Orlen Warsaw Marathon: Mężczyźni powalczą o medale mistrzostw Polski

Lekkoatletyka
Orlen Warsaw Marathon: Mężczyźni powalczą o medale mistrzostw Polski
fot. PAP

Ponad 20 tys. osób szykuje się do startu w Orlen Warsaw Marathon, stanowiącego także mistrzostwa Polski, oraz do Biegu Oshee na 10 km. Start w niedzielę o godz. 9 na Wybrzeżu Szczecińskim. Wcześniej na trasę ruszą zawodnicy na handbike'ach. Meta przy PGE Narodowym.

W ubiegłym roku Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) wynikiem 2:11.54 został mistrzem kraju na dystansie 42 km 195 m i zwycięzcą czwartej edycji Orlen Warsaw Marathon.

 

- Wtedy najważniejszym celem było dla mnie uzyskanie minimum olimpijskiego. W niedzielę chciałbym osiągnąć minimum na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie, które wynosi 2:11.15. Wiele zależeć będzie od warunków atmosferycznych, które mają ogromne znaczenie. Mam respekt przed każdym maratonem. Dotychczasowe biegi nauczyły mnie pokory do tego dystansu - powiedział 32-letni Kozłowski na konferencji prasowej.

 

Prezes PZLA Henryk Olszewski dodał, że będzie to 87. edycja mistrzostw kraju. Pierwsza miała miejsce w 1924 roku na trasie Rembertów (dziś dzielnica Warszawy) – Zegrze – Nieporęt – Rembertów, a zwyciężył Stefan Szelestowski z Polonii wynikiem... 3:13.10.

 

Minister sportu Witold Bańka podkreślił, że Orlen Warsaw Marathon łączy w sobie zarówno wyczyn, esencję rywalizacji, z upowszechnianiem zdrowego stylu życia. Wyjawił też, że gdy biegał, w jego głowie zrodziło się wiele projektów, a niektóre są obecnie realizowane przez resort.

 

Mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk wspomniała, że ona także biegała i do dziś pamięta rywalizację w przełajach jak była uczennicą ósmej klasy. Rok temu dała sygnał do startu czwartej edycji imprezy.

 

- To był mój debiut w tej roli. Wszystko poszło sprawnie i... organizatorzy ponowili propozycję, bym w niedzielę była starterem - zdradziła. Dodała, że dzień wcześniej, w sobotę (od godz. 11), spotka się w Parku Agrykola z uczestnikami Orlen Warsaw Games - rodzinnego pikniku, z bogatym programem różnorodnych konkurencji.

 

Dodatkową atrakcją będzie koncert gwiazd na scenie u podnóża Zamku Ujazdowskiego. Wystąpią m.in. Mezo (godz. 14), Sarsa (15), Natalia Nykiel (17) oraz Varius Manx & Kasia Stankiewicz (18).

 

Wcześniej, 2 kwietnia w Dębnie, o medale mistrzostw Polski w maratonie rywalizowały kobiety. Złoty zdobyła Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa), srebrny Paulina Golec (AZS AWF Kraków), a brązowy Arleta Meloch (GKS Olimpia Grudziądz).

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze