OK! The World Games: Kajak polo

Inne
OK! The World Games: Kajak polo
fot. canoeicf.com

W piłkę i piłką można grać wszędzie. Jak się okazuje - także na wodzie i to siedząc w kajaku. Dyscyplina, która około 150 lat temu była formą relaksu i spędzania wolnego czasu, nieco ponad 20 lat temu stała się pełnoprawnym, sformalizowanym sportem, w którym można rywalizować o medale wielkich imprez. Ta dyscyplina to kajak polo – kolejna perełka The World Games.

Podczas igrzysk dyscyplin nieolimpijskich - The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. O dwa z nich powalczą zawodnicy i zawodniczki specjalizujący się w kajak polo.


Rys historyczny


Choć pierwsze mistrzostwa świata w kajak polo odbyły się nieco ponad 20 lat temu, to w piłkę na kajakach i innych sprzętach pływających grano w Wielkiej Brytanii już pod koniec XIX wieku. Pierwsze ryciny przedstawiające pierwowzór kajak polo opublikowane zostały w brytyjskim magazynie „Punch, or the London Charivarl” już w 1875 roku!!! Równolegle zabawy na wodzie z piłką rozwijały się w Stanach Zjednoczonych. W 1914 roku w Pittsburgu utworzono nawet Canoe Polo League i zapoczątkowano klubowe rozgrywki o ligowe trofeum. Zasady były całkiem podobne do tych obecnych, ale mniej więcej od roku 1930 dyscyplina praktycznie przestała istnieć, by odrodzić się prawie 60 lat później…


“Polo on the Sea” Punch, or the London Charivarl, 2 października 1875.


Kajak polo we współczesnej odmianie został przedstawiony w 1987 roku podczas mistrzostw świata w kajakowym sprincie w Duisburgu. Rok wcześniej Międzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF – International Canoe Federation) stworzyła oficjalny zbiór zasad dyscypliny. Pierwsze mistrzostwa świata rozegrano w 1994 roku. Wzięło w nich udział 18 zespołów męskich i 6 kobiecych. W ostatnich w 2016 roku – 24 męskie i 20 żeńskich. Od 2005 roku co cztery lata kajak polo regularnie pojawia się na igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich – The World Games. W 2017 roku obrońcami tytułu będą Niemcy i Niemki.


Kajak polo w Polsce


Kajak polo w Polsce podlega pod Polski Związek Kajakowy i skupia się w kilkunastu klubach wyczynowych i kilkudziesięciu uczniowskich. Najmocniejszymi ośrodkami są Kaniów, Choszczno, Leśna i Kalisz. Polakom trudno równać się z europejskimi potęgami, które mają profesjonalne ligi: jak niemieckie Bundesliga i II Bundesliga, czy liga włoska. Mimo to z roku na rok dystans do światowej czołówki się zmniejsza.


W 2016 roku po srebro mistrzostw świata sięgnęła kobieca reprezentacja U-21, seniorki były siódme. Panowie do lat 21 sklasyfikowani zostali na 9. pozycji, seniorzy – 11. The World Games, które odbędą się we Wrocławiu z udziałem obu naszych seniorskich reprezentacji, są dla nich ze względu na niedostępne wcześniej dofinansowanie olbrzymią szansą na rozwój. Przygotowania i zgrupowania rozpoczęły się już w zeszłym roku. Z szerokich grup kadrowiczów wyłonione zostaną jednak tylko szczęśliwe „ósemki”.


Zasady w pigułce


Kajak polo to gra w piłkę w kajakach. Wygrywa drużyna, która zdobędzie większą liczbę bramek od rywali.


1. Pole gry ma wymiary 35x23m. Rywalizacja może odbywać się na akwenach otwartych lub na basenie.
2. Bramki mają wymiary 1,5x1m. Ich dolny brzeg umieszczony jest 2 metry nad taflą wody.
3. Piłka jest identyczna jak ta w piłce wodnej. Zawodnicy mogą ją rzucać rękami lub odbijać wiosłami.
4. W meczu udział biorą dwie drużyny. Maksymalnie zespół może składać się z ośmiu zawodników – maksymalnie pięciu w polu gry i trzech rezerwowych przebywających poza liniami.
5. Zmian można dokonywać w każdym momencie.
6. Mecz składa się z dwóch połówek – po 10 minut każda.
7. Są sędziowie prowadzący (2), liniowi (2), mierzący czas (2) oraz kontroler wyników i kontroler wyposażenia. Ich decyzje są ostateczne.
8. Na  początku  każdej  połowy,  pięciu  zawodników  ustawia  się  nieruchomo jakąkolwiek częścią kajaka na własnej linii bramkowej. Sędzia  rozpoczyna  gwizdkiem  połowę,  a  następnie  uwalnia  lub  rzuca  piłkę  na środek pola gry. Tylko jeden zawodnik z każdego zespołu może próbować zdobyć piłkę. Pozostali zawodnicy  drużyny  nie  mogą  znajdować  się  w  promieniu  3  metrów  od  ciała zawodnika  walczącego  o  piłkę.
9. Za nieprzepisowe zachowanie i faule sędzia może podyktować rzut wolny, strzał wolny, rzut karny i/lub pokazać zieloną, żółtą i czerwoną kartkę. Żółta karta wiąże się z dwuminutowym wykluczeniem, czerwona – z całkowitym wykluczeniem z gry.
10. W przypadku remisu, zarządzana jest dogrywka do złotego gola. Kolejne dogrywki trwają po 5 minut. Przerwy między nimi są minutowe.

 


Kajak Polo na The World Games 2017


1. Podczas The World Games 2017 zmagania w kajak polo odbędą się od 28-30 lipca na wrocławskim basenie Orbita.
2. Równolegle toczyć się będzie rywalizacja kobiet i mężczyzn. Jedni i drudzy powalczą o jeden komplet medali. Łącznie przyznane zostaną dwa.
3. Kwalifikacje już się zakończyły. Zarówno w turnieju kobiet jak i mężczyzn zobaczymy po siedem zespołów.
4. Reprezentacje Polski powalczą i wśród kobiet i wśród mężczyzn.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport, canoeicf.com

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze