Sly Buehl Rigilio stał na czele zespołu, który nie został dopuszczony do udziału w Female Open Summer 2017. Powodem tej decyzji stały się nieścisłości dotyczące płci „zawodniczek”, które rzekomo miały być osobami transseksualnymi. Sprawa została nagłośniona, kiedy portal BuzzFeed News opublikował wypowiedzi pokrzywdzonych.

 

ESL został posądzony o dyskryminację mniejszości seksualnych. Oskarżyciele zarzucali włodarzom ligi niewystarczająco precyzyjne podejście do kwestii gender. W sprawę zaangażowała się organizacja AnyKey, promująca uczestnictwo wszelkich mniejszości w rozgrywkach e-sportowych. Jej przedstawiciele stwierdzili, że wszystkie kobiety powinny mieć prawo do wzięcia udziału w zmaganiach, niezależnie od tego czy są transseksualne, czy też nie. Głos zabrała również vilga, która opowiedziała się po stronie ESL. Reprezentantka Team Secret została poparta przez szereg zawodniczek związanych z żeńską sceną CS:GO.

 

Ostatecznie cała afera okazała się jedynie mistyfikacją skrzętnie zaplanowaną przez mężczyzn podających się za transseksualistów. Prowokacja została przeprowadzona wyłącznie w celach humorystycznych. W tej sytuacji serwis BuzzFeed News opublikował stosowne sprostowanie.