Mistrz olimpijski będzie pomagać informatorom dopingowo-korupcyjnym

Inne
Mistrz olimpijski będzie pomagać informatorom dopingowo-korupcyjnym
fot. PAP

Czterokrotny mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Norweg Johann Olav Koss założył organizację non-profit o nazwie "Fair Sport", która ma pomagać informatorom w sprawach dopingowo-korupcyjnych.

"Fair Sport" jest odpowiedzią znakomitego przed laty panczenisty na skandal dopingowy w Rosji. Tamtejsza biegaczka Julia Stiepanowa, której (i jej męża) zeznania dotyczące niedozwolonego wspomagania doprowadziły do wykluczenia rosyjskich lekkoatletów z rywalizacji olimpijskiej w Rio de Janeiro, ukrywa się w nieznanym miejscu w Stanach Zjednoczonych.

 

Koss, wspierany przez bogatych amerykańskich darczyńców, zapowiedział, że "Fair Sport" zapewni pomoc finansową i prawną informatorom o nieuczciwości w sporcie. Założona przez niego organizacja współpracuje ze Światową Agencję Antydopingową (WADA).

 

- Większość dużych spraw zostały odkryta dzięki informatorom - powiedział Koss, który największe sukcesy święcił na igrzyskach w Lillehammer w 1994 roku (trzy złote medale) i Albertville dwa lata wcześniej (złoto i srebro). Wiele razy był mistrzem świata i rekordzistą globu.

AN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze