Znamy terminarz Pucharu Wielkich Mistrzów 2017

Siatkówka
Znamy terminarz Pucharu Wielkich Mistrzów 2017
fot. PAP/EPA

Światowa Federacja Piłki Siatkowej podczas kongresu w Tokio ogłosiła terminarz Pucharu Wielkich Mistrzów i Mistrzyń. Turnieje kobiet i mężczyzn tradycyjnie rozegrane zostaną w Japonii od 12 do 17 września 2017 roku.

Wśród panów zobaczymy gospodarzy – Japończyków oraz Francuzów, Włochów, Irańczyków, Brazylijczyków oraz Amerykanów. Wśród pań Japonki, Rosjanki, Brazylijki, Amerykanki, Chinki, oraz Koreanki.


- Miło nam będzie gościć w 2017 roku drużyny biorące udział w Pucharze Wielkich Mistrzów - powiedział Masakazu Shimizu, wiceprezydent japońskiej federacji. - Jesteśmy pewni, że 12 zespołów żeńskich i męskich zostanie ciepło przyjęte w miastach-gospodarzach turnieju, Tokio, Nagoi i Osace – dodał.


- Dla nas będzie to pierwszy wielki turniej na drodze do igrzysk olimpijskich w Tokio w  2020 roku.  Z niecierpliwością czekamy na kolejną siatkarską imprezę w naszym kraju – mówił Shimizu.


W stolicy Japonii odbyło się także losowanie w obecności członków zespołów krajowych mężczyzn i kobiet.

 


Puchar Wielkich Mistrzów rozgrywany jest co cztery lata w Japonii od 1993 roku, rok po letnich igrzyskach olimpijskich. FIVB zdecydowała się na wprowadzenie imprezy do kalendarza po to, by nie było siatkarskiego sezonu bez rozgrywek po egidą federacji. Ma charakter prestiżowy i jest to jedyny turniej, który nie daje punktów w rankingu FIVB. Rozgrywany jest w systemie „każdy z każdym”, a w zawodach uczestniczy po sześć zespołów: gospodarz (Japonia), mistrzowie z czterech kontynentów oraz drużyna z „dziką kartą”.


Najbardziej utytułowaną nacją są Brazylijczycy. Siatkarki z tego kraju dwukrotnie triumfowały w tym turnieju, siatkarze aż cztery razy. Reprezentacje Polski tylko raz brały udział w turnieju, Polki w 2005 roku zajęły 4. lokatę. To samo miejsce zajęli Polacy w 2009 roku.

ask, Polsat Sport, fivb.com

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze