Pindera: Tytuł w dobrych rękach

Siatkówka

Zaksa Kędzierzyn Koźle broniąc skutecznie tytułu najlepszej drużyny w PlusLidze potwierdziła, że sport bywa sprawiedliwy.

Nikt chyba nie ma najmniejszej wątpliwości, że ten tytuł Zaksie po prostu się należał. Oczywiście nikt nie wręcza medali za zasługi, bardzo często jest przecież tak, że można grać pięknie i skutecznie przez cały sezon, a kiedy przychodzi ten decydujący moment coś się sypie i wygrywa ktoś inny.

 

Tym razem tak jednak nie było, choć gdy w drugim secie rewanżowego meczu Zaksy ze Skrą Bełchatów w Kędzierzynie Koźlu goście prowadzili 18:13, wydawało się, że wszystko jeszcze możliwe. Skra, która pierwszy mecz w Łodzi przegrała 0:3 musiała w rewanżu również wygrać za trzy punkty (3:0 lub 3:1). Prowadząc 2:0 byłaby już tego bliska, a wtedy o losach mistrzowskiego tytułu przesądziłby tzw. złoty set grany do 15.

 

Tak się jednak nie stało, o czym już wiemy. Zaksa odrobiła straty i po dramatycznej końcówce najpierw wygrała drugiego seta, a później, na przewagi trzeciego i było jasne, że znów jest najlepsza w kraju.

 

Włoski trener, Ferdinando De Giorgi w rozmowie z Polsatem powiedział po tym meczu, że obrona tytułu smakuje szczególnie. I oczywiście ma rację, gdyż jest potwierdzeniem, że to co wydarzyło się za pierwszym razem, w ubiegłym sezonie, nie było przypadkiem.

 

Trzeba przyznać, że De Giorgi zbudował w Kędzierzynie Koźlu, wspólnie z prezesem Sebastianem Świderskim, swoim byłym zawodnikiem z czasów, kiedy „Świder” brylował w lidze włoskiej, naprawdę ciekawą drużynę.

 

Dlatego, kiedy Marcin Lepa pytał go, który z zawodników najbardziej pomógł w zdobywaniu cennych trofeów, był w trudnej sytuacji, bo ciężko na takie pytanie odpowiedzieć. Ale chyba jednak odpowiedział: kluczem do sukcesów była oczywiście dobra atmosfera i cały zespół, który powstał dzięki dobrym wyborom i dzięki dobremu trenerowi, ale tym motorem, który ciągnął zespół był francuski rozgrywający Benjamin Toniutti. – Tak, on bardzo mi pomógł w wieku sytuacjach, nie tylko na boisku – przyznał De Giorgi.

 

A twardy charakter zespół pokazał wtedy, gdy okazało się, że z powodu kontuzji nie pomoże mu inny z Francuzów, przyjmujący Kevin Tillie. Na szczęście De Giorgi miał Rafała Buszka i robiącego wielkie postępy Belga Sama Deroo, oraz kolejnych naszych reprezentantów, na czele z Dawidem Konarskim, Pawłem Zatorskim czy Mateuszem Bieńkiem. Jeśli chodzi o środkowych, to koniecznie trzeba jeszcze wymienić Łukasza Wiśniewskiego, którego zapewne też zobaczymy w narodowej drużynie, prowadzonej już przez Ferdinando De Giorgiego.

 

Wiemy już kto go zastąpi w Zaksie, będzie nim jego rodak, wspaniały przed laty środkowy Andrea Gardini, ostatnio szkoleniowiec piątego w tabeli Indykpolu Olsztyn, jednej z rewelacji rozgrywek. Nie tak wielkiej, jak Jastrzębski Węgiel, który zakończył rozgrywki z brązowym medalem wydartym Resovii w Rzeszowie, ale jednak wartej odnotowania.

 

 Australijczyk Mark Lebedev stworzył w Jastrzębiu Zdroju naprawdę ciekawy zespół w którym pierwsze skrzypce grał urodzony w Rosji Kubańczyk Salvador Hidalgo Oliva. Ale nie tylko: niemiecki rozgrywający Lukas Kampa, czy nasz młody polski talent, leworęczny, mierzący 208 cm atakujący Maciej Muzaj, też odcisnęli wyraźne piętno na tej drużynie. I co ważne, oni nigdzie się nie wybierają, zostają na Śląsku i w przyszłym sezonie z pewnością powalczą jeszcze o coś więcej.

 

Tak samo jak Skra, która nie nasyciła się srebrem. W Bełchatowie będą oczywiście zmiany, odchodzi trener Philippe Blain i argentyński rozgrywający Nicolas Uriarte, skończył karierę Michał Winiarski, ale to wciąż będzie drużyna celująca w mistrzowski tytuł. Podobnie jak Resovia, której tym razem zabrakło na podium.

 

W Rzeszowie zmian będzie najwięcej, odejdzie też trener Andrzej Kowal, choć wcześniej przedłużono z nim kontrakt, ale on sam już podjął decyzję. Ale przyjdą inni i będą walczyć o wszystko.

 

Ale o tym już innym razem, teraz czas na sezon reprezentacyjny.

Janusz Pindera, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze