Boniek zdobył pierwszego gola na nowym stadionie Widzewa

Piłka nożna
Boniek zdobył pierwszego gola na nowym stadionie Widzewa
fot. Cyfrasport

Zbigniew Boniek zdobył pierwszego gola na nowym stadionie miejskim Widzewa. W sobotniej piłkarskiej inauguracji nowego łódzkiego obiektu uczestniczyli twórcy największych sukcesów klubu z al. Piłsudskiego oraz blisko 18 tysięcy kibiców.

Oficjalna uroczystość otwarcia nowoczesnej areny odbyła się przed meczem 3-ligowych rozgrywek, w którym Widzew w sobotę wieczorem zmierzy się z Motorem Lubawa. To pierwsze piłkarskie wydarzenie na stadionie wybudowanym w miejscu starego obiektu, na którym piłkarze Widzewa sięgali po tytuły mistrza Polski i rywalizowali w Lidze Mistrzów.

 

W sobotę kibice prawie w komplecie wypełnili trybuny mogące pomieścić 18 018 widzów. Honorowymi gośćmi sportowej inauguracji stadionu byli autorzy dawnych sukcesów klubu z al. Piłsudskiego – m.in. Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Wiesław Wraga, Mirosław Tłokiński, Tadeusz Gapiński, Zdzisław Kostrzewiński, Andrzej Możejko, Marek Koniarek, Marek Citko, Tomasz Łapiński, Andrzej Michalczuk.

 

Symbolicznego pierwszego gola na nowoczesnym obiekcie zdobył Boniek. Były napastnik Widzewa razem z Młynarczykiem wykopnął w trybuny piłki z autografami.

 

"Jak ja grałem w piłkę, na tej trybunie byli wasi ojcowie, wasi dziadkowie, a dzisiaj jesteście wy. Trochę głosu brakuje, kiedy widzi się ten stadion. Widzew ma piękny obiekt i wspaniałych kibiców. To do czegoś zobowiązuje. Trzeba trochę cierpliwości i będą wielkie sukcesy" - powiedział obecny prezes PZPN, który w latach 1975-1982 dla Widzewa zdobył 50 goli.

 

"Teraz się bawimy, ale trzeba jeszcze wygrać mecz, żeby stadion pobłogosławić" – zaznaczył.

 

Młynarczyk dodał, że "na takim obiekcie źle w piłkę grać się nie da".

 

 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przed przecięciem wstęgi podkreśliła, że "jeszcze niedawno mało kto wierzył, iż możemy spotkać się w tym miejscu i w tak wyjątkowym momencie". "Macie wspaniałą historię, macie świetnych kibiców. Mam nadzieję, że wasza drużyna już niebawem sprawi, że rozgrywki ekstraklasy będą toczyły się w Łodzi" – powiedziała prezydent miasta.

 

W czasie ceremonii otwarcia fani na telebimach mogli oglądać m.in. proces budowy stadionu oraz najważniejsze wydarzenia i triumfy w historii Widzewa, który m.in. cztery razy wywalczył mistrzostwo Polski (1981, 1982, 1996, 1997 r.), dotarł do półfinału Pucharu Europy (1983 r.) i rywalizował w Lidze Mistrzów (1996 r.).

 

Budowa nowego stadionu miejskiego trwała od grudnia 2014 roku do lutego br. Jego reprezentacyjną częścią jest trybuna zachodnia, w której zlokalizowano m.in. szatnie dla zespołów ligowych oraz drużyn młodzieżowych, a także pokoje sędziów i delegatów, siłownię, pomieszczenia do odnowy biologicznej, obszerną strefę przeznaczoną dla gości, 24 loże VIP, osiem lóż komentatorskich, dwa studia telewizyjne, miejsca prasowe, biura oraz pomieszczenia gospodarcze i komercyjne. W narożnikach trybun zamontowano wielkoformatowe ekrany LED.

 

Koszty inwestycji, wraz z przebudową całego układu drogowego wokół stadionu oraz budową parkingu na 655 samochodów i dziewięć autokarów, wyniosły 153 mln zł.

 

Obiekt będzie wielofunkcyjny. Jedna z trybun jest demontowana, co ułatwia organizację koncertów i innych wydarzeń. Swój mecz 8 kwietnia rozegra na nim reprezentacja Polski w rugby, ale przede wszystkim ma on służyć piłkarzom i kibicom Widzewa.

 

Łódzki klub po upadku w 2015 roku, jako nowy podmiot rozpoczął odbudowę od najniższych szczebli rozgrywkowych w kraju. Obecnie występuje w 3. lidze, czyli na czwartym poziomie w Polsce, ale celem szefów Reaktywacji Tradycji Sportowych Widzew Łódź - co podkreślono w sobotę - jest jak najszybszy powrót do piłkarskiej elity.

 

W odzyskaniu dawnego blasku pomagają kibice, którzy przed rundą wiosenną kupili 15 310 karnetów (wszystkie), co jest liczbą w Polsce rekordową i oznacza, że podczas meczów Widzewa zajętych będzie co najmniej ponad 85 proc. miejsc na nowym stadionie.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie