ME kadetów: Piąte miejsce polskich siatkarzy

W spotkaniu o piąte miejsce mistrzostw Europy kadetów polscy siatkarze pokonali 3:0 reprezentację Francji. Podopieczni Macieja Zendeła już wcześniej zapewnili sobie udział w sierpniowych mistrzostwach świata.

Jedynie w pierwszej odsłonie starcia o piątą lokatę ME kadetów (U–19) obie ekipy toczyły wyrównaną walkę. W środkowej części seta Polacy zaczęli budować przewagę (16:14), którą później utrzymywali. Trójkolorowi nie rezygnowali, zacięta walka trwała do końca (23:21), ale decydujące akcje padły łupem polskich siatkarzy. W drugim secie, po dobrym początku Francuzów, Polacy uzyskali zdecydowaną przewagę i pewnie wygrali 25:15. Taki sam wynik powtórzyli w ostatniej partii, wygrywając cały mecz 3:0.

Biało-czerwoni rozpoczęli turniej od dwóch porażek. Najpierw ulegli 2:3 po zaciętym meczu Rosji, następnie ponieśli klęskę 0:3 z Włochami. W kolejnych meczach już górowali nad rywalami, pewnie ogrywając Węgry 3:0, Bułgarię 3:0 i Belgię 3:1. Na strefę medalową to nie wystarczyło, siatkarze trenera Zendeła rywalizowali więc o miejsca 5–8. Pokonali 3:1 (17:25, 27:25, 25:16, 25:21) Finlandię i zapewnili sobie awans mistrzostwach świata, które w sierpniu zostaną zorganizowane w Bahrajnie, a start zwieńczyli zwycięskim starciem z Francją.

Wyniki Polaków:

Faza grupowa: Rosja - Polska 2:3, Rosja - Belgia 3:0, Rosja - Włochy 3:0, Rosja - Węgry 3:0, Rosja - Bułgaria 3:0.

O miejsca 5–8: Polska - Finlandia 3:1.

Mecz o 5. miejsce: Polska- Francja 3:0 (25:22, 25:15, 25:15)

Polska: Jezierski (2), Grygiel (13), Firszt (12), Sługocki (12), Michalak (14), Rajsner (5) – Szymura (libero) oraz Rajchelt, Kapica, Czyrniański, Stolc, Adamczyk.
Francja: Soldner (1), Toledo (4), Cardin (13, Derouillon (6), Bassereau (8), Roatta (3) – Ramon (libero) oraz Gill, Poda (1), Rebeyrol (1), Francois (2), Labazhevich.