Rajdowe ME: Łukjaniuk liderem, Kajetanowicz drugi na Kanarach

Moto
Rajdowe ME: Łukjaniuk liderem, Kajetanowicz drugi na Kanarach
fot. PAP

Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5) prowadzi po pierwszej piątkowej pętli w Rajdzie Wysp Kanaryjskich, drugiej rundzie mistrzostw Europy. Drugi, ze stratą 3,4 s, jest obrońca tytułu Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5).

Rosjanin wygrał wszystkie trzy dotychczas rozegrane odcinki specjalne, ale po drugim dostał 10 s kary za falstart, spadł na drugą pozycję, a liderem został Polak.

 

Na trzecim OS-ie Łukjaniuk ponownie był najszybszy, Kajetanowicz zanotował piąty rezultat, gorszy od Rosjanina o 6,7 s i wrócił na drugie miejsce. Trzeci po pierwszej pętli jest Hiszpan Jose Antonio Suarez (Peugeot 208 T16) ze stratą 9,7 s.

 

Na ósmej pozycji jest sklasyfikowany mistrz Polski z 2016 roku Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia R5), który traci do lidera 26,7 s.

 

W piątek kierowcy mają do przejechania jeszcze trzy odcinki specjalne. Wszyscy narzekają na nawierzchnię odcinków. Szorstki asfalt niszczy w tempie ekspresowym opony.

 

"Asfalt jest bardzo twardy, muszę szybko zmienić opony. Nie wiesz, kiedy możesz atakować. Zmagałem się też z pedałem hamulca" - powiedział Kajetanowicz.

 

W tym roku odbywa się 41. edycja imprezy. Jej historia sięga 1977 roku; w sumie już 23 razy Kanary były rundą mistrzostw Europy. Po raz pierwszy w 1982 roku. Triumfowali w niej czołowi kierowcy świata, mistrzowie globu Francuz Didier Auriol czy Hiszpan Carlos Sainz, który był najszybszy pięć razy.

 

W kalendarzu tegorocznych rajdowych ME jest osiem imprez. Piątą w dniach 3-5 sierpnia będzie Rajd Rzeszowski.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze