PP we florecie: Triumf Martyny Synoradzkiej w Gdańsku

Martyna Synoradzka wygrała w Gdańsku 20. edycję turnieju "O Trójząb Neptuna". W finale florecistka AZS AWF Poznań pokonała Martę Łyczbińską (Budowlani Toruń) 7:6. W czwartych i ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Polski wzięły udział 33 zawodniczki z 12 klubów.

Do półfinału gdańskiej imprezy awansowały trzy florecistki Budowlanych oraz jedna przedstawicielka AZS AWF Poznań. Synoradzka uporała się jednak z koalicją torunianek – najpierw wygrała 15:7 z Anastazją Moskowską, natomiast w decydującym pojedynku pokonała 7:6 Martę Łyczbińską.

W ćwierćfinale późniejsza triumfatorka odprawiła 14:8 uczestniczkę igrzysk olimpijskich w Rio Hannę Łyczbińską (KU AZS-UAM Poznań). Z kolei Marta Łyczbińska okazała się w półfinale lepsza 15:6 od Martyny Jelińskiej.

Był to pierwszy sukces Synoradzkiej w "Trójzębie Neptuna". Dzięki temu zwycięstwu 29-letnia zawodniczka przełamała w tej edycji Pucharu Polski hegemonię reprezentantek innego poznańskiego klubu KU AZS-UAM.

We wcześniejszych turniejach triumfowały: Julia Walczyk w 22. Bursztynowym Florecie w Gdańsku, Hanna Łyczbińska w 23. zawodach "O Buzdygan Rektora AWFiS Gdańsk" oraz Julia Chrzanowska w Poznaniu w rozegranym po raz w 39. Memoriale Fechmistrza Jana Pieczyńskiego.

W klasyfikacji generalnej PP w sezonie 2016/17 triumfowała Jelińska, która o punkt wyprzedziła piątą w Gdańsku Julię Chrzanowską (KU AZS-UAM Poznań).