El. MŚ 2018: Druga drużyna z "polskiej" grupy nie zagra w barażu?

Piłka nożna

Na półmetku eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2018 prowadząca w grupie E Polska ma 13 punktów i wyprzedza aż o sześć drugą Czarnogórę. Ekipa z Bałkanów ma najsłabszy dorobek ze wszystkich wiceliderów grup. Jedna drużyna z drugich miejsc nie zagra w barażu o awans.

Piłkarze ze strefy europejskiej walczą o 13 miejsc. Bezpośredni awans wywalczą zwycięzcy dziewięciu grup, a osiem najlepszych drużyn z drugich miejsc rozegra w listopadzie baraże w czterech parach. Ich triumfatorzy także wystąpią na mundialu w Rosji.

To oznacza, że jeden wicemistrz grupy nie wystąpi w barażu. Gdyby teraz zakończyły się eliminacje, byłaby to drużyna z "polskiej" grupy E.

Po pięciu kolejkach drużyna Adama Nawałki ma 13 punktów, Czarnogóra tylko 7 pkt, podobnie jak trzecia Dania. Czwarte miejsce zajmuje Rumunia, piąte Armenia (obie po 6 pkt), a ostatnie Kazachstan (2 pkt).

Sytuacja w tabeli jest bardzo korzystna dla biało-czerwonych (w żadnej innej grupie lider nie ma tak dużej przewagi) i coraz gorsza dla pozostałych zespołów.

To jedna z niewielu grup, w której nie ma jednego wielkiego piłkarskiego mocarstwa, ale również żadnego słabeusza. Nawet ostatni w tabeli Kazachstan jest obecnie klasyfikowany w rankingu FIFA wyżej niż... 15 innych reprezentacji ze strefy europejskiej. Wyprzedza Finlandię, Litwę, Łotwę, Cypr, Estonię, Gruzję, Luksemburg, Mołdawię, Kosowo, Macedonię, Maltę, Liechtenstein, Andorę, San Marino i Gibraltar.

W grupie E - poza Polską - drużyny często gubią punkty w spotkaniach między sobą. Na przykład Rumunia, która w eliminacjach była losowana z pierwszego koszyka, już trzykrotnie zremisowała (1:1 z Czarnogórą, 0:0 z Kazachstanem, 0:0 z Danią), a z biało-czerwonymi przegrała 0:3.

Efekt jest taki, że druga w tabeli Czarnogóra ma mniej punktów niż inni wiceliderzy grup oraz większość... trzecich drużyn. Jeśli chodzi o zespoły z trzecich miejsc (z lepszym dorobkiem) w innych grupach - Bułgaria (A) ma 9 pkt, Czechy (C) - 8, Słowenia (F) - 8, Izrael (G) - 9, Bośnia i Hercegowina (H) - 10, a Ukraina oraz czwarta w grupie I Turcja - 8.

Rywalizacja w grupach potrwa do października.

Liczba punktów drużyn z drugich miejsc w grupach:

Grupa G: Włochy – 13 pkt
Grupa B: Portugalia – 12
Grupa H: Grecja – 11
Grupa D: Irlandia – 11
Grupa C: Irlandia Północna – 10
Grupa A: Szwecja – 10
Grupa I: Islandia – 10
Grupa F: Słowacja

-------
Grupa E: Czarnogóra – 7 ("polska" grupa).

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze