Madagaskarczyk nowym prezydentem Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej

Piłka nożna
Madagaskarczyk nowym prezydentem Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej
fot. PAP

Issa Hayatou, kameruński działacz, który od 1988 roku był prezydentem Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF), stracił stanowisko. W wyborach, jakie odbyły się na kongresie w Adis Abebie, zwyciężył Ahmad Ahmad z Madagaskaru.

Na "otarcie łez" 70-letni Hayatou jest dożywotnio członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). W 2016 roku w okresie kryzysu w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) tymczasowo pełnił funkcję prezydenta organizacji, gdy do dymisji został zmuszony Joseph Blatter.

 

W głosowaniu Hayatou uzyskał 20 głosów, jego 57-letni rywal otrzymał poparcie od 34 delegatów. Po ogłoszeniu wyników, zdenerwowany działacz z Kamerunu wraz ze swoimi zwolennikami opuścili salę obrad.

 

W programie wyborczym Ahmad, były minister sportu i rybołówstwa w swoim kraju zapowiedział, że w trakcie czteroletniej kadencji chce diametralnie zmodernizować struktury CAF, przystosować je do nowych standardów, jakie obecnie obowiązują w FIFA. Mają być bardziej przejrzyste, tak, aby wyeliminować zjawiska korupcyjne, które są poważnym problem w afrykańskim futbolu.

 

W kongresie w Adis Abebie brał udział prezydent FIFA Gianni Infantino.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze