Nawrocki: Awans na MŚ umożliwiłby nam kontakt ze światową czołówką

Siatkówka
Nawrocki: Awans na MŚ umożliwiłby nam kontakt ze światową czołówką
fot. Jakub Piasecki/Cyfrasport

- Awans do przyszłorocznych mistrzostw świata to nasze marzenie i cel. Umożliwiłby on nam kontakt ze światową czołówką, bez którego żeńska siatkówka w Polsce nie pójdzie do przodu. To arcyważne – powiedział w środę trener reprezentacji Jacek Nawrocki.

Kadrowiczki przebywają obecnie na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku. Przygotowują się tam do turnieju kwalifikacyjnego MŚ, który zostanie rozegrany od 23 do 28 maja na warszawskim Torwarze.

 

- Na zgrupowaniu skupiamy się przede wszystkim na układaniu gry, taktyce. Nie mówimy o budowaniu formy sportowej. Bazujemy na dyspozycji, którą dziewczyny już mają. Skupiamy się na grze i selekcji. Ćwiczy teraz ok. 20 dziewczyn. (…) Do Legionowa, to będzie ostatni tydzień przed kwalifikacjami, pojedziemy w osiemnastkę i tam dokonam ostatecznego wyboru, choć szkielet drużyny już jest znany przynajmniej od października – powiedział Nawrocki.

 

W Legionowie formę Polek sprawdzą Belgijki. Siatkarki rozegrają dwa mecze: 19 i 20 maja.

 

Zawodniczki mają za sobą dość ciężkie treningi w Szczyrku. Zdaniem Aleksandry Sikorskiej wszystko idzie jednak po myśli sztabu i siatkarek. - Trenujemy bardzo ciężko. Zajęcia są intensywne i wymagające, ale tylko w ten sposób możemy się dobrze przygotować do nadchodzących turniejów, których będzie dużo. Rozegramy sporo meczów i musimy nam wystarczyć nam sił. Trenujemy ciężko, ale wszystko robione jest tak, by nas – jak to się mówi - "nie zajechać". Wytrzymamy – zapewniła Sikorska.

 

Agnieszka Kąkolewska podkreśliła, że na zgrupowaniu dobiegł końca pierwszy, najcięższy etap. - Teraz gramy wewnętrzne sparingi, które pokażą trenerowi, w jakiej jesteśmy aktualnie dyspozycji. To też najlepszy czas na zgrywanie. Nad tym pracujemy. Wszystko idzie w dobrym kierunku – powiedziała.

 

Zgrupowanie daje się nieco we znaki przymierzanej na dwie pozycje – atakującej lub środkowej, Małgorzacie Jasek. II-ligowy AZS AWF Warszawa, w którym występuje, wciąż toczy batalię o awans. - Większość zawodniczek zakończyło już sezon, ale ja akurat dojeżdżam do Szczyrku, bo wciąż gramy jeszcze mecze ligowe. (…) Trochę to męczące, ale taki jest los sportowca. To jest wpisane w naszą pracę. Trzeba się przyzwyczaić – powiedziała.

 

Zdaniem trenera Nawrockiego kontuzje szczęśliwie omijają nasze siatkarki. - Koniec ligi to niefartowny okres dla zdrowia. Reprezentantki nie mają czasu się wyleczyć; jest tylko kilka dni na rehabilitację. U nas nie wygląda to jednak najgorzej. Wypadła nam z treningów Gabriela Polańska. Myślę jednak, że przed kwalifikacjami dołączy do zespołu. Żałuję natomiast, że kontuzja wykluczyła Ewę Kwiatkowską. Liczyliśmy na nią – wyjaśnił.

 

Szkoleniowiec przyznał, że w zespole pojawiają się już powoli emocje związane z najbliższym turniejem. Jak zaznaczył nie ma mowy o jakiejś eskalacji, bo reprezentantki niedawno skończyły rywalizację play-off w lidze i są przyzwyczajone do walki o wysoką stawkę. - Niedawno były w okresie startowym i pewnie łatwiej jest im teraz zaadaptować się. Kwalifikacje traktujemy jednak bardzo poważnie, więc emocje są już pewnie podwyższone – dodał.

 

Aby radzić sobie ze stresem i nieco odpocząć, nasze zawodniczki starają się dobrze wykorzystać czas na wypoczynek. - Niedaleko jest Bielsko-Biała, więc czasem wyjeżdżamy z dziewczynami na kawę. Tu w Szczyrku są też fajne tereny spacerowe. Możemy załapać nieco tlenu – powiedziała Aleksandra Sikorska. Agnieszka Kąkolewska dodała, że pierwsze tygodnie zgrupowania były na tyle intensywne, że często w wolnym czasie uciekała w sen. - Musiałam się zregenerować. Sen mi w tym bardzo pomagał – powiedziała.

 

Trener Nawrocki na pytanie, co będzie głównym atutem Polek na turnieju kwalifikacyjnym, powiedział, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. - Dziewczyny muszą wykazać się determinacją, na jaką je stać. Jeśli chodzi o taktykę, to przygotowujemy różne warianty, a ich wykorzystanie będzie uwarunkowane potrzebą dnia, meczu – powiedział.

 

Zdaniem Agnieszki Kąkolewskiej atutem naszego zespołu z całą pewnością będzie nieustępliwa walka i charakter. - Jesteśmy waleczne! – podkreśliła. Aleksandra Sikorska zwróciła także uwagę na dobrą atmosferę. - Dziewczyny dobrze się znają. Atmosfera w zespole jest bardzo dobra. Wszystkie się lubimy. Nie ma zgrzytów. To będzie procentowało – wyjaśniła.

 

Za faworyta turnieju w Warszawie uchodzą Serbki. Jacek Nawrocki przyznał, że docierały do niego komentarze, iż zawodniczki z Bałkanów mogą nieco zbagatelizować rywalizację. Jeśli nawet nie przyjadą w najsilniejszym składzie, to szkoleniowiec daleki jest od niedoceniania tej ekipy. - Mieliśmy parę zawodniczek z tego kraju w lidze. Nawet, jeśli nie grają one w podstawowym składzie reprezentacji, to na naszych parkietach są wręcz bożyszczami. To też odpowiedź na pytanie, gdzie jest w tej chwili nasza siatkówka. Podkreślam: siatkówka, a nie reprezentacja. My będziemy starali się zrobić wszystko, aby zagrać jak najlepiej. Nie tylko z Serbią, ale też z Czeszkami i Słowaczkami, bo gra idzie również o drugi turniej eliminacyjny – powiedział.

 

Nieustępliwą walkę zapowiadają siatkarki. - Z Serbią zmierzymy się w ostatnim meczu. Pierwsze spotkania powinniśmy potraktować jako dobre przetarcie. Rozgrzejemy się i liczę, że przeciwko Serbii wyjdziemy bardzo dobrze przygotowane – uważa Aleksandra Sikorska.

 

Optymistką jest Małgorzata Jasek: - Szanse są zawsze dopóki trwa walka. Sądzę, że decydujący będzie mecz z Serbią. Mam nadzieję, że gra potoczy się po naszej myśli - mówiła.

 

- Do każdego spotkania podejdziemy z maksymalną motywacją, szacunkiem do przeciwnika, ale i z wiarą w wygraną – zakończyła Agnieszka Kąkolewska.

 

Pierwszy mecz turnieju kwalifikacyjnego Polski rozegrają 23 maja z Cyprem. Potem staną naprzeciw reprezentacji Islandii, Słowacji i Czech, a na zakończenie – 28 maja – Serbii. Awans do udziału w światowym championacie uzyska zwycięzca. Drugi zespół powalczy o paszporty w turnieju barażowym, który zostanie rozegrany w sierpniu.

ask, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze