Ski Classics: Końcówka cyklu z udziałem Justyny Kowalczyk

Zimowe
Ski Classics: Końcówka cyklu z udziałem Justyny Kowalczyk
fot. Cyfra Sport

Justyna Kowalczyk sezon 2016/17 zakończy startami w maratonach narciarskich. Już w sobotę będzie rywalizowała w Norwegii na dystansie 54 km. Później w zawodach z cyklu Ski Classics wystąpi jeszcze w Szwecji, ponownie w Norwegii oraz w Finlandii.

Maratony mają długą tradycję, jednak cykl Ski Classics do życia powołano w 2011 roku. W wyścigach zawodowcy startują razem z amatorami. Wśród uczestników nie brakuje narciarzy mających doświadczenie w rywalizacji na tradycyjnych dystansach.

 

Kowalczyk zrezygnowała z finału Pucharu Świata w Quebecu, bo wierzy, że dzięki maratonom lepiej przygotuje się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W Korei Południowej najważniejszą dla niej konkurencją będzie 30 km "klasykiem".

 

Sobotni bieg, nazywany przez Norwegów "Birken", rozgrywany jest od 1932 roku na trasie z Rena do Lillehammer o długości 54 kilometrów. Na tym historycznym odcinku w roku 1206, podczas wojny domowej, dwaj rycerze ze straży przybocznej króla Sverrego, należący do ugrupowania Birkebeinere, uciekali z dwuletnim następcą tronu Hakonem Hakanssonem, który był królem Norwegii w latach 1217-63. Dlatego, dla zachowania tradycji, jednym z wymogów startu w biegu jest plecak o wadze 3,5 kilograma symbolizujący ciężar małego księcia.

 

W historii swojej rywalizacji w Ski Classics podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego ma na koncie dwa zwycięstwa - w 2015 roku w Biegu Wazów i w 2016 w Arefjaellsloppet. W drugim z tych biegów wystąpi 25 marca.

 

W Norwegii ponownie wystartuje 1 kwietnia, a tydzień później w Finlandii, gdzie zakończą się zmagania w obecnym cyklu. Kowalczyk planuje jednak jeszcze jeden bieg. Być może tak, jak rok temu sezon zwieńczy rywalizacją na Islandii.

 

Kalendarz końcowej części cyklu Ski Classic 2016/17:
  
  18 marca - Birkebeinerrennet (Norwegia), 54 km 
  25 marca - Arefjaellsloppet (Szwecja), 55 km
  1 kwietnia - Reistadlopet (Norwegia), 50 km
  8 kwietnia - Yllas-Levi (Finlandia), 67 km
  
kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie