Polska pokonała Czarnogórę w Podgoricy! Autostrada do Rosji

W spotkaniu eliminacji mistrzostw świata 2018 Czarnogóra przegrała z Polską 1:2. Dzięki temu zwycięstwu podopieczni trenera Adama Nawałki umocnili się na pozycji lidera grupy E i znacznie przybliżyli się do awansu na rosyjski mundial.

W Podgoricy doszło do starcia wicelidera z liderem grupy E. Podopieczni Adama Nawałki mieli przed meczem trzy punkty przewagi nad Czarnogórą. Biało-czerwoni rozpoczęli eliminacje od zaskakującego remisu w Kazachstanie (2:2), w kolejnych meczach zgarnęli jednak komplet punktów: na Stadionie Narodowym w Warszawie pokonali Danię 3:2 – po trzech golach Roberta Lewandowskiego i Armenię 2:1 – po golu Lewandowskiego w doliczonym czasie gry, a w Bukareszcie rozbili 3:0 Rumunię. Ekipa Ljubisa Tumbakovicia  w ostatnim jesiennym meczu przegrała na wyjeździe 2:3 z Armenią, prowadząc do przerwy 2:0. Wcześniej Czarnogórcy zremisowali 1:1 z Rumunią i pokonali 5:0 Kazachstan oraz 1:0 Danię w meczu wyjazdowym.

Obie reprezentacje rozegrały ze sobą wcześniej dwa mecze: oba w eliminacjach mistrzostw świata 2014, oba zakończone remisami: 2:2 w Podgoricy i 1:1 w Warszawie.

W reprezentacji Polski, nie mógł zagrać pomocnik Grzegorz Krychowiak, który ma złamane żebro. O wiele większe problemy kadrowe mieli gospodarze: urazy Żarko Tomasevica i Marko Basy wykluczyły z gry tych dwóch obrońców, nie mógł wystąpić również czołowy piłkarz Czarnogórców – Stevan Jovetić.

– Na pewno jest to gorący teren. Bez względu na to, że stadion w stolicy Czarnogóry nie należy do największych, to panuje na nim specyficzna atmosfera. Nie wydaje mi się jednak, żeby powtórzyły się sytuacje, które miały miejsce w 2012 roku, gdy graliśmy tam po raz ostatni – mówił przed meczem kapitan Polaków Robert Lewandowski.

Pierwsza połowa starcia Czarnogóry z Polską nie porwała kibiców. Polacy długo nie byli w stanie poważnie zagrozić dobrze zorganizowanej defensywie gospodarzy, a i podopieczni trenera Tumbakovicia nie stworzyli klarownych sytuacji pod bramką strzeżoną przez Łukasza Fabiańskiego. Z tego fragmentu spotkania ważne przypomnienia są jedynie: strzał Kamila Grosickiego z 3. minuty – obroniony przez Mladena Bozovicia, dogodną sytuację Piotra Zielińskiego w 31. minucie oraz rzut wolny, który otworzył wynik tej konfrontacji.

W 40. minucie Stefan Savić sfaulował przed polem karnym Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski sam podszedł do rzutu wolnego i uderzył kapitalnie: piłka poszybowała nad murem i wpadła do siatki tuż przy słupku, zupełnie zaskakując Bozovicia. Biało-czerwoni schodzili na przerwę z bramkową zaliczką.

Początek drugiej połowy również nie obfitował w sytuacje podbramkowe. Gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, dominował chaos, w którym lepiej odnajdowali się gospodarze. W 63. minucie Polacy mogli podwyższyć wynik. W doskonałej sytuacji znalazł się Lewandowski, ale jego strzał zablokował Aleksandar Sofranac, a po chwili bramkarz Bozović zatrzymał Łukasza Piszczka.

Dwie minuty później goście przekonali się, że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić... Dośrodkowanie Damira Kojasevicia strzałem głową zamienił na bramkę Stefan Mugosa. 1:1, a gospodarze poszli za ciosem. W kilku sytuacjach pod bramką Łukasza Fabiańskiego zrobiło się bardzo nerwowo. W 70. minucie niepilnowany Sofranac zmarnował dogodną okazję do zdobycia drugiej bramki dla Czarnogóry.

Gdy wydawało się, że mecz wymknął się gościom spod kontroli, podopieczni trenera Nawałki wyprowadzili decydujący cios. Kapitalną akcję przeprowadził Piotr Zieliński, który podał do Piszczka, a wbiegający w pole karne obrońca przelobował bramkarza gospodarzy. Piłka po jego strzale odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do czarnogórskiej bramki.

Dzięki temu trafieniu Polacy wywieźli z trudnego terenu ważne trzy punkty i znacznie przybliżyli się do awansu na finały mistrzostw świata 2018. Co istotne punkty w tej kolejce pogubili rywale Polaków: Rumunia zremisowała przed własną publicznością z Danią 0:0. Na półmetku eliminacji Polska ma sześć oczek przewagi nad drugą w tabeli Czarnogórą i trzecią Danią. W trzecim niedzielnym meczu w grupie E Armenia pokonała Kazachstan 2:0.

Przykrą konsekwencją spotkania w Podgoricy jest żółta kartka dla Kamila Glika, która oznacza, że obrońcy AS Monaco zabraknie w czerwcowym meczu z Rumunią na Stadionie Narodowym.

Czarnogóra - Polska 1:2 (0:1)

Czarnogóra: Mladen Bozovic - Adam Marusic (90+2-Mirko Vucinic), Stefan Savic, Aleksandar Sofranac, Filip Stojkovic - Damir Kojasevic (81-Mirko Ivanic), Nikola Vukcevic, Aleksandar Scekic (86-Luka Dordevic), Stefan Mugosa, Marko Vesovic - Fatos Beciraj.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Krzysztof Mączyński (90+2-Thiago Cionek), Karol Linetty (78-Łukasz Teodorczyk), Piotr Zieliński, Kamil Grosicki (90+5-Sławomir Peszko) - Robert Lewandowski.

Bramki:  0:1 Robert Lewandowski (40-wolny), 1:1 Stefan Mugoša (63), 1:2 Łukasz Piszczek (82).

Żółte kartki: Stefan Savic, Marko Vesovic, Aleksandar Sofranac, Stefan Mugosa - Kamil Glik.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry). Widzów: ok. 15000.

Mecz zakończony
Czarnogóra
1:2
Polska
Zapis relacji
Relacja zakończona

['90+6] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:2 KONIEC MECZU! Ważne trzy punkty zdobyte przez Polaków w Podgoricy!

['90+5] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:2 Za Kamila Grosickiego wchodzi Sławomir Peszko.

['90+1] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:2 Boisko opuścił Krzysztof Mączyński, wszedł Thiago Cionek. W ekipie gospodarzy Adama Marusicia zastąpił Mirko Vucinić.

['90] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:2 Łukasz Teodorczyk strzelał głową po dośrodkowaniu Kamila Grosickiego, ale piłka poszybowała nad poprzeczką bramki gospodarzy.

['86] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:2 Schodzi Aleksandar Sekic, wchodzi Luka Djordjević.

['82] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:2 Łukasz Piszczek wykorzystał podanie Piotra Zielińskiego, wbiegł w pole karne, przelobował wychodzącego bramkarza gości, a odbita od słupka piłka wpadła do bramki!

['82] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:2 GOL!!! ŁUKASZ PISZCZEK!!!

['80] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 Damir Kojasević zmieniony przez Mirko Ivanicia.

['78] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1

Przypominamy o naszej sondzie:

Czarnogóra - Polska: Wybierz najlepszego zawodnika Biało-Czerwonych!

Łukasz Fabiański, Kamil Glik, Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski czy może ktoś inny? Głosujcie w naszej sondzie i wybierzcie najlepszego polskiego zawodnika w meczu eliminacji mistrzostw świata 2018 z Czarnogórą!

['78] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 Zmiana w ekipie gości Karol Linetty zastąpiony przez Łukasza Teodorczyka.

['76] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 Kontratak gospodarzy, ale Damira Kojasevica, który próbował uderzać z dystansu, wyraźnie poniosła fantazja.

['70] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 Łukasz Fabiański interweniował po dośrodkowaniu gospodarzy. Rzut rożny, po którym niepilnowany Aleksandar Sofranac zmarnował idealną sytuację do zdobycia drugiej bramki dla Czarnogóry!

['69] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 Żółta kartka dla Kamila Glika za niesportowe zachowanie. Ta kara oznacza, że obrońcy AS Monaco zabraknie w czerwcowym meczu z Rumunią na Stadionie Narodowym.

['67] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 Szarża Fatosa Beciraja w pole karne zatrzymana przez Michała Pazdana. Ucierpiał w tej akcji Łukasz Piszczek. Gospodarze wyraźnie chcą pójść za ciosem.

['63] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić... Dośrodkowanie Damira Kojasevicia strzałem głową zamienił na bramkę Stefan Mugosa.

['63] CZARNOGÓRA – POLSKA 1:1 GOL!!! STEFAN MUGOSA!!!

['61] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Ależ szanse dla Polaków! Dwie stuprocentowe sytuacje w ciągu minuty! Najpierw Aleksandar Sofranac zdołał wybić strzał Roberta Lewandowskiego, a po chwili Mladen Bozovic zatrzymał Łukasza Piszczka!

['58] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Gospodarze byli blisko wyrównania! Stefan Mugosa rozpoczął akcję Czarnogóry i zakończył ją strzałem z okolicy dziesiątego metra, na szczęście dla Polaków, był to strzał niecelny.

['55] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Pierwsze minuty drugiej połowy również nie obfitowały w sytuacje podbramkowe. Gra toczy się głównie w środkowej strefie boiska...

['49] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Aleksandar Sofranac ukarany żółtą kartką za faul.

['48] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Rzut rożny dla gospodarzy, ale Stefan Savic nie zdołał czysto uderzyć piłki głową.

['46] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Rozpoczęła się druga połowa meczu!

CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1

0:1 Robert Lewandowski (40-rzut wolny). ZOBACZ WIDEO:

Czarnogóra - Polska 0:1. Gol Lewandowskiego

null

['45+1] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Arbiter przedłużył pierwszą połowę zaledwie o minutę. Biało-czerwoni prowadzą do przerwy po golu Roberta Lewandowskiego z rzutu wolnego.

['43] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Dwa brutalne faule gospodarzy po stracie bramki. Marko Vesović ukarany żółtą kartką.

['40] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 Zaczęło się od faulu Stefana Savicia na Robercie Lewandowskim przed polem karnym. Zawodnik gospodarzy został za to zagranie ukarany żółtą kartką, a po chwili sam poszkodowany egzekwował rzut wolny. Kapitalne uderzenie kapitana reprezentacji Polski otworzyło wynik meczu!

['40] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:1 GOL!!! ROBERT LEWANDOWSKI!!!

['38] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Kolejny rzut rożny dla Polski.

['38] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0

['34] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Rzut rożny dla Polaków, nieudane dogranie Kamila Grosickiego.

['31] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Najlepsza z dotychczasowych akcji Polaków w tym meczu. Robert Lewandowski zagrał do Kamila Grosickiego, ten wyłożył piłkę Piotrowi Zielińskiemu, który w dogodnej sytuacji nie zdołał umieścić jej w bramce. Szczęśliwa interwencja gospodarzy.

['30] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Polacy od kilku minut w ataku pozycyjnym, ale nie potrafią przygotować sobie okazji do oddania strzału.

['27] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Stefan Mugosa upadł na plecy w polu karnym i potrzebował pomocy medycznej.

['24] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Brzydki faul Fatosa Beciraja na Kamilu Gliku.

['21] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0

Zagłosujcie w naszej sondzie:

['18] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Marko Vesovic uderzył w polu karnym, piłka po jego strzale odbiła się od Łukasza Piszczka i bez trudu złapał ją polski bramkarz.

['15] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Dwa rzuty rożne dla gospodarzy, bez większego zagrożenia pod polską bramką. Biało-czerwoni w pierwszym kwadransie poważnie nie zagrozili dobrze zorganizowanej defensywie gospodarzy.

['14] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Rzut wolny dla gospodarzy z lewej strony pola karnego. Udana interwencja Łukasza Fabiańskiego po przypadkowym strzale głową Fatosa Beciraja.

['9] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Dogranie Łukasza Piszczka, ale Mladen Bozovic ubiegł w polu karnym Piotra Zielińskiego.

['6] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Mladen Bozovic wyłapał piłkę po dośrodkowaniu Łukasza Piszczka.

['3] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Kamil Grosicki - pierwszy strzał w tym spotkaniu. Mladen Bozovic wybił na rzut rożny, a po nim niecelnie uderzał Kamil Glik.

['1] CZARNOGÓRA – POLSKA 0:0 Rozpoczynamy mecz eliminacji MŚ 2018 w Podgoricy!

Słuchamy hymnów obu państw.

Czy Robert Lewandowski dogoni w klasyfikacji strzelców Portugalczyka Cristiano Ronaldo?

Ronaldo dobił do siedemdziesiątki!

Portugalczyk Cristiano Ronaldo jest piętnastym piłkarzem w historii, który zdobył w meczu reprezentacji co najmniej 70 bramek. W sobotę w Lizbonie strzelił gole numer 69 i 70 w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z Węgrami (3:0).

SKŁADY OBU REPREZENTACJI:

Czarnogóra: 1-Mladen Bozovic - 22-Filip Stojkovic, 15-Stefan Savic, 2-Aleksandar Sofranac, 23-Adam Marusic - 4-Nikola Vukcevic, 19-Aleksandar Sekic, 16-Damir Kojasevic, 10-Stefan Mugosa, 7-Marko Vesovic - 11-Fatos Beciraj

Polska: 22-Łukasz Fabiański - 20-Łukasz Piszczek, 15-Kamil Glik, 2-Michał Pazdan, 3-Artur Jędrzejczyk - 16-Jakub Błaszczykowski, 5-Krzysztof Mączyński, 8-Karol Linetty, 19-Piotr Zieliński, 11-Kamil Grosicki - 9-Robert Lewandowski.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry).

Zakończył się już pierwszy mecz 5. kolejki w "polskiej" grupie:

El. MŚ 2018: Armenia wygrywa i ma już sześć punktów w polskiej grupie!

Mimo licznych szans do strzelenia gola Armenia przez 73 minuty nie potrafiła trafić do siatki Kazachstanu w pierwszym meczu 5. kolejki grupy E eliminacji MŚ 2018. Od 65. minuty Ormianie grali jednak w liczebnej przewadze po czerwonej kartce dla Sergeia Maliya... i wykorzystali to dwukrotnie.

Znamy skład reprezentacji Polski:

Czarnogóra - Polska: Gwałtowna ulewa przeszła nad Podgoricą

Słoneczna pogoda przywitała polskich piłkarzy w sobotnie popołudnie, kiedy przylecieli do Podgoricy. 24 godziny później przez stolicę Czarnogóry, gdzie o godz. 20.45 rozpocznie się mecz eliminacji mistrzostw świata, przeszła ulewa i jest znacznie chłodniej. Piłka nożna "Zdarza się, że pogoda potrafi się tutaj zmieniać błyskawicznie, wszak z jednej strony góry, z drugiej morze i wiatr.

Eliminacje MŚ 2018: Sytuacja w grupie E. Program 5. kolejki, wyniki, transmisje

Czarnogóra podejmie Polskę w meczu na szczycie grupy E eliminacji MŚ 2018. Niezwykle istotne dla rywalizacji w tej grupie będzie również starcie Rumunii z Danią. Zobacz sytuację w grupie E oraz program i plan transmisji.

Mecz Czarnogóra - Polska na antenie Polsatu i Polsatu Sport komentować będą: Mateusz Borek i Tomasz Hajto.

Rozpoczęło się już przedmeczowe studio. W studiu w Warszawie pojawili się Przemysław Iwańczyk, Andrzej Strejlau, Tomasz Łapiński, Waldemar Prusik i Andrzej Iwan, natomiast na Stadionie Pod Goricom Jerzy Mielewski oraz Roman Kołtoń. Reporterami są Marcin Feddek i Marcin Lepa.

Czarnogóra - Polska: Transmisja w Polsacie i Polsacie Sport

Czarnogóra - Polska to mecz na szczycie grupy E. Jeśli drużyna Adama Nawałki wygra, to umocni się na prowadzeniu i zrobi kolejny krok w kierunku mistrzostw świata w Rosji. Transmisja meczu Czarnogóra - Polska w Polsacie i Polsacie Sport. Mecz Czarnogóra - Polska będzie miał duże znaczenie dla ostatecznego kształtu grupy E.

Witamy w relacji na żywo z meczu Czarnogóra - Polska. Początek spotkania o godzinie 20.45.