ZAKSA Kędzierzyn-Koźle mistrzem Polski!

W rewanżowym meczu finału PlusLigi siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonali PGE Skrę Bełchatów 3:1. Pierwsze spotkanie również zakończyło się zwycięstwem kędzierzynian (3:0), w ten sposób ZAKSA obroniła tytuł mistrza Polski.

Rywalizacja o złoto PlusLigi w ostatnich sezonach nie dostarczała kibicom zbyt wielu emocji. Przed trzema laty PGE Skra Bełchatów z Mariuszem Wlazłym w roli głównej rozbiła Asseco Resovię, rok później ekipa z Podkarpacia gładko ograła Lotos Trefl Gdańsk, a w poprzednim sezonie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała rywali z Rzeszowa w trzech krótkich meczach, bez straty choćby jednego seta. W tegorocznym finale kibice liczyli na bardziej wyrównane starcie: choć ZAKSA była faworytem, ekipa z Bełchatowa wygrała oba spotkania w fazie zasadniczej (3:1 na wyjeździe, 3:2 u siebie); z kolei w rozegranym we wrocławskiej Hali Stulecia finale Pucharu Polski górą byli kędzierzynianie (3:1).

W pierwszym spotkaniu obu ekip, rozegranym w łódzkiej Atlas Arenie drużyna PGE Skry przegrała z ZAKSĄ 0:3 (25:27, 21:25, 19:25). Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgiego już na wyjeździe wykonali duży krok w kierunku obrony mistrzostwa Polski i wydawało się, że tylko jakaś katastrofa mogła ich pozbawić tytułu w rewanżowym starciu we własnej hali. Bełchatowianie musieli wygrać 3:0 lub 3:1 i jeszcze pokonać rywali w dodatkowym, złotym secie.

W premierowej odsłonie rewanżowego starcia gospodarze kilkukrotnie odskakiwali rywalom (8:5, 18:15), ale Skra odrabiała straty. Kluczowym momentem tej partii było pięć akcji z rzędu wygranych przez gości od stanu 20:18 do 20:23, przy zagrywkach Srećko Lisinaca. Skuteczna gra Bartosza Kurka i Mariusza Wlazłego dała bełchatowianom decydujące punkty. To właśnie Wlazły efektownie, bo asem serwisowym, zakończył seta (21:25).

Druga partia była lustrzanym odbiciem pierwszej. To siatkarze Skry przeważali na przestrzeni seta (11:13, 16:19), ale gospodarze gonili rywali i dopięli swego (20:20). W końcówce seta błysnął Dawid Konarski, który asem serwisowym dał ZAKSIE piłkę setową (24:21). Skuteczny atak Mateusza Bieńka ustalił wynik na 25:23.

Set numer trzy miał najbardziej emocjonujący przebieg w całej finałowej rywalizacji. Wynik długo oscylował wokół remisu (8:8, 12:12, 17:17). Goście pierwsi mieli piłkę setową, po skutecznym ataku Wlazłego (23:24), ale w kolejnej akcji odpowiedział Łukasz Wiśniewski, rozpoczynając rywalizację na przewagi. W niej szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili siatkarze ZAKSY, skuteczny blok dał im zwycięstwo 27:25 i zapewnił tytuł mistrza Polski. W tej sytuacji czwarty set miał już charakter wyłącznie towarzyski, trenerzy obu ekip dokonali sporych zmian w składach, a na widowni trwała feta kibiców. Odsłonę, która zakończyła ten mecz i cały sezon, gospodarze wygrali 25:18. MVP: Benjamin Toniutti.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów 3:1 (21:25, 25:23, 27:25, 25:18)

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Sam Deroo, Dawid Konarski, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Patryk Czarnowski, Dominik Witczak, Grzegorz Bociek, Grzegorz Pająk, Aleksander Maziarz, Korneliusz Banach

PGE Skra: Nicolas Uriarte, Srecko Lisinac, Mariusz Wlazły, Bartosz Kurek, Karol Kłos, Nikołaj Penczew – Kacper Piechocki (libero) oraz Bartosz Bednorz, Artur Szalpuk, Mariusz Marcyniak, Jurij Gładyr, Marcin Janusz

Mecz zakończony
ZAKSA
3:1
SKRA
Zapis relacji
Relacja zakończona

ZAKSA – SKRA 3:1 (21:25, 25:23, 27:25, 25:18) Koniec meczu! ZAKSA wygrała spotkanie, a mistrzostwo zapewniła sobie już po trzech pierwszych setach.

ZAKSA – SKRA 2:1, 24:18 Skuteczny blok i piłka meczowa dla ZAKSY!

ZAKSA – SKRA 2:1, 21:17 Grzegorz Pająk - seria asów serwisowych.

ZAKSA – SKRA 2:1, 17:16 Aleksander Maziarz - as serwisowy.

ZAKSA – SKRA 2:1, 14:14 Gospodarze odrobili straty.

ZAKSA – SKRA 2:1, 11:14 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

ZAKSA – SKRA 2:1, 8:10 Cztery akcje z rzędu wygrane przez gości. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

ZAKSA – SKRA 2:1, 7:5 Skuteczny atak Grzegorza Boćka.

ZAKSA – SKRA 2:1, 5:4 Mateusz Bieniek skutecznie z krótkiej.

ZAKSA – SKRA 2:1, 1:0 Kolejny set ma już charakter wyłącznie towarzyski. Trenerzy obu ekip dokonali wielu zmian w składach.

ZAKSA – SKRA 2:1 (21:25, 25:23, 27:25) Mariusz Wlazły zablokowany! ZAKSA KĘDZIERZYN-KOŹLE MISTRZEM POLSKI!

ZAKSA – SKRA 1:1, 26:25 Kapitalne akcje w końcówce seta! Skuteczny atak Dawida Konarskiego.

ZAKSA – SKRA 1:1, 24:24 Gramy na przewagi!

ZAKSA – SKRA 1:1, 23:24 Mariusz Wlazły - piłka setowa.

ZAKSA – SKRA 1:1, 22:23 Sam Deroo zablokowany!

ZAKSA – SKRA 1:1, 22:22 Skra odrobiła straty...

ZAKSA – SKRA 1:1, 22:21 Dawid Konarski zaatakował w siatkę.

ZAKSA – SKRA 1:1, 22:19 Mateusz Beniek - as serwisowy. Philippe Blain wziął czas.

ZAKSA – SKRA 1:1, 20:19 Srećko Lisinac z krótkiej.

A to jeden z ataków Mariusza Wlazłego:

Buszek oberwał w twarz! Atomowy atak Wlazłego

ZAKSA – SKRA 1:1, 19:17 Dawid Konarski - as serwisowy.

ZAKSA – SKRA 1:1, 18:17 Zacięta walka w tej części seta.

ZAKSA – SKRA 1:1, 15:15 Skuteczny atak Łukasza Wiśniewskiego.

ZAKSA – SKRA 1:1, 14:15 Sam Deroo zatrzymany blokiem.

ZAKSA – SKRA 1:1, 13:13 Skuteczny atak Mariusza Wlazłego.

ZAKSA – SKRA 1:1, 12:12 Nicolas Uriarte - as serwisowy, po taśmie.

ZAKSA – SKRA 1:1, 12:11 Mariusz Wlazły skutecznie zaatakował po prostej.

ZAKSA – SKRA 1:1, 11:10 Zablokowany Rafał Buszek.

ZAKSA – SKRA 1:1, 11:9 Bartosz Kurek zaserwował w siatkę.

ZAKSA – SKRA 1:1, 10:8 Dwie skuteczne kontry w wykonaniu Sama Deroo.

ZAKSA – SKRA 1:1, 8:8 Skra odrobiła straty.

ZAKSA – SKRA 1:1, 8:7 Mariusz Wlazły obił... czoło Rafała Buszka.

ZAKSA – SKRA 1:1, 7:5 Srećko Lisinac - as serwisowy. Ferdinando De Giorgi od razu poprosił o czas.

ZAKSA – SKRA 1:1, 7:3 Dobry początek ZAKSY. Philippe Blain poprosił o przerwę.

ZAKSA – SKRA 1:1, 6:3 Dawid Konarski przełamał blok rywali.

ZAKSA – SKRA 1:1, 4:2 Mateusz Bieniek - as serwisowy.

ZAKSA – SKRA 1:1, 1:1 Rozpoczynamy trzecią odsłonę!

ZAKSA – SKRA 1:1 (21:25, 25:23) ZAKSA wyrównała stan meczu i już tylko jeden wygrany set dzieli ją od mistrzostwa Polski!

ZAKSA – SKRA 0:1, 24:23 Nikołaj Penczew - as serwisowy!

ZAKSA – SKRA 0:1, 24:21 Dawid Konarski - as serwisowy. Piłka setowa dla ZAKSY, Philippe Blain wziął czas.

ZAKSA – SKRA 0:1, 22:21 Skuteczna kontra gospodarzy.

ZAKSA – SKRA 0:1, 21:20 Błąd Mariusza Wlazłego.

ZAKSA – SKRA 0:1, 20:20 ZAKSA odrobiła straty!

ZAKSA – SKRA 0:1, 18:19 Nikołaj Penczew zablokowany. Topnieje przewaga Skry.

ZAKSA – SKRA 0:1, 16:18 Mariusz Wlazły zaatakował w aut. Trzy punkty z rzędu dla Skry. Philippe Blain poprosił o czas.

ZAKSA – SKRA 0:1, 13:18 Zablokowany Sam Deroo.

ZAKSA – SKRA 0:1, 13:17 Techniczny atak Bartosza Kurka.

ZAKSA – SKRA 0:1, 12:16 Rośnie przewaga gości...

ZAKSA – SKRA 0:1, 12:15 Kontrę bełchatowian zakończył Bartosz Kurek.

ZAKSA – SKRA 0:1, 12:14 Skuteczny atak Mariusza Wlazłego.

ZAKSA – SKRA 0:1, 11:13 Ferdinando De Giorgi wziął czas.

ZAKSA – SKRA 0:1, 11:11 Skuteczny atak Dawida Konarskiego, ale w kolejnej akcji atakujący ZAKSY zmarnował zagrywkę.

ZAKSA – SKRA 0:1, 10:10 Wyrównany początek drugiej odsłony.

ZAKSA – SKRA 0:1, 8:9 Bartosz Kurek zaserwował w siatkę.

ZAKSA – SKRA 0:1, 6:7 Zablokowany Dawid Konarski.

ZAKSA – SKRA 0:1, 5:5

A to as serwisowy, którym Mariusz Wlazły zakończył pierwszego seta:

120 km/h na zakończenie seta! Wlazły dał nadzieję PGE Skrze w finale

ZAKSA – SKRA 0:1, 3:4 Dotknięcie siatki po stronie Skry.

ZAKSA – SKRA 0:1, 2:4 Początek drugiego seta dla gości.

ZAKSA – SKRA 0:1, 0:2 Zablokowany Dawid Konarski. Rozpoczął się drugi set finału.

ZAKSA – SKRA 0:1 (21:25) Mariusz Wlazły asem serwisowym (120 km/h) zakończył pierwszą partię!

ZAKSA – SKRA 0:0, 21:24 Mariusz Wlazły - piłka setowa dla Skry.

ZAKSA – SKRA 0:0, 21:23 Wreszcie udało się przerwać kędzierzynianom serię rywali.

ZAKSA – SKRA 0:0, 20:23 Bartosz Kurek przedarł się przez blok rywali. Skra przejęła inicjatywę przy zagrywkach Srećko Lisinaca.

ZAKSA – SKRA 0:0, 20:22 Ferdinando De Giorgi wziął drugi czas! Cztery akcje z rzędu wygrali goście...

ZAKSA – SKRA 0:0, 20:21 Bartosz Kurek z przechodzącej piłki. Skra po raz pierwszy w tym meczu na prowadzeniu!

ZAKSA – SKRA 0:0, 20:20 Nikołaj Penczew zakończył kontrę gości. Ferdinando De Giorgi poprosił o czas.

ZAKSA – SKRA 0:0, 20:19 Bartosz Kurek przedarł się przez blok ZAKSY.

ZAKSA – SKRA 0:0, 19:18 Błąd dotknięcia siatki po stronie ZAKSY.

ZAKSA – SKRA 0:0, 19:17 Rafał Buszek skończył świetną akcję gospodarzy.

ZAKSA – SKRA 0:0, 18:15 Mateusz Bieniek skutecznie ze środka.

ZAKSA – SKRA 0:0, 17:14 Philippe Blain poprosił o czas.

ZAKSA – SKRA 0:0, 15:14 Bartosz Kurek przedarł się przez blok rywali.

ZAKSA – SKRA 0:0, 15:13 Dotknięcie siatki przez Bartosza Kurka.

ZAKSA – SKRA 0:0, 13:13 Skuteczny atak Mariusza Wlazłego.

ZAKSA – SKRA 0:0, 12:12 Skuteczna kontra bełchatowian.

ZAKSA – SKRA 0:0, 11:11 Nikołaj Penczew - as serwisowy.

ZAKSA – SKRA 0:0, 11:9 Rafał Buszek oszukał blok rywali.

ZAKSA – SKRA 0:0, 10:8 Mateusz Bieniek z przesuniętej krótkiej.

ZAKSA – SKRA 0:0, 8:6 Jak się okazuje jest to pożegnalne spotkanie dla trenerów obu ekip:

Blain odchodzi z PGE Skry Bełchatów

null

ZAKSA – SKRA 0:0, 8:5 Mariusz Wlazły zablokowany. ZAKSA zaczyna budować przewagę.

ZAKSA – SKRA 0:0, 5:5 Dawid Konarski zatrzymany blokiem.

ZAKSA – SKRA 0:0, 4:4 Dobry początek w wykonaniu Srećko Lisinaca.

ZAKSA – SKRA 0:0, 3:2 Znów skutecznie zaatakował Dawid Konarski.

ZAKSA – SKRA 0:0, 1:0 Rozpoczynamy rewanżowy mecz wielkiego finału PlusLigi! Pierwszy punkt zdobył Dawid Konarski.

ZAKSA w przeszłości sześciokrotnie sięgała po mistrzostwo Polski (1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2016), Skra – ośmiokrotnie (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014).

Brązowy medal wywalczyli siatkarze Jastrzębskiego Węgla:

Jastrzębski Węgiel brązowym medalistą PlusLigi!

Przypomnijmy, że w pierwszym spotkaniu obu ekip, rozegranym w łódzkiej Atlas Arenie drużyna PGE Skry Bełchatów przegrała z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 0:3 (25:27, 21:25, 19:25). W tej sytuacji bełchatowianie, by marzyć o tytule, muszą wygrać na wyjeździe 3:0 lub 3:1 i jeszcze pokonać rywali w dodatkowym, złotym secie.

PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. Skrót meczu

Witamy w relacji na żywo z rewanżowego meczu finału PlusLigi ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów. Początek spotkania o godzinie 20.30.