Raw Air 2017: Siedmiu Polaków w kwalifikacjach w Trondheim

Siedmiu Polaków wystąpi w środę w kwalifikacjach-prologu przed konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Trondheim, który będzie trzecim etapem nowego cyklu Raw Air.

Już wiadomo, że organizatorzy Raw Air nie zrealizują całego zaplanowanego programu zawodów, który przewidywał oddanie przez skoczków szesnastu skoków zaliczanych do klasyfikacji generalnej. We wtorek z powodu zbyt silnego wiatru nie odbył się bowiem konkurs w Lillehammer, więc teraz, o ile aura pozwoli, oceniane będzie czternaście prób.

Prognoza pogody w Trondheim na środę nie jest jednak korzystna. Spodziewany jest wiatr o sile tylko minimalnie mniejszej niż w Lillehammer, ale w porywach jego siła może dochodzić nawet do 25 m/s. W takich warunkach przeprowadzenie kwalifikacji nie będzie możliwe.

W klasyfikacji generalnej Raw Air (po 6 skokach) prowadzi Austriak Stefan Kraft przed Niemcami Andreasem Wellingerem i Markusem Eisenbichlerem. Czwarty jest Piotr Żyła ze stratą do lidera 58,3 pkt. Kamil Stoch plasuje się na 15. pozycji i ma na koncie o 108,7 pkt mniej od Krafta.

Austriak jest także liderem w Pucharze Świata. Po zwycięstwie w Oslo wyprzedził Stocha i ma nad nim 31 pkt przewagi.

W ubiegłym sezonie konkurs w Trondheim, rozegrany 10 lutego, wygrał Słoweniec Peter Prevc i umocnił się na pozycji lidera cyklu. Drugi był Kraft, a trzeci Japończyk Noriaki Kasai. Najlepszy z Polaków Andrzej Stękała zajął szóste miejsce. Na 13. pozycji został sklasyfikowany Dawid Kubacki, a na 28. Kamil Stoch.

Cykl Raw Air zakończy się 19 marca w Vikersund.