El. MŚ 2018: Zdecydowane zwycięstwo mistrzów świata

W spotkaniu eliminacji mistrzostw świata 2018 piłkarze Azerbejdżanu przegrali w Baku z Niemcami 1:4. Dzięki temu zwycięstwu mistrzowie świata umocnili się na czele tabeli grupy C.

Niemcy dzielą i rządzą w grupie C, pewnie ogrywając kolejnych rywali. Na inaugurację pokonali 3:0 Norwegię, później były zwycięstwa nad Czechami (3:0), Irlandią Północną (2:0) oraz San Marino (8:0). Do Baku jechali po kolejny komplet punktów.

Choć piłkarze z Azerbejdżanu sprawiali już w tych eliminacjach niespodzianki – pokonali 1:0 Norwegię i zremisowali bezbramkowo na wyjeździe z Czechami, w starciu z mistrzami świata nie dawano im większych szans.

Z powodu kontuzji łydki nie mógł zagrać w tym meczu bramkarz i kapitan reprezentacji Niemiec Manuel Neuer, którego zastąpił Bernd Leno z Bayeru Leverkusen.

Podopieczni Joachima Loewa od początku przejęli inicjatywę na boisku, a w 19. minucie otworzyli wynik meczu. Jonas Hector wyłożył piłkę na piąty metr, a nadbiegający Andre Schuerrle ubiegł bramkarza rywali i wpakował ją do siatki.

W 31. minucie gospodarze zdołali wyrównać. Afran Ismajłow dośrodkował z prawej strony, a Dimitrij Nazarow wykorzystał błąd w ustawieniu niemieckich obrońców i zdołał celnie uderzyć z kilkunastu metrów. Była to pierwsza bramka stracona przez mistrzów świata w obecnych eliminacjach.

Remis utrzymał się tylko przez pięć minut. Andre Schuerrle na połowie gospodarzy odebrał piłkę jednemu z rywali, zagrał prostopadle do Thomasa Muellera, który minął bramkarza i umieścił piłkę w siatce. Tuż przed przerwą goście zdobyli kolejną bramkę. Joshua Kimmich dośrodkował z prawej strony, a Mario Gomez efektownym strzałem głową umieścił piłkę w siatce.

Mając dwie bramki przewagi, w drugiej połowie Niemcy kontrolowali sytuację. Schuerrle, Mats Hummels i Jonas Hector próbowali uderzać z dystansu, ale bez powodzenia. W 81. minucie goście dopięli swego: Hector wyłożył piłkę z lewej strony, a Schuerrle huknął pod poprzeczkę z okolicy dziesiątego metra i, jak się później okazało, ustalił tym strzałem wynik meczu.

Azerbejdżan - Niemcy 1:4 (1:3)

Bramki: 0:1 Andre Schuerrle (19), 1:1 Dimitrij Nazarow (30), 1:2 Thomas Mueller (35), 1:3 Mario Gomez (44), 1:4 Andre Schuerrle (80).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy).