Francja: W meczach barażowych pierwszy raz technologia wideo

Piłka nożna
Francja: W meczach barażowych pierwszy raz technologia wideo
fot. PAP

W meczach barażowych o utrzymanie się w rozgrywkach Ligue 1 po raz pierwszy w rozgrywkach ligowych będzie zastosowany system powtórek wideo umożliwiający sędziom konsultacje przy podejmowaniu decyzji w niejasnych sytuacjach - poinformowały władze Ligue 1.

Spotkania między 18., czyli trzecią od końca, ekipą ekstraklasy (dwie najsłabsze opuszczają rozgrywki) i trzecim zespołem drugiej ligi odbędą się 25 i 28 maja.

Sędzia główny będzie miał możliwość bezpośredniej komunikacji z dodatkowym arbitrem, mającym dostęp do wideo (tzw. VAR-em).

System jest cały czas w fazie testów, ale miał już zastosowanie w towarzyskich spotkaniach międzypaństwowych, m.in. pod koniec marca w meczu Francja - Hiszpania. Wówczas na podparyskim stadionie Saint-Denis arbiter po konsultacji wideo uznał drugą bramkę dla gości, natomiast anulował gola strzelonego przez Francuza Antoine'a Griezmanna.

Sprawdzanie przydatności systemu VAR ma trwać do marca 2018 roku. Za rok powinna zapaść decyzja, czy powtórki zostaną wykorzystane już podczas mistrzostw świata w Rosji, które rozpoczną się 14 czerwca w Moskwie.

Ta sama technologia zastosowana zostanie również w majowym finale Pucharu Portugalii (28 maja), w którym Benfica Lizbona zmierzy się z Vitorią Guimaraes.

KN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze