KSW 38: Co historia mówi o zmianach kategorii wagowych?

Sporty walki

Gala KSW 38 to nie tylko nowy, studyjny wymiar wydarzenia, ale dla czwórki bohaterów również próba sił w nowych kategoriach wagowych. Na zmianę dywizji w KSW zdecydowali się Łukasz Rajewski (6-2-1NC, 5 KO), Kamil Szymuszowski (15-4, 2 KO, 4 SUB), Anzor Azhiev (6-2-1NC, 1 KO, 1 SUB) oraz Łukasz Chlewicki (14-5-1, 5 KO, 1 SUB). Co historia największej organizacji MMA w Europie mówi o rotacjach między kategoriami?

Dla Anzora Azhieva będzie to już drugie przejście do innej kategorii, bo w przeszłości próbował swoich sił także w dywizji lekkiej. Pozostała trójka dołącza do grona dwunastu zawodników, którzy taką zmianę mają już za sobą. Tylko jeden zawodnik w historii, a mianowicie Maciej Jewtuszko, poszedł w górę z wagą. Reszta postawiła na zrzucanie dodatkowych kilogramów. Co jeszcze o takich rotacjach mówi historia największej europejskiej organizacji? I czy zawsze zmiany wychodziły zawodnikom na dobre?

Porażki impulsem do zmian?

Dotychczas siedmiu zawodników zmieniało kategorie wagowe po porażkach w KSW, a tylko czterech po zwycięskich walkach. Z grona bohaterów KSW 38 Chlewicki i Rajewski zmieniają dywizję po przegranych w organizacji, a Azhiev oraz Szymuszowski po wygranych pojedynkach. Co ciekawe, popularny „Szymek” jest pierwszym zawodnikiem w historii KSW, który podjął taką decyzję będąc na fali trzech zwycięstw.

Mamed Khalidov jako jedyny zawodnik, po przejściu z kategorii półciężkiej do średniej, nie zaznał goryczy porażki. Na swoim koncie zanotował aż jedenaście zwycięstw w organizacji KSW. Świetnym bilansem może pochwalić się także Aslambek Saidov w kategorii półśredniej, który odnotował siedem zwycięstw i tylko jedną porażkę.

Na dwunastu zawodników po zmianach kategorii tylko pięciu może pochwalić się dodatnimi bilansami, Maciej Jewtuszko rekordem remisowym, a pozostałych sześciu nie wygrało nawet jednej walki. W debiutanckich występach w nowych dywizjach wagowych tylko czterech zawodników dopisało do swojego rekordu zwycięstwa – Khalidov, Saidov, Antoni Chmielewski oraz Azhiev.

Liczby nie kłamią...

Trzech zawodników po zmianach dywizji wagowej zdobyło pasy mistrzowskie. Mowa oczywiście o wspomnianych wcześniej – Khalidovie oraz Saidovie, a także Arturze Sowińskim. „Kornik” i Aslambek mistrzowskie pasy już zdążyli stracić...

Bilans wszystkich zawodników po zmianach kategorii to 29 walk zwycięskich, 16 przegranych i 2 walki nierozstrzygnięte. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo przyzwoicie, ale jeśli odejmiemy od tego dokonania Khalidova i Saidova sytuacja obraca się o 180 stopni. 11 wygranych, aż 15 przegranych pojedynków i dwa starcia zakończone werdyktem No Contest.

Historia pokazuje więc, że zmiany kategorii wagowej wcale nie są gwarancją sukcesu. Jak statystyki w tym elemencie zostaną zmienione przez bohaterów gali KSW 38: Live in Studio?

Rekordy zawodników po zmianie kategorii wagowych w KSW:

Mamed Khalidov (półciężka → średnia): 11-0
Aslambek Saidov (średnia → półśrednia): 7-1*
Artur Sowiński (lekka → piórkowa):  3-1-1NC
Antoni Chmielewski (półciężka → średnia): 4-3
Anzor Azhiev (lekka → piórkowa): 3-2-1NC


Maciej Jewtuszko (lekka → półśrednia): 1-1


Leszek Krakowski (lekka → piórkowa): 0-1
Krzysztof Kułak (średnia → półśrednia): 0-1
Jesse Taylor (średnia → półśrednia): 0-1
Grigor Aschugbabjan (półciężka → półśrednia): 0-1
Vaso Bakocević (lekka → piórkowa): 0-2
Daniel Acacio (półciężka → półśrednia): 0-2

 

*Saidov na gali KSW XII stoczył pojedynek w kategorii średniej przeciwko Vitorowi Nobredze, którego stawką był pas mistrzowski KSW (jest to jedyna walka turniejowa uwzględniona w tym zestawieniu)

 

Transmisja gali KSW 38: Live in Studio w piątek 7 kwietnia od godziny 19:00 w Polsacie Sport Fight, od godziny 20:00 w Polsacie Sport i od godziny 22:00 w Polsacie.

Maciej Turski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze