Zbliżające się Final Four ligi akademickiej NCAA będzie pod wieloma względami wyjątkowe. Przede wszystkim nietuzinkowe będzie miejsce rozgrywania turnieju finałowego, który gościć będzie stadion University of Phoenix w Glendale mieszczący 76 tysięcy osób. Nieoczekiwany jest także skład Final Four, w którym znalazły się uczelnie nie wymieniane wcześniej w roli faworytów, między innymi debiutująca w turnieju finałowym Gonzaga Bulldogs z Przemysławem Karnowskim w składzie.

Mierzący 216 cm, 23-letni reprezentant Polski przeżywa najlepszy okres w karierze. Został indywidualnym rekordzistą ligi pod względem liczby odniesionych zwycięstw - ma ich obecnie 136. Znalazł się też w piątce najlepszych środkowych NCAA nominowanych do nagrody Kareema Abdula Jabbara. Karnowski będzie drugim Polakiem w historii, który zagra w Final Four. Pierwszym był w 1987 roku Jacek Duda (uczelnia Providence), który odpadł ze swoją drużyną w półfinale.

"Gonzaga i Karnowski, przynajmniej w statystyce, są faworytami" - pisze w swojej zapowiedzi Final Four korespondent Polsatu Sport w USA Przemek Garczarczyk. "I to nie tylko, żeby wygrać w półfinale z największą niespodzianką Finałowej  Czwórki – uniwersytetem Płd. Karoliny, ale zostać mistrzami Stanów Zjednoczonych. Gonzaga to najbardziej efektywny w obronie zespół w USA oraz  numer 13 w ofensywie. Grając przeciwko drużynie Karnowskiego wszyscy wiedzą, że nie ma łatwych punktów, nic nie dostaje się za darmo. Nawet jeśli nie ma skuteczności – tak było w spotkaniu z uniwersytetem  Zachodniej Wirginii – obrona jest zawsze. Jeden z dziennikarzy napisał, że sobotni półfinał Gonzaga – Południowa Karolina "to nie będzie mecz koszykówki, tylko uliczna bójka, bo Karolina tak wygrywa". Jeśli tak będzie, to jestem spokojny o Karnowskiego i jego kolegów."

Jak wygląda rozkład jazdy turnieju finałowego? Już w nocy z soboty na niedzielę (1/2 kwietnia) Gonzaga Bulldogs zmierzą się w pierwszym półfinale z South Carolina Gamecocks (godz. 00:09). Drugą parę półfinałową tworzą Oregon Ducks i North Carolina Tar Heels, którzy powalczą o finał tej samej nocy o 02:49 polskiego czasu. Z kolei decydujący mecz rozegrany zostanie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Transmisje wszystkich meczów Final Four NCAA w Polsacie Sport.

Terminarz turnieju:

noc z soboty na niedzielę polskiego czasu (1/2 kwietnia)
godz. 00:00 polskiego czasu: mecz półfinałowy Gonzaga - South Carolina
godz. 02:40 polskiego czasu: mecz półfinałowy North Carolina - Oregon

noc z poniedziałku na wtorek polskiego czasu (3/4 kwietnia)
godz. 03:00 polskiego czasu: mecz finałowy