Fonfara przed Stevensonem: Jestem spokojny. Będzie prezent dla syna

Sporty walki
Fonfara przed Stevensonem: Jestem spokojny. Będzie prezent dla syna
fot. Instagram

Trzeciego czerwca w hali Bell Centre Andrzej Fonfara (29-4, 17 KO) podejmie drugą próbę zdobycia tytułu mistrza świata wagi półciężkiej. Rywal i miejsce to samo, co trzy lata temu - Montreal, w ringu ponownie obrońca pasa WBC Adonis Stevenson (28-1, 23 KO). - Czuję, że jest lepiej. Jestem szybszy, wszystko mi przychodzi łatwiej, na większym luzie. Będzie dobrze. Jestem spokojny - mówi Fonfara, który przygotowuje się do walki w Kalifornii pod okiem trenera Virgila Huntera.

Przemek Garczarczyk: Trzydzieści dni do walki, jak w przypadku każdego wywiadu z pięściarzem, podstawowe pytanie jest takie same – zdrowie jest?

 

Andrzej Fonfara: Jest. Nie mogę narzekać, wszystko przebiega bez problemów. Pogoda też za oknem słoneczna. Wchodzimy  z trenerem Virgilem Hunterem w decydujący okres przygotowań na pełnym gazie i to jest bardzo ważne. Waga, na miesiąc przed walką, taka jak trzeba. Nie trzeba się będzie katować.

 

Przygotowujesz się na Stevensona niejako z marszu, bo już wcześniej spędziłeś ponad dziesięć tygodni w Oakland, trenując do  walki z Chadem Dawsonem. W Nowym Jorku wygrałeś rzutem na taśmę, sporo ciosów Chada wchodziło między Twoimi rękawicami. Adonis bije mocniej.

 

Ale jest innym pięściarzem niż Chad. I nikt nie mówi, że będę walczyl w podobny sposób. Byłem w ringu z jednym i drugim, więc mam porównanie. Dawsona na pewno trudniej trafić, znakomicie walczy z defensywy. Nie jest stary, technicznie zawsze był znakomity, przygotowywał się do walki przez długi okres czasu. I to było widać.  Stevenson takiej defensywy nie ma – kiedy się cofa, jest miejsce, żeby go dobrze trafić. Walki pięściarskiej nie wygrywa się zmieniając  bez  przerwy taktykę. Przeciwko Dawsonowi podjąłem skalkulowane ryzyko: przyjęcia jednego czy drugiego ciosu, zakładając, że Chad nie wytrzyma mojego tempa, presji. Nie wytrzymał. Od ciosu w szóstej rundzie już nawet nie miał sił uciekać. Dokończyłem go w przewidzianym czasie.

 

Co będzie najważniejsze przeciwko Stevensonowi – dyscyplina, nie wdawanie się w niepotrzebne wymiany? Agresja? Zepchnięcie go do defensywy od pierwszej rundy?

 

Wiem, ale nie powiem. Pewnie to wszystko, co wymieniłeś. Pracujemy nad taktyką każdego dnia.

 

Trener Hunter kieruje się bardziej Twoimi doświadczeniami z walki ze Stevensonem, czy oglądaniem rywala – i Ciebie – na wideo?

 

Często rozmawiamy. Wymiana opinii, połączona z tym, co Virgil widzi na wideo. Pyta się mnie dlaczego zrobiłem na ringu to czy tamto, jak to wyglądało od środka. Jest rozmowa, później - jeśli  potrzebne - korekty w treningu. Teraz, kiedy zbliża się data walki w Montrealu, na pewno będzie więcej rozmów o taktyce. U Huntera nie ma czegoś takiego, że przed obozem wszystko jest już zapisane na stałe - na przykład ile mam przeboksować rund sparingowych. On każdego dnia widzi, czy dołożyć czy zmniejszyć obciążenia. Zadanie jest takie, żebym na 3 czerwca miał więcej dynamiki. Już czuję, że jest lepiej. Jestem, szybszy, wszystko mi przychodzi łatwiej, na większym luzie. Będzie dobrze. Jestem spokojny.

 

Promotor Leon Margules lekko Twoich kibiców zszokował, sugerując, że gdybyś przegrał z Chadem Dawsonem, to wchodziło w  grę nawet zakończenie kariery. Komentarz?

 

Leon się chyba za bardzo mną przejmuje, taki stary jeszcze nie jestem… Mam 29 lat, do czterdziestki walczyć na pewno  nie zamierzam, ale sam zadecyduję, kiedy skończyć z boksem. Najpierw chcę założyć pas mistrza świata. W lipcu, mój syn Leo skończy pierwszy rok życia. Chcę mu zrobić prezent.

Przemek Garczarczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze