Tirreno-Adriatico: Podwójny sukces Quintany

Kolumbijczyk Nairo Quintana z ekipy Movistar wygrał na przełęczy Terminillo czwarty, królewski etap wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico i zdobył niebieską koszulkę lidera. Rafał Majka (Bora) zajął 19. miejsce, a Michał Kwiatkowski (Sky) był 26.

Quintana zwyciężył po samotnej ucieczce w końcówce 16-kilometrowego podjazdu do mety. Wyprzedził o 18 sekund Brytyjczyka Gerainta Thomasa (Sky), a 24 sekundy stracili dwaj następni zawodnicy - kolejny Brytyjczyk Adam Yates (Orica) oraz Kolumbijczyk Rigoberto Uran (Cannondale).

"Nie byłem pewny, czy jestem w stanie dziś zaatakować, ponieważ przez kilka dni byłem chory. Nasza taktyka zakładała wysłać do przodu zawodnika, zanim ja przyspieszę. Dobrze z tego zadania wywiązał się Jonathan Castoviejo" - powiedział na mecie Quintana, triumfator wyścigu między morzami Tyrreńskim i Adriatyckim w 2015 roku.

W niedzielę trasa poprowadzi m.in. przez tereny najbardziej dotknięte niedawnymi trzęsieniami ziemi w środkowych Włoszech. Na piątym etapie, z Rieti do Fermo (210 km), kolarze przejadą obok miejscowości zniszczonych przez kataklizm: Amatrice, Accumoli i Arquata del Tronto.

Siedmioetapowy wyścig ma najwyższą kategorię World Tour. Rywalizację zakończy we wtorek jazda indywidualna na czas w San Benedetto del Tronto (10 km).