Jagiellonia Białystok ograła Pogoń Szczecin i utrzymała pozycję lidera

W pierwszym niedzielnym spotkaniu 31. kolejki Lotto Ekstraklasy w grupie mistrzowskiej Jagiellonia Białystok pokonała Pogoń Szczecin 1:0. Dzięki temu zwycięstwu podopieczni Michała Probierza utrzymali się na foteli lidera.

Pierwsza zaatakowała Jagiellonia, próbując już na początku meczu objąć prowadzenie, ale przez pierwszych 30 minut to szczecinianie mieli przewagę i lepiej prezentowali się na boisku. Mieli też w tym czasie dwie dogodne sytuacje. W 25. min. Pogoń świetnie skontrowała, ale Adam Gyurcso z pola karnego Jagiellonii strzelił daleko od bramki. W 29. min. rzut wolny z ok. 25 metrów dobrze wykonał Spas Delew, uderzona przez niego piłka odbiła się jednak od zewnętrznej części słupka i wyszła poza bramkę gospodarzy.

Jagiellonia zdobyła gola po pierwszej składniejszej akcji w tym meczu. Fiodor Cernych dośrodkował z lewego narożnika boiska w pole karne Pogoni, a tam najwyżej wyskoczył Cillian Sheridan i strzałem głową zdobył bramkę - jak się potem okazało, na wagę trzech punktów i utrzymania przez białostoczan pozycji lidera piłkarskiej ekstraklasy.

Druga połowa była znacznie bardziej emocjonująca. Lepiej niż przed przerwą grała Jagiellonia i wreszcie zaczęła stwarzać dogodne sytuacje. W 52. min., po rzucie wolnym, minimalnie głową przestrzelił Ivan Runje, w kolejnej akcji - Sheridan.

Najlepszą do wyrównania sytuację portowcy mieli w 55. min., ale Marian Kelemen zdołał wybronić trudnystrzał głową Jarosława Fojuta. Znowu zaatakowała Jagiellonia, ale w kilku kolejnych sytuacjach Jakub Słowik nie dał się pokonać Sheridanowi, Tarasowi Romańczukowi i Cernychowi. W 86. min. swoją sytuację miał Konstantin Vassiljev, który minutę wcześniej wszedł na boisko po kilkutygodniowej kontuzji, ale z bliska przestrzelił. Końcówka meczu była nerwowa, sypały się żółte kartki za przepychanki między piłkarzami, ale wynik już nie uległ zmianie.

Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)

Jagiellonia: Marian Kelemen – Ziggy Gordon, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik – Taras Romanczuk, Jacek Góralski – Fiodor Cernych, Arvydas Novikovas (85. Konstantin Vassiljev), Dmytro Chomczenowski (69. Przemysław Frankowski) – Cillian Sheridan.

Pogoń: Jakub Słowik – David Niepsuj, Cornel Rapa, Jarosław Fojut, Ricardo Nunes – Kamil Drygas, Mateusz Matras – Spas Delev, Dawid Kort (60. Marcin Listkowski), Adam Gyurcso (80. Nadir Ciftci) – Adam Frączczak.

Bramka: 1:0 Cillian Sheridan (33)

Żółta kartka: Jagiellonia - Taras Romanczuk, Piotr Tomasik, Przemysław Frankowski. Pogoń - Jarosław Fojut, David Niepsuj, Jakub Słowik, Spas Delew, Ricardo Nunes, Mateusz Matras.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 12100.