OK! The World Games: Żużel

Inne
OK! The World Games: Żużel
fot. Cyfrasport

W OK! The World Games czas na czarujący sport, który w 2017 roku we Wrocławiu na igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich pojawi się po raz drugi. Speedway – ekscytujący sport należący do rodziny ekstremalnych, gościł już podczas World Games w Londynie w 1985 roku.

Wówczas zawodnicy ścigali się na legendarnym torze Wimbledon. Tym razem żużel wkroczy na przepięknie odnowiony Stadion Olimpijski.Klub Wimbledon Dons, w barwach którego ścigał się Edward Jancarz – brązowy medalista mistrzostw świata z 1968 roku, istniał w latach 1928 – 1991.

 

Podczas The World Games 2017, które od 20 do 30 lipca odbędą się we Wrocławiu, 4000 sportowców z całego świata powalczy o ponad 200 kompletów medali. Jeden komplet będzie można zdobyć w rywalizacji najlepszych żużlowych par.

 

Rys historyczny

 

Speedway wymyślono w kraju kochającym szaleństwo, ryzyko i kreatywność – w Down Under, czyli w Australii. Johnnie Hoskins, zdolny listonosz pracujący w australijskim miasteczku Wagga Wagga, wpadł na pomysł, aby zorganizować wyścigi żużlowców. Gospodarzem debiutanckiej imprezy na antypodach było West Maitland. Po raz pierwszy warkot motocykli z dwuzaworowymi silnikami usłyszano 15 grudnia 1923 roku. Australijczycy pokochali żużel, a Hoskins postanowił zaszczepić miłość do żużla Wyspiarzom. W Anglii pierwszymi oficjalnymi zawodami w tzw. dirt tracku były zawody w hrabstwie Essex rozegrane w niedzielę 19 lutego 1928 roku o 10.30 na torze w High Beech.

 

Wielka Brytania stała się Mekką żużla. Mecze ligowe Wembley Lions przyciągały tłumy rzędu 50 000 widzów. Finały światowe cieszyły się ogromna popularnością. Jeszcze w 1981 roku finał indywidualnych mistrzostw świata na Wembley zgromadził imponującą widownię: 100 000 widzów! Poza Anglią, żużel świetnie prosperował w Nowej Zelandii (potomkowie Maorysów zdobyli aż 12 złotych medali w indywidualnych mistrzostwach świata), Australii, Szwecji, Danii, Czechosłowacji, Niemczech, Związku Radzieckim i w Polsce. Dziś polskie żużlowe stadiony tętnią życiem, ale speedway rozwija się również w tak egzotycznych krajach jak RPA, Argentyna czy Rumunia.

 

Motocykle nie są wyposażone w hamulce, nie mają tylnego zawieszenia. Silnik jest chłodzony powietrzem, a paliwem jest metanol. Wyjątkowa konstrukcja. Prosta, ale zarazem bardzo skomplikowana, bo najbardziej tęgie umysły inżynieryjne łamią sobie zęby na rasowaniu silników do żużlowego motocykla. Czeska rama Stuha cieszy się uznaniem, czeskie silniki Jawa co prawda przegrywają konkurencję z włoskim Giuseppe Marzotto czy szwajcarskim GTR, ale wciąż są chodliwym towarem. Królują silniki czterozaworowe. Stosuje się tytan, zakłada się deflektory, aby chronić delikwentów przed szprycą spod tylnego koła, projektuje się nowoczesne kaski, a zamiast skórzanych kombinezonów żużlowcy zakładają szaty z kevlaru. Na prostej zawodnicy rozwijają prędkość oscylującą wokół 110 km/h.

 

 

Żużel w Polsce

 

Żużel w Polsce zagościł w okresie międzywojennym. W Wielkopolsce ścigano się już w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Mysłowice są matką polskiego speedwaya. 7 sierpnia 1932 roku w tej górnośląskiej miejscowości rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski solistów. Przez wiele lat Wrocław był jedynym obok londyńskiego Wembley i szwedzkiego Ullevi w Goeteborgu gospodarzem finałów światowych. Mury Stadionu Olimpijskiego obejrzały wiele ekscytujących wyścigów. Dziś znanymi ośrodkami żużlowymi są: Częstochowa, Leszno, Gorzów Wielkopolski, Toruń, Grudziądz, Rzeszów, Tarnów, Zielona Góra, Rawicz, Krosno, Lublin, Bydgoszcz, Kraków, Gdańsk i Łódź. Polska jest gospodarzem aż trzech rund Speedway Grand Prix – czyli prestiżowego cyklu indywidualnych mistrzostw świata. Po złoto indywidualnych mistrzostw świata sięgnęło dwóch Polaków: Jerzy Szczakiel w 1973 roku i Tomasz Gollob w 2010 roku.

 

Zasady w pigułce

 

Podczas The World Games zawody żużlowe zostaną rozegrane w formacie rywalizacji par.

 

Siedem par (plus dla każdej jeden zawodnik rezerwowy) przystąpią do turnieju, który będzie składał się z 21 wyścigów. Punktacja w wyścigu wedle klasycznego wzorca: 3 punkty za pierwsze miejsce, dwa punkty za drugie, jeden punkt za trzecie miejsce, zero za czwarte miejsce. Trzy najlepsze tercety (dwóch żużlowców pojawi się jako nominalnych, a trzeci będzie rezerwowym na wypadek kontuzji). W przypadku równej liczby punktów po 21 wyścigach, zostanie rozegrany wyścig dodatkowy. Start spod taśmy, zawodnicy mają do pokonania cztery okrążenia.  

 

Żużel na The World Games 2017

 

1. Podczas The World Games 2017 rywalizacja w jeździe parami odbędzie się 29 lipca na wrocławskim Stadionie Olimpijskim.

 

2. Przyznany zostanie jeden komplet medali.

 

3. Na liście startowej pojawi się 7 par, a zatem do rywalizacji przystąpi 21 zawodników (2 x 7 + jeden rezerwowy przypisany do każdej reprezentacji). Przyjadą największe gwiazdy tej dyscypliny sportu: Greg Hancock, Tai Woffinden, Nicki Pedersen, Chris Holder i Maciej Janowski.

 

4. Reprezentacja Polski będzie składać się z 3 zawodników. Trener Marek Cieślak bacznie śledzi formę kadrowiczów. W gronie kandydatów do występu w The World Games są: Patryk Dudek, Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Przemysław i Piotr Pawliccy, Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak.

Tomasz Lorek, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze