Biegi Konstytucji: Ponad 40 zawodów od Bałtyku do Tatr

Ponad 40 imprez biegowych na dystansach od kilkuset metrów do maratonu zorganizowanych zostało w środę we wszystkich województwach z okazji Święta Konstytucji. Najstarsze zawody dla upamiętnienia uchwalenia 3 maja 1791 roku Ustawy Rządowej odbyły się po raz 29. w Stalowej Woli.

Ich inicjatorem był 76-letni dziś Stanisław Anioł, który ma już za sobą 53 lata działalności trenerskiej. Jego wychowankowie, m.in. olimpijka Joanna Jóźwik, zdobyli ponad 200 medali lekkoatletycznych mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Od 18 lat jest także prezesem Katolickiego Klubu Sportowego Victoria, a jego syn Piotr – szefem Biegu Konstytucji.

W środę na dystansach 250-400-800 m wystartowało w Stalowej Woli ok. pół tysiąca dzieci, a na 5 km 211 osób. Najszybciej trasę pokonali Ukraińcy – Siergiej Okseniuk w 14.36 i Olesja Smowżenko w 17.18.

Po raz 27. odbyły się Biegi Konstytucji w Warszawie i Sztumie w woj. pomorskim. W stolicy na dystansie 5 km zwyciężyli Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) - 14.48 i olimpijka Iwona Bernardelli (LKS Vectra Włocławek) - 16.24. Wystartowało 4268 osób – 2603 mężczyzn i 1665 kobiet, a ponadto 770 dzieci na 700 m.

W Sztumie program festiwalu biegowego wzbogacono po raz pierwszy o Maraton Dolnego Powiśla, w którym udział wzięło 70 zawodników. Najszybciej, w czasie 2 godzin 30 minut trasę pokonał Bartosz Mazerski z Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Zantyr, który był organizatorem imprezy. Na dystansie 42 km 195 m debiutował w 2001 roku i wygrał wtedy Maraton Warszawski. W 2014 roku triumfował także na Antarktydzie, a w marcu tego roku został zwycięzcą maratonu na zamarzniętym Bajkale. Wynikiem 2 godziny 53 minuty poprawił o trzy minuty rekord trasy.

Po raz 25. odbył się Bieg Konstytucji w Zbąszynku (woj. lubuskie), którego inicjatorem była w 1993 roku Szkoła Podstawowa i Klub Sportowy Syrena. Na dystansach od 300 m do 10 km wystartowało ponad 700 osób. Na najdłuższym pierwsze miejsce wynikiem 34.01 zajął Krzysztof Szymanowski (LKS Sana Kościan).

Pod Tatrami po raz drugi MOSiR zorganizował na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu Zakopiańską Milę Konstytucyjną. Rywalizowało 90 osób, a kibicowali im będący na zgrupowaniu olimpijczycy – Joanna Jóźwik i Adam Kszczot. Najlepsze czasy na dystansie 1609 m uzyskali Patryk Rydziński z Zakopanego – 4.43 i narciarka z Białego Dunajca Patrycja Karciarz – 6.09.