PKO Poznań Półmaraton: Wioślarka, biathlonistka i zawodowcy na starcie

Inne
PKO Poznań Półmaraton: Wioślarka, biathlonistka i zawodowcy na starcie
fot. PAP

11,5 tysiąca uczestników zgłosiło się do 10. PKO Poznań Półmaraton, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. Swój udział zapowiedziały m.in. mistrzyni olimpijska w wioślarstwie Natalia Madaj oraz medalistka mistrzostw świata w biathlonie Weronika Nowakowska.

Biegi na dystansie 21,097 km w ostatnim czasie "przebiły" pod względem frekwencji maratony.

 

""Połówki" są przede wszystkim dostępniejsze dla przeciętnych biegaczy. Zdecydowanie łatwiej pokonać 21 kilometrów niż 42. Do maratonu trzeba się odpowiednio przygotować i nie wybacza on błędów. Te 42 kilometry to jest jakaś bariera psychologiczna. A półmaraton pokonujemy w czasie 1:40 - 1:50 i możemy iść na makaron" - powiedział PAP dyrektor poznańskiego półmaratonu Łukasz Miadziołko.

 

Zapisy przyjmowane są do soboty; na liście startowej jest ok. 11,5 tysiąca nazwisk, ale wiadomo, że nie wszyscy zgłoszeni meldują się na starcie. Dlatego ubiegłoroczny rekord - 11 346 zawodników na mecie będzie trudno pobić.

 

Swój udział zapowiedzieli też sportowcy niezwiązani z biegami. Na starcie pojawi się mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w wioślarstwie Natalia Madaj oraz biathlonistka Dominika Nowakowska - zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu na MŚ 2015 w fińskim Kontiolahti. Jak wyjaśnił Miadziołko, czasami pojawią się ciekawe postacie ze świata biznesu, kultury czy polityki, ale nie zawsze chcą się ujawniać.

 

"My też nie analizujemy każdego nazwiska z 11 tysięcy uczestników. Mieliśmy kilka lat temu podczas maratonu taką sytuację, że linię mety ukończył znany polityk i ekonomista. Podchodzimy trochę zaskoczeni i pytamy, czy to pan Grzegorz Kołodko. +Tak to ja+ - odparł" - opowiadał dyrektor półmaratonu.

 

Tradycyjnie już uczestnicy zawodów finiszować będą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Metę zlokalizowano jednak nie na Placu Marka "pod chmurką", tylko w jednej z największych hal targowych.

 

"Jest to jubileuszowy 10. półmaraton, dlatego postanowiliśmy zrobić coś innego, bo trzeba cały czas się rozwijać. Byliśmy we Frankfurcie, gdzie tamtejszy maraton też kończy się w hali targowej. W Polsce to też nie jest nowość, bo biegacze finiszują w łódzkiej Atlas Arenie i krakowskiej Tauron Arenie" - wyjaśnił Miadziołko.

 

Jego zdaniem o zwycięstwo powinni powalczyć Marcin Chabowski, który legitymuje się czasem 1:02.26, zbliżonym do rekordu poznańskiej imprezy 1:02.00 oraz Szymon Kulka, Przemysław Dąbrowski i Kenijczyk Ezra Kering. Wśród pań w gronie faworytów są Monika Stefanowicz, Karolina Nadolska oraz Kenijka Macharia Lucy Njeri, do której należy najlepszy wynik tego półmaratonu - 1:10.26.

 

"Karolina Nadolska dziewięć lat temu wygrała pierwszy nasz półmaraton i byłoby to fajne spięcie taką klamrą, gdyby akurat zwyciężyła w jubileuszowej edycji" - przyznał Miadziołko.

 

Na najlepszych zawodników czekają premie finansowe, ale ci którzy ukończą bieg w limicie trzech godzin, też mogą wylosować atrakcyjne nagrody. Jedną z najbardziej oryginalnych jest możliwość obejrzenia meczu 28. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lecha z Legią Warszawa na... ławce rezerwowych poznańskiej drużyny.

 

Start do 10. PKO Poznań Półmaraton wyznaczono w niedzielę na godz. 9.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze