Dookoła Kraju Basków: Valverde został liderem, straty Kwiatkowskiego

Hiszpan Alejandro Valverde z ekipy Movistar wygrał piąty etap i zdobył żółtą koszulkę lidera wyścigu kolarskiego Dookoła Kraju Basków. Michał Kwiatkowski (Sky) stracił do zwycięzcy dwie minuty. Polak spadł w klasyfikacji generalnej z trzeciej na 27. pozycję.

Górzysty etap, z metą na wzgórzu Arrate koło Eibar, podzielił peleton. W czołówce znalazło się pięciu kolarzy, a najszybciej finiszował Valverde, uzyskując trzy sekundy przewagi nad szóstym na mecie swoim wielkim rywalem Alberto Contadorem. Taka sama różnica między nimi jest także w klasyfikacji generalnej.

Kwiatkowski, który na dwóch poprzednich odcinkach zajął drugie i czwarte miejsce, tym razem nie liczył się w walce o zwycięstwo etapowe, zostawiając wolne pole swojemu koledze z ekipy Sky Sergio Henao. Kolumbijczyk dojechał do Arrate na ósmej pozycji, tracąc do Valverde 15 sekund.

Wyścig rozstrzygnie się więc w sobotę w jeździe indywidualnej na czas wokół Eibar, na trasie pofałdowanej i dość długiej (27,7 km).