Emocje na otwarcie fazy play-off PLK! Polski Cukier ograł Rosę

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń wygrali po dogrywce 105:98 z Rosą Radom w spotkaniu, które zainaugurowało fazę play-off PLK. Drużyny rywalizują do trzech zwycięstw.

Ćwierćfinałowe konfrontacje pomiędzy czwartą i piątą drużyną fazy zasadniczej często dostarczają najwięcej emocji. Nie zabrakło ich również w pierwszym starciu fazy play-off PLK, w którym koszykarze Polskiego Cukru Toruń podejmowali Rosę Radom.

Spotkanie rozpoczęło się od przewagi gości (2:5), jednak po trójce Obie Trottera przewagę uzyskali torunianie (9:7). Rywale zrewanżowali się rzutami z dystansu w wykonaniu Darnella Jacksona oraz Michała Sokołowskiego (11:17). Gospodarze znów zdołali odrobić straty (17:17, 21:21), ale przyjezdni znów odskakiwali. Efektowny rzut z wyskoku Filipa Zegzuły ustalił wynik pierwszej kwarty na 21:26.

W drugiej koszykarze Polskiego Cukru znów odrobili straty, a nawet wyszli na prowadzenie po trafieniu Cheikha Mbodja (30:28). Później jednak dominowali przyjezdni, którzy kończyli pierwszą połowę z pięcioma oczkami zaliczki (42:47). Radomianie skuteczniej rzucali za dwa, a gospodarze lepiej prezentowali się w szybkim ataku.

W trzeciej kwarcie gospodarze znów odrobili straty (48:48), by w kolejnych akcjach... oddać inicjatywę rywalom. Koszykarze Rosy grali skutecznie, trójkami popisali się Darnell Jackson i Jarosław Zyskowski, w efekcie odskoczyli rywalom (56:73). W końcówce tej kwarty gospodarze zdołali wrócić do gry i zmniejszyli dystans do dziesięciu punktów (63:73).

Od początku czwartej kwarty ekipa z Torunia kontynuowała dobrą grę i wyrównała po rzutach wolnych Kyle Weavera (74:74). Niemoc przyjezdnych była porażająca, zanotowali fatalną sekwencję punktów (1–18), trafił jedynie Zyskowski po rzucie wolnym. Radomianie ocknęli się jednak, a końcówka miała niezwykle emocjonujący przebieg. Na 14 sekund przed końcem gospodarze prowadzili 91:87, ale najpierw rzut Sokołowskiego zmniejszył stratę; po chwili ten sam zawodnik nie trafił wolnego, ale piłkę zebrał Ryan Harrow, trafił, wyrównał na 91:91 i doprowadził do dogrywki. W niej górą byli gospodarze, którzy wygrali całe spotkanie 105:98.

Pierwszy mecz I rundy play off:

Polski Cukier Toruń - Rosa Radom 105:98 – po dogrywce (21:26, 21:21, 21:26, 28:18, d. 14:7)

Punkty:

Polski Cukier: Kyle Weaver 26, Obie Trotter 22, Łukasz Wiśniewski 15, Tomasz Śnieg 10, Krzysztof Sulima 10, Jure Skific 9, Bartosz Diduszko 7, Cheikh Mbodj 4, Maksym Sanduł 2, Aleksander Perka 0.

Rosa: Ryan Harrow 27, Michał Sokołowski 18, Darnell Jackson 15, Jarosław Zyskowski 12, Daniel Szymkiewicz 10, Robert Witka 5, Igor Zajcew 4, Damian Jeszke 3, Filip Zegzuła 2, Kim Adams 2.

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 1-0 dla Polskiego Cukru Toruń.

Plan transmisji ćwierćfinałów PLK:

4 maja (czwartek)

Polski Cukier Toruń - Rosa Radom 105:98

Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 72:82

5 maja (piątek)

godz. 17:30 BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - MKS Dąbrowa Górnicza (mecz 1), Polsat Sport

godz. 19.50 Stelmet BC Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański (mecz 1), emocje.tv

6 maja (sobota)

godz. 15.35 Polski Cukier Toruń - Rosa Radom (mecz 2), emocje.tv

godz. 17:30 Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk (mecz 2), Polsat Sport Extra

7 maja (niedziela)

godz. 20.15 Stelmet BC Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański (mecz 2), Polsat Sport

godz. 17.50 BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - MKS Dąbrowa Górnicza (mecz 2), emocje.tv

9 maja (wtorek)

godz. 17:30 Rosa Radom - Polski Cukier Toruń (mecz 3), Polsat Sport

godz. 19.50 Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek (mecz 3), emocje.tv

10 maja (środa)

godz. 17:30 MKS Dąbrowa Górnicza - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. (mecz 3), Polsat Sport

godz. 19.50 Polpharma Starogard Gdański - Stelmet BC Zielona Góra (mecz 3), emocje.tv

11 maja (czwartek)

godz. 17:30 Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek (mecz 4), Polsat Sport *

godz. 19.50 Rosa Radom - Polski Cukier Toruń (mecz 4), emocje.tv *

* w przypadku wcześniejszego zakończenia rywalizacji Energa - Anwil mecz z Radomia przechodzi do Polsatu Sport

12 maja (piątek)

godz. 17:30 Polpharma Starogard Gdański - Stelmet BC Zielona Góra (mecz 4), Polsat Sport Extra *

godz. 19.50 MKS Dąbrowa Górnicza - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. (mecz 4), emocje.tv *

* w przypadku wcześniejszego zakończenia rywalizacji Polpharma - Stelmet mecz z Dąbrowy Górniczej przechodzi do Polsatu Sport Extra

14 maja (niedziela):

godz. 17:30 ew. mecz piąty Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk lub Polski Cukier Toruń - Rosa Radom, Polsat Sport

15 maja (poniedziałek):

godz. 17:30 ew. mecz piąty Stelmet BC Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański lub BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - MKS Dąbrowa Górnicza, Polsat Sport.