier, czterokrotny mistrz świata, na najdłuższym OS4 stracił do zwycięzcy zaledwie siedem sekund i zachowuje szanse na wygranie po raz czwarty meksykańskiej eliminacji MŚ. W sobotę będzie już startował z dalszej pozycji, co znacznie ułatwi mu walkę o odrobienie strat.

Gorsza jest sytuacja ubiegłorocznego triumfatora Rally Mexico i lidera klasyfikacji mistrzostw Fina Jari-Matti Latvali. Otwierający stawkę kierowca traci już do lidera ponad dwie minuty co było wynikiem nie tylko jego pozycji startowej, ale i przegrzewającego się silnika jego Toyoty.

Jedyna startująca w Meksyku polska załoga Hubert Ptaszek, Maciej Szczepaniak zajmuje w klasyfikacji generalnej 19. miejsce ze stratą ponad 38 minut do lidera. W swojej kategorii - WRC2 jadący Toyotą Yaris Polacy zajmują czwarte miejsce (strata 26.54,1).

W sobotę kierowcy mają do pokonania ponad 350 kilometrów, w tym dziewięć odcinków specjalnych na górzystych terenach Sierra de Lobos i Sierra de Guanajuato, około 400 km na północny zachód od Mexico City.Klasyfikacja generalna po dwóch dniach:

1. Kris Meeke (W.Brytania /Citroen C3)                1:01.33,8
2. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta RS)         strata 20,9
3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20)                   56,7
4. Juho Hanninen (Finlandia/Toyota Yaris)                1.27,3
5. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta RS)                    1.32,9
6. Stephane Lefebvre (Francja/Citroen)                   1.52,8
...
19. Hubert Ptaszek (Polska/Toyota Yaris)                38.22,0

Zwycięzcy OS: Hanninen (ES0), Ogier (ES1), Meeke (ES4, ES7), Neuville (ES5, ES6), Evans (ES8).