OK! The World Games: Muaythai

Inne

Ten sport nazywany jest sztuką ośmiu broni, mimo że ani broni białej, ani palnej się w nim nie używa… W OK! The World Games czas na spotkanie z muaythai, czyli tajskim boksem – dyscypliną narodową Tajlandii, która w swojej ojczyźnie jest jeszcze bardziej popularna niż piłka nożna w Europie i w której pierwsze wielkie sukcesy osiągnęła Joanna Jędrzejczyk!!!

Przechadzając się uliczkami jakiejkolwiek miejscowości w Tajlandii nie sposób nie natrafić na otwarte gymy, w których trenują tamtejsi bokserzy. Ba, na środku co któregoś pubu wystawiony jest ring, w którym każdego wieczoru toczą się walki, którym towarzyszą liczne zakłady żywo reagującej publiczności. Muaythai w ostatnich latach coraz dynamiczniej rozprzestrzenia się także poza swoją ojczyzną, a znakiem coraz większej rozpoznawalności dyscypliny, jest po raz pierwszy w historii przyjęcie jej w poczet oficjalnych sportów The World Games – igrzysk dyscyplin nieolimpijskich.

 

Podczas The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Aż 11 z nich będzie można wywalczyć w muaythai – w ośmiu kategoriach wagowych męskich i trzech kobiecych.

 

Rys historyczny

 

Na polu walki w dalekiej Azji żołnierze walczyli na słoniach. Legenda głosi, że, gdy spadając ze słoni potracili swoją broń, a słoń królewski został zaatakowany, musieli bronić króla swoim ciałem. W ten sposób ich kończyny stały się naturalną bronią…

 

Z biegiem czasu techniki kopnięć i uderzeń imitowały walkę konkretną bronią. I tak: ramiona były jak dwa miecze, które nie pozwalały dopuścić przeciwnika do siebie; pięści – niczym groty łuków trafiające prosto do celu; łokcie – jak topory przygniatające przeciwnika, kolana – topory przełamujące obronę, kość piszczelowa - niczym kij blokujący lub uderzający rywala, szybkie stopy – jak włócznie, strzały i noże.

 

Najstarsze zachowane źródła z 1584 roku stanowią, że książę Naresuen – od dziecka przetrzymywany jako zakładnik na birmańskim dworze, stoczył wielogodzinną zwycięską walkę z następcą tronu Birmy. Pojedynek zakończył się śmiercią Birmańczyka, a Naresuen został wielkim władcą, który trening muaythai uczynił obowiązkiem każdego żołnierza. Złote czasy dla tajskiego boksu przypadły  w Tajlandii za panowania „Króla Tygrysa” – Praczao Sua - na początku XVIIIw. Monarcha w przebraniu podróżował po całym kraju i startował w turniejach. Ze wszystkich wychodził zwycięsko. Wprowadził obowiązek treningu muaythai jako elementu szkolenia wojskowego.

 

Zasady zbliżone do współczesnego muaythai pod wpływem boksu zachodniego stworzono w 1930 roku – miejsce walki ograniczono do ringu i określono ramy czasowe. Zakazano kiedyś bardzo często używanych uderzeń głową i wprowadzono rękawice. Dwie najważniejsze organizacje – IFMA (international Federation of Muaythai Amateur) i WMC (World Muaythai Council) powstały odpowiednio w 1993 i 1995r.

 

Muaythai w Polsce

 

Muaythai w Polsce nie ma nawet 18 lat. Pierwsze mistrzostwa Polski  odbyły się w 2001 roku i od nich wszystko się zaczęło. Obecnie muaythai jest w naszym kraju jednym z najszybciej rozwijających się sportów, podlegającym pod Polski Związek Muaythai. W każdym większym mieście znajduje się po kilka gymów i mamy już kilka tysięcy regularnie trenujących zawodników – półzawodowo i amatorsko. W ostatnich zawodach z cyklu pucharu Polski udział wzięło 150 zawodników. Polacy są multimedalistami mistrzostw świata i Europy. Wyjazdy Polskiej kadry na najważniejsze  imprezy rangi mistrzowskiej są finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Największe nazwisko?!

 

Chociażby Joanna Jędrzejczyk, która pierwsze wielkie sukcesy zaczęła osiągać właśnie w muaythai. Dość powiedzieć, że to trzykrotna zawodowa mistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy oraz czterokrotna amatorska mistrzyni świata, trzykrotna mistrzyni Europy i pięciokrotna mistrzyni Polski w tajskim boksie właśnie…

 

Muaythai jest jedną z dyscyplin, która podczas The World Games 2017, może przynieść biało-czerwonym najwięcej medali. Trener reprezentacji Polski – Rafał Simonides zapytany o realne szanse medalowe swoich podopiecznych bez zawahania mówi, że - pięć, a są przecież jeszcze te w założeniach optymistycznych…

 

Muaythai w pigułce

 

1. Muaythai, czyli tajski boks to dyscyplina narodowa Tajlandii związana ściśle z jej tradycją, historią i religią.

 

2. Sztuka walki nazywana tańcem ośmiu broni: dwie pięści, dwa łokcie, dwa kolana i kopnięcia.

 

3. Sport walki z rodziny stójkowych, w którym często dominująca i dobrze punktowana jest walka w klinczu, gdzie dominują łokcie i kolana.

 

4. Pojedynek poprzedzony jest przez Wai Khru (Wai – szacunek; Khru – nauczyciel, mentor) – rytualny taniec do tajskiej muzyki będący wyrazem szacunku dla swojego nauczyciela, rodziców, ale także dla rywala.

 

5. Muaythai w porównaniu do innych sztuk walki wyróżniają: wysokie tempo, duch walki, zasób i wachlarz technik, dozwolony klincz, łokcie i kolana.

 

6. Walka zawodowa trwa 5 rund po trzy minuty – zawodnicy wyposażeni są w ochraniacze szczęki i krocza oraz rękawice

 

7. Walka w tajskim boksie amatorskim trwa 3 rundy po 3minuty i poza wyżej wymienionymi zawodnicy mają także ochraniacze łokci, ochraniacze goleni i kask.

 

8. Pojedynek kończy się decyzją sędziów bądź nokautem.

 

9. Wartości nadrzędne: przyjaźń, honor, fair play, tradycja, szacunek.

 

 

Muaythai na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w muaythai odbędzie się we wrocławskiej Hali Orbita  od 28-30 lipca.

 

2. Przyznanych zostanie 11 kompletów medali – w ośmiu kategoriach wagowych męskich i trzech żeńskich.

 

3. Na liście startowej każdej z kategorii pojawi się tylko ośmiu zawodników bądź osiem zawodniczek – ścisła światowa czołówka.

 

4. Reprezentacja Polski liczyć będzie 11 zawodników, trzy zawodniczki. Trener polskiej kadry otwarcie mówi o pięciu realnych szansach medalowych, choć zaznacza, że będzie to trudne zadanie.

 

Więcej w wideo głównym – fragment magazynu Atleci, z 26 marca 2017 roku.

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie