Kieleccy radni zdecydowali. Korona zostanie sprzedana!

Piłka nożna
Kieleccy radni zdecydowali. Korona zostanie sprzedana!
fot. Michal Stanczyk/Cyfrasport

Kieleccy radni zgodzili się na sprzedaż 72 proc. akcji występującej w ekstraklasie Korony. Warunkowa umowa sprzedaży klubu z niemieckim inwestorem Dieterem Burdenskim zostanie podpisana w piątek we Wrocławiu przy okazji meczu ze Śląskiem.

Niemiecka firma Phoenecia Burdenski Investment GmbH, której właścicielem jest były bramkarz Werderu Brema Dieter Burdenski, za 72 proc. akcji kieleckiego klubu zapłaci 850 tys. euro. Niemiecki inwestor kupi kielecką spółkę wraz z zadłużeniem wynoszącym 4 mln zł w trzech ratach. Pierwsza zostanie wpłacona po uprawomocnieniu się umowy. Nastąpi to gry kielecki biznesmen Krzysztof Klicki zrezygnuje z prawa pierwokupu Korony. - Z mojej wiedzy wynika, że pan Klicki nie jest zainteresowany zakupem klubu – powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

 

Druga rata zostanie wpłacona w ciągu trzech tygodni, a trzecia - trzech miesięcy. Prezydent Kielc podkreślił podczas sesji, że rozmowy w sprawie nowego inwestora dla klubu trwały od pół roku. - Mieliśmy cztery poważne oferty polskie i dwie niemieckie. Po rozmowach i analizach podjęliśmy decyzję o ograniczeniu się do jednej z nich. O panu Burdenskim zebraliśmy bardzo pochlebne opinie – zapewnił Lubawski.

 

Radni wyrazili również zgodę na dofinansowanie Korony z budżetu miasta w kwocie 2,5 mln zł rocznie. Łącznie do 2021 do klubu trafi 12,5 mln zł. Nabywca w umowie zobowiązuje się m.in. do nie zmieniania nazwy „Korona Kielce” oraz nie przenoszenia siedziby klubu przez 25 lat od chwili jej zawarcia.

 

- Korona balansuje na granicy egzystencji. Mamy jeden z najniższych budżetów w ekstraklasie. Dieter Burdenski chce walczyć o najwyższe cele, nawet w europejskich pucharach. Mam jego zapewnienie, że w klubie nie będzie rewolucji – dodał prezydent Kielc.

 

Umowa warunkowa sprzedaży klubu podpisana zostanie w piątek we Wrocławiu, przy okazji meczu piłkarskiej ekstraklasy Korony ze Śląskiem.

 

Korona Kielce w 2008 r. przeszła na własność miasta. Były właściciel spółki, znany przedsiębiorca Krzysztof Klicki odstąpił ją za symboliczną złotówkę kilka miesięcy po aferze korupcyjnej, która nadszarpnęła wizerunek klubu.

 

Od tego czasu kieleccy radni wielokrotnie wzywali władze miasta do znalezienia inwestora dla Korony - krytykowano dokapitalizowanie spółki środkami z budżetu miasta i sposób zarządzania klubem. Kilkakrotnie pojawiały się informacje dotyczące negocjacji z poważnymi podmiotami zainteresowanymi nabyciem spółki. Wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.

ask, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie